Per keturias išankstinio balsavimo dienas, iki ketvirtadienio 17 val., Aukštaitijos sostinėje savo balsus už pasirinktą kandidatą ir politinę jėgą jau buvo atidavę 5261 rinkėjas: 1800 Nevėžio apygardoje, 2535 Panevėžio vakarinėje, įsikūrusiose miesto Savivaldybės patalpose, ir 926 rajono Savivaldybėje veikusioje balsavimo vietoje.
Panevėžio vakarinės apygardos rinkimų komisijos pirmininkės Danutės Ragažinskaitės teigimu, rinkėjų srautai augo jau nuo antradienio, o paskutinę išankstinio balsavimo dieną miesto Savivaldybėje prie balsavimo kabinų netgi nusidriekė eilės.
„Stebėjomės, kodėl Panevėžyje vangokai balsavo pirmadienį, nors informacijos apie šįmet pailgintą išankstinio balsavimo laiką tikrai buvo pakankamai. Turbūt žiniasklaidoje pamatę, kokie rinkėjai aktyvūs Vilniuje, panevėžiečiai irgi sujudo. Dabar tikrai galime sakyti, kad miestas aktyviai balsuoja“, – pastebi D. Ragažinskaitė.
Nors pastarąsias keturias dienas buvo galima balsuoti bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje visoje Lietuvoje, nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos, pasak D. Ragažinskaitės, Panevėžio miesto savivaldybėje daugiausia sulaukta rinkėjų iš pačios Aukštaitijos sostinės.
Išankstiniame balsavime trečiadienį dalyvavęs Panevėžio meras Rytis Račkauskas teigia, jog, kaip ir kiekvienas Lietuvos pilietis, iš naujojo Seimo tikisi konstruktyvaus darbo.
„Pirmiausia to, kuriam ir renkame Seimą: įstatymų leidybos ir kai kurių svarbių institucijų priežiūros. Norisi tikėti, kad žmonės ateis dirbti tam, kam juos išrinkome, o ne paskui skandalėlius lakstyti ar politines intrigas kelti. Šiuose rinkimuose kandidatų daug, pasirinkti tikrai yra iš ko, galima rasti kandidatų, kurie savo rinkimų pažadus yra jau parodę konkrečiais darbais“, – balsą atidavęs kalbėjo meras.
Jis mano, jog visuomenė jau yra ganėtinai subrendusi, kad neužkibtų „ant rinkimų pasakėlių“. Pasak mero, renkant Seimą galioja esminiai, labai objektyvūs politikų vertinimo kriterijai: jų darbai, gebėjimai, anksčiau duotų pažadų įgyvendinimas.
Nors Seimas pirmiausia yra įstatymų leidėjas, R. Račkauskas įsitikinęs, jog nepaprastai svarbus ir parlamentarų santykis su savivalda.
„Tokios jau yra žaidimo taisyklės, kad Seimo narys, išrinktas konkrečioje apygardoje, yra ir savo rinkėjų ambasadorius. Nenoriu pasakyti, kad kiekvienas Seime turi tampyti į save paklodę, bet negali likti abejingas, kaip gyvena jo rinkėjas. Žinau daug atvejų, kai Seimo nariai padeda savo savivaldybėms apginti projektus, užtikrinti jiems finansavimą“, – sako R. Račkauskas.
Nuo komentarų apie Panevėžio savivaldybės santykį su seimūnais meras rinkimų išvakarėse susilaikė.
„Rinkėjas pats turi įvertinti, ko nori. Ar rinkti turinčius aiškią viziją, ką darys Seime, ar kritikuojančius, viską neigiančius, tik ieškančius problemų. Ar tuos, kurie teikia siūlymus, dirba, ar tuos, kurie nuolat su kažkuo kovoja“, – sako Aukštaitijos sostinės meras.
Spalio 9 ir 10 dienomis bus galima balsuoti namuose. Šiemet balsuoti namuose galės ne tik neįgalieji, vyresni nei 70 metų asmenys, negalintys atvykti į rinkimų apylinkes, bet ir neįgaliuosius slaugantys žmonės, taip pat gyventojai, kuriems nustatytas ar įtariamas koronavirusas ar kurie turėjo izoliuotis dėl kontaktų, kelionių į užsienį.
Visgi namuose rinkimų komisijos narių sulauks tik iš anksto tokį pageidavimą išsakę rinkėjai.
Dėl Seimo nario mandato Panevėžyje didžiausias būrys kandidatų varžosi Nevėžio rinkimų apygardoje. Iš 13-os pretendentų į parlamentarus – 9 vyrai ir keturios moterys.
Šioje apygardoje balsavimo teisę turi 31 791 rinkėjas.
O Panevėžio vakarinėje 34 040 panevėžiečių rinksis iš 11 kandidatų: 8-ių vyrų ir trijų moterų.
Dėl Aukštaitijos apygardos, apimančios dalį miesto ir dalį rajono, 33 450 rinkėjų balsų varžysis dešimt siekiančiųjų Seimo nario mandato: po lygiai vyrų ir moterų.
Seimo rinkimų dieną, sekmadienį, rinkimų apylinkės duris atvers 7 val. Balsavimas tęsis iki 20 val.
Kai kuriems panevėžiečiams prie balsadėžių teks eiti nė nemačius kandidatų sąrašo – Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) parengti informaciniai leidiniai, pristatantys visus pretendentus į Seimo narius, pasiekė toli gražu ne kiekvieno rinkėjo namus.
Vien Nevėžio apygardoje, jos rinkimų komisijos pirmininko Aušrio Valkūno teigimu, į gyventojų pašto dėžutes išnešiota maždaug 10 tūkst. tokių leidinių, tai yra maždaug triskart mažiau, nei apygardoje registruota rinkėjų.
„Skaičiuojama, kad vienas toks leidinys skirtas vienam namų ūkiui“, – sako A. Valkūnas.
Ne visus rinkėjus Panevėžyje pasiekė ir kvietimai ateiti balsuoti, kuriuose nurodyta balsavimo vieta. Pasak A. Valkūno, šis pranešimas teisinės reikšmės neturi – jo neprivalu pateikti atėjus balsuoti. Sekmadienį svarbiausia einant rinkti naujojo Seimo nepamiršti asmens tapatybės dokumento, taip pat veido apsauginės kaukės ir netgi rašiklio.
Komentarai
Labai teisingi mero žodžiai – rinkime savo tikrąjį ambasadorių, kuris Seime nebijotų pasidraskyti už Panevėžį.