Nors maršrutinių autobusų vairuotojams galioja nulio promilių reikalavimas, jų keleiviai negali būti garantuoti, kad netaps prie vairo sėdusio girtuoklio įkaitais.
Būtent tokioje situacijoje atsidūrė žmonės, pirmadienį vakare sėdę į privataus vežėjo, vežančio iš Liberiškio į miestą, mikroautobusą.
Jį, jau atvažiavusį į miestą, judrioje Klaipėdos gatvėje apie 17.30 val., kai eismas intensyviausias, sustabdę policijos pareigūnai turėjo būti irgi šokiruoti vairuotojo įžūlumo ir drąsos.
Įmonės „Keletra“ vairuotojas į alkoholio matuoklį pripūtė 2,61 prom.
Vairuotojas iš karto sulaikytas 48-ioms valandoms. Dar vakar jis blaivėsi ant Panevėžio policijos komisariato areštinės gultų.
Išsiblaiviusio jo laukia prastos naujienos – teks stoti prieš teismą.
Maršrutinis mikroautobusas „Ford Transit“ nuvežtas į policijos sulaikytų transporto priemonių laikymo aikštelę.
Pavadavo kolegą
„Keletros“ savininkas ir direktorius Arvydas Malinauskas tvirtino su žmonių gyvybėmis rizikavusiu pavaldiniu dar neturėjęs galimybės pasikalbėti. Verslininkas teigia apie incidentą sužinojęs po vairuotojo sulaikymo praėjus daugiau nei valandai iš kitų savo darbuotojų.
„Buvau sode, kai vairuotojai pradėjo skambinti ir pasakoti. Man šokas. Kaip šitaip galima? Net įsivaizduoti nebūčiau galėjęs, kad taip nutiks“, – aiškino A. Malinauskas.
Anot jo, sulaikytasis vairuotojas tądien net neturėjo dirbti – nuo 12.30 val. pavadavo kolegą.
„Prieš darbą kalbėjau su juo telefonu, tikrai nesukėlė jokio įtarimo“, – tvirtino vadovas.
Jis įtaria, kad veikiausiai policijai apie girtą vairuotoją pranešė keleiviai.
„Kiek man žinoma, į miestą jis grįžo tuščiu autobusu“, – sako A. Malinauskas.
Verslininkas guodėsi atsidūręs nepavydėtinoje situacijoje – vienas vairuotojas ligoninėje, kitą dabar jau teks atleisti.
Policijai girtas įkliuvęs vairuotojas, anot įmones vadovo, įdarbintas vos prieš metus.
Su privačiais vežėjais sutartį sudariusi Panevėžio rajono savivaldybė apie incidentą sužinojo tik iš žiniasklaidos. Įmonės vadovas apie sulaikytą girtą vairuotoją Savivaldybės neįspėjo.
Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus specialistė Neringa Kraujalienė teigė, jog bus kalbama su įmonės vadovu.
„Jei autobusas sugenda ar kas nutinka, visada informuoja, bet šį kartą nieko nežinojome. Mes būtinai reaguosime“, – žadėjo N. Kraujalienė.
Smulkieji nekontroliuojami
Didžiosios keleivių vežimo įmonės yra įdiegusios vairuotojų kontrolės mechanizmus. Panevėžio autobusų parko direktoriaus Arnoldo Gražio teigimu, prieš išvykdami į reisą vairuotojai privalo pasitikrinti blaivumą įmonės patalpose sumontuotame įrenginyje. Jei vairuotojui papūtus ekrane įsižiebia kritiniai skaičiai, tai yra daugiau nei 0,00 prom., į įmonės vadovų mobiliuosius telefonus automatiškai nusiunčiamas pranešimas.
A. Gražys pripažįsta, kad yra pasitaikę atvejų, kai vairuotojai buvo neišleisti į reisą.
Pasak direktoriaus,maršrutinių autobusų vairuotojų blaivumas patikrinamas ir jų darbo metu.
Privačiame vežėjų versle svaigalų mėgėjams praslysti kur kas paprasčiau. Smulkiuosius vežėjus vienijančios asociacijos „Aukštaitijos ekipažas“ vadovas Bronius Zaronskis pripažįsta, kad sukontroliuoti vairuotojus nėra paprasta.
„Mano paties įmonė samdo mediką ir kartkartėmis patikrina vairuotojų blaivumą. Bet mažosios kontrolės mechanizmo neturi. Joms ir sudėtinga būtų sugaudyti savo vairuotojus, jie ir autobusus laiko kas sau – vieni savo, kiti nuomojamuose garažuose. Juos susekti sunkiai įmanoma. Čia jau įmonės vadovo problema, kaip sukontroliuoti“, – sako verslininkas.