Site icon sekunde.lt

Prezidentės prašo apginti nuo remtinųjų

Apginti nuo Savivaldybės, suplanavusios į buvusį mokinių bendrabutį įkelti socialiai remtinuosius, aplinkinių gatvių gyventojai šaukiasi visų aukščiausių šalies vadovų. T. Šiaudinio nuotr.

Skundų karuselė dėl Panevėžio centre, Aldonos g. numatyto socialinio daugiabučio įsismarkavo tokiu greičiu, kad užgriebė jau ne tik miesto, bet ir aukščiausius šalies vadovus.

Apginti nuo Savivaldybės, suplanavusios į buvusį mokinių bendrabutį įkelti socialiai remtinuosius, aplinkinių gatvių gyventojai šaukiasi net pačios prezidentės Dalios Grybauskaitės, Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, premjero Sauliaus Skvernelio.

Suplanuotai bendrabučio rekonstrukcijai į butus skersai kelio stojanti bendruomenė motyvuoja nesanti priešiškai nusiteikusi prieš nuosavo būsto nepajėgiančių įsigyti remtinųjų kaimynystę. Neva juos labiau jaudina, kad įrengus socialinį daugiabutį šioje miesto teritorijoje žmonių bus taip sausakimša, jog teks stumdytis nugaromis.

Savivaldybė ramina Panevėžyje tokios žmonių koncentracijos nesitikėti. Skaičiuojama, kad socialiniame name įsikurtų apie 100 asmenų, o tai yra tiek pat, kiek čia ilgą laiką veikusiame mokyklos bendrabutyje gyveno mokinių.

Gatvėje neišsiteks

Panevėžio Katedros seniūnaitijos seniūnaitė Kristina Vasiliauskienė bei dar trys gyventojų atstovai ryžosi paskutiniam kraštutinumui – prieš porą savaičių išsiuntė kreipimąsi į aukščiausius valstybės vadovus. Taip panevėžiečiai reikalauja sustabdyti Panevėžiui numatytą finansavimą socialinio daugiabučio Aldonos g. rekonstrukcijai.

„Socialinio būsto statybos vietoje uždarytos „Verdenės“ mokyklos atsisakyta vien dėl to, kad prieštaravo bendruomenė. Mes irgi prieštaraujame, bet minties dėl Aldonos g. neatsisakoma“, – esminę priežastį parašyti net pačiai prezidentei įvardija K. Vasiliauskienė.

Seniūnaitė tvirtina, esą Aldonos ir aplinkinių gatvių gyventojai labiausiai nerimauja, kad įrengus daugiabutį čia gyventojų bus tiršta.

„Jei numatyta įrengti 60 butų, o juose gyvens ir daugiavaikės šeimos, turėtų būti labai didelis skaičius žmonių. Jei 5 šeimos iki 10-ies asmenų, jau penkiuose butuose penkiasdešimt žmonių. O aplinkui namą vietos taigi nėra“, – „Sekundei“ aiškino K. Vasiliauskienė.

Kiek žmonių būtų tinkamas skaičius, anot jos, bendruomenė neskaičiavo. Ji pripažino, jog ir pati Savivaldybė neįvardijo, kiek į socialinį daugiabutį rengiasi įkelti gyventojų, bet, seniūnaitės teigimu, „leido suprasti, kad bus tikrai nemažai“. Anot jos, kai buvusiame bendrabutyje gyveno mokiniai, irgi visko būdavę. Tačiau paauglių kompanijos kaimynų negąsdino.

„Mes atsižvelgdavome, kad tai yra mokiniai, ne šeimos“, – pripažino K. Vasiliauskienė.

Priimtų ne bet ką

Nors seniūnaitė tvirtino žmones bijant didelės grūsties ir jie nesantys priešiškai nusiteikę prieš pačius remtinuosius, visgi K. Vasiliauskienė pripažino, kad jei Savivaldybei priklausantis pastatas būtų privatizuotas ir jame pardavinėjami butai, tokio skandalo nebūtų kilę.

„Dėl daugiabučio viskas gerai. Tegul būna ten tas daugiabutis“, – sutinka seniūnaitė.

Anot jos, bendruomenė įsitikinusi, kad vienoje vietoje apgyvendinti kelias dešimtis valstybės remiamų šeimų nėra geras sumanymas. Seniūnaitės nuomone, geresnis variantas būtų joms nupirkti būstus daugiabučiuose ir taip integruoti į normalų gyvenimą.

Ji nė neslėpė, kad Aldonos g. kai kurios socialinės grupės nepageidaujamos.

„Mums neįvardijo, kas ten bus įkraustyti. Kai paklausėme, ar bus grįžusiųjų iš įkalinimo įstaigų, tiesioginio atsakymo negavome. Kas be ko, kad tokie gąsdintų. Jūsų negąsdintų kaimynystėje gyvenantis žmogus, kuris daug metų atsėdėjęs?“ – aiškino K. Vasiliauskienė.

Įklimpo ir meras

Bendruomenės atstovė be užuolankų rėžia nepageidaujanti ragavusiųjų kalėjimo duonos kaimynų, o dėl kalbų apie tokios patirties turėjusį vieną iš protestuotojų Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui teko teisintis etikos sargams.

Viename iš susitikimų su socialiniam daugiabučiui prieštaraujančiais gyventojais R. Račkauskas pratrūko pareiškęs, esą taip putojasi pats kalėjime sėdėjęs žmogus. Po tokio mero viešo pareiškimo įskaudintas vienas iš bendruomenės atstovų kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. Problemų su teisėsauga neturėjęs žmogus tikino po mero pasisakymo sulaukęs daugybės skambučių – mat daugelis, žinodami jį kaip vieną aktyviausių socialinio daugiabučio priešininkų, su juo susiejo mero kalbas.

Visgi VTEK aiškintis R. Račkausko moralės nesiėmė – tą patikėjo vietiniams Savivaldybės etikos sargams. Ir pastarieji miesto galvos už tokius žodžius nė neišbarė: aštuoni iš 9-ių posėdyje dalyvavusių Etikos komisijos narių patvirtino, kad meras nepažeidė politikų elgesio kodekso.

R. Račkauskas „Sekundei“ teigė mintyse turėjęs ne jį apskundusįjį, o kitą pažįstamą žmogų.

„Neišlaikiau girdėdamas, kaip vienas, išeidamas už kultūringo kalbėjimo ribų, puolė mus, kad į Aldonos g. prikelsime grįžusiųjų iš kalėjimo. O paties tokia pati praeitis. Aš jo pavardės nepaviešinau, tik šitaip sukritikavau cinišką žmonių skirstymą“, – aiškino meras.

Anot miesto vadovo, sustabdyti Savivaldybės užsuktam socialinio daugiabučio projektui išnaudojamos visos priemonės. Tačiau R. Račkauskas įsitikinęs, kad net ir aktyvus bendruomenės pasipriešinimas Aldonos g. gyventojų nuo socialiai remtinųjų kaimynystės neišgelbės.

„Vyksta gana agresyvus puolimas prieš šitą projektą, bet kažkokios interesų grupės prieštaravimas nesudaro kliūčių jį įgyvendinti. Jei gyvename teisinėje valstybėje, nematau galimybių sužlugdyti projektą“, – atkakliai nusiteikęs R. Račkauskas.

Viename iš susitikimų su socialiniam daugiabučiui Aldonos g. prieštaraujančiais gyventojais pratrūkusiam R. Račkauskui dėl savo žodžių teko aiškintis etikos sargams. T. Šiaudinio nuotr.

Apgyvendintų šimtą remtinųjų

Po reorganizacijos tuščiame likusiame buvusiame mokinių bendrabutyje numatyta įrengti 60 butų. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos teigimu, iš jų 70 proc. – vieno kambario butai. Po tris kambarius planuojama įrengti 4–5 butus, o tai reiškia, kad socialiniame daugiabutyje daugiavaikių šeimų galėtų įsikurti vos penkios.

Pavaduotojas tvirtina, kad penkių aukštų pastate bus apgyvendinta 110 žmonių.

Bendrabutyje, kol jis priklausė mokyklai, gyveno per 60 mokinių. Dalis patalpų būdavo išnuomota į Panevėžį dirbti atvykstantiems darbininkams, tai yra dar maždaug 20-iai žmonių. Bendrabučio pirmajame aukšte veikė valgykla, o antrajame – mokomosios klasės, kur nuolatos vykdavo užsiėmimai.

T. Jukna tvirtina, jog po rekonstrukcijos bus pertvarkytas ne tik pats pastatas, bet ir įrengtas kiemas. Greta esančiame nemažame valstybinės žemės sklype suplanuota poilsio zona su vaikų žaidimų aikštele.

„Plotas tikrai nemažas ir jį bus galima panaudoti visuomenės poreikiams“, – tvirtino T. Jukna.

Pavaduotojas teigia nematantis jokių fizinių kliūčių daugiabučiui Aldonos g. įrengti.

Protestuotojų interesų nepaisys

Nors protestuotojai skundus rašė ir Panevėžio regiono plėtros tarybai, sudarytai iš visos apskrities savivaldybių atstovų, šioji neseniai vieningai pritarė socialinio daugiabučio investiciniam projektui.

Pasak T. Juknos, šiuo metu paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas pastato rekonstrukcijos techniniam projektui parengti.

Pavaduotojas skaičiuoja, kad realūs statybos darbai turėtų prasidėti 2018 metų antroje pusėje, o per 2019 m. užbaigti.

Įrengti socialinį daugiabutį kainuos apie 2 mln. Eur. Iš jų 300 tūkst. miesto biudžeto, kita dalis – Europos Sąjungos lėšos.

Dėl bendruomenės, prašančios aukščiausių šalies asmenų užtarimo, Savivaldybė nenusiteikusi atsisakyti tokių ES pinigų.

„Aš irgi daug ko mieste nenoriu. Bet miestas formuojamas ne pagal vienos grupelės interesus, o kad daugumai būtų naudinga. Jei pavienių interesų paisysim, nieko nepadarysim“, – įvertino T. Jukna.

Exit mobile version