Taip Motinos dienos proga įteikdama medalius „Už nuopelnus Lietuvai“ į būrį mamų ir jas atlydėjusius vaikus kreipėsi Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Jau tradicija tapusiose vienose gražiausių iškilmių, kai aukščiausia šalies vadovė pagerbia mamas, valstybės apdovanojimai šįmet įteikti 33 mamoms iš visos Lietuvos, užauginusioms ir gerai išauklėjusioms penkis ir daugiau vaikų. Tarp apdovanotųjų – ir jau 101-uosius metus skaičiuojanti Ona Barauskienė iš Panevėžio rajono, Ramygalos seniūnijos, Stebėkių kaimo bei 82-uosius einanti Veronika Paškevičienė iš Panevėžio. Abi mamos užaugino po šešias atžalas.
Į Lietuvos Respublikos prezidentūrą keturių vaikų ir trijų anūkų atlydėtai V. Paškevičienei dabar – pats darbymetis. Sūnus Dainius juokauja, kad net šį sekmadienį, kai visa didelė šeima – šeši vaikai, devyni anūkai ir jau keletas proanūkių susirinks pasveikinti mamos, turbūt neišsisuks be žemės ūkio darbų.
Gimusi kaime, penkių vaikų šeimoje, V. Paškevičienė nuo mažų dienų įpratusi daug dirbti. Anot sūnaus, žemė mamai visais laikais buvo artima. Ilgą laiką V. Paškevičienė triūsė apželdinimo treste – tai jos rankos apsodindavo didžiulius plotus Panevėžio gėlynų. Grožį ji kuria ir dabar.
„Turime sodybą už miesto. Ten tikrasis mamos rojus, dirba daugiau nei mes. Būna, kad pats ten kone per prievartą važiuoju, o mamai didžiausias malonumas kažką pasodinti, užauginti ir paskui atiduoti vaikams“, – šypsosi D. Paškevičius.
Meilė vaikams, žemei ir darbas – trys svarbiausios atsvaros, suteikiančios į devintąją dešimtį įkopusiai V. Paškevičienei jėgų, sveikatos bei stiprybės. O jos prieš daugiau nei 30 metų našle likusiai mamai su šešiais vaikais reikėjo itin daug. Kai mirė tėtis, šeimos jauniausiajai Vilijai ėjo tik 14-ieji, vyriausiajai atžalai – 24-ieji.
„Buvome tokio amžiaus, kai mus visus mamai reikėjo išleisti į gyvenimą, pastatyti ant kojų. Mokėmės kas Vilniuje, kas Kaune, reikėjo ir maisto, ir pinigų įdėti. Mama stengėsi kaip išgalėjo, dėl mūsų keliuose darbuose dirbo“, – pasakojo sūnus.
Visi šeši vaikai baigė aukštuosius mokslus. Kiekvienas jų, sulaukęs mamos meilės, dabar ja dalijasi ir su kitais žmonėmis. Viena dukra dirba „Sodroje“, dvi mokytojauja, viena jų – Audronė Tichanavičienė, Panevėžio „Vilties“ progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja, pelniusi ne vieną apdovanojimą, įvertinta ir G. Petkevičaitės-Bitės medaliu „Tarnaukime Lietuvai“. Verslininkas, vadybininkas, statybininkas – tokie V. Paškevičienės sūnų užsiėmimai.
„Toks apdovanojimas ne tik svarbus, bet netgi istorinis įvykis mūsų šeimai. Ne kiekvienam lemta būti įvertintam prezidentės.“
Z. Barauskas
Motinos širdį glosto ir ramina, kad visos atžalos gyvena ir dirba Lietuvoje: dvi dukros įsikūrusios Vilniuje, o keturi vaikai čia pat, Panevėžyje. Daug širdies šilumos, laiko, sveikatos ir meilės būriui vaikų atidavusi V. Paškevičienė savo pavyzdžiu mokė atžalas, kad jei dirbsi, ne tik duonos, bet ir sveikatos turėsi.
„Kai žmogus nuolatos kruta, dirba – ir ligos baisios nepuola. Gal dėl to mūsų šeimoje pavyko išvengti tokių negandų. Dirbdamas negeras mintis pamiršti, jos savaime į šalį nueina. Iš mamos išmokome kantrybės, darbštumo, nepykti ant kitų, mandagumo“, – mamos pamokas įsiminė sūnus.
Panevėžio rajono Ramygalos seniūnijoje, Stebėkių kaime gyvenančiai Onai Barauskienei medalį „Už nuopelnus Lietuvai“ prezidentūros atstovai įteiks aplankę ją namuose. Šešis vaikus užauginusi motina jau eina 101-uosius metus ir atvykti į prezidentūrą būtų sunkoka.
„Toks apdovanojimas ne tik svarbus, bet netgi istorinis įvykis mūsų šeimai. Ne kiekvienam lemta būti įvertintam prezidentės“, – sako ilgaamžės sūnus Zenonas Barauskas. O šį sekmadienį mylimą mamą, močiutę ir promočiutę sveikins 6 vaikai, 9 anūkai ir net 11 proanūkių.
Prieš 10 metų našle tapusi O. Barauskienė neliko viena. Visos jos atžalos gyvena ir dirba Lietuvoje: viena dukra Alytuje, kita Trakuose, o visi kiti visai šalia – Panevėžyje. Penki vaikai – lakūnas, statybos meistras, inžinierius, siuvėja, darbininkė – patys jau sulaukę pensinio amžiaus, tik jauniausia Alytuje gyvenanti dukra Regina tebedirba medicinos felčere.
Z. Barauskas pripažįsta: auginti tokį pulką vaikų tėveliams nebuvo lengva. Abu, savęs negailėdami, triūsė kolūkyje ir stengėsi atžalas pamaitinti, aprengti ne prasčiau nei kiti. Darbštūs tėvai ir vaikus darbo mokė nebijoti, o darbų, anot Zenono, kaime niekada netrūko. Gal dėl to didelio darbštumo, svarsto sūnus, mama ir sulaukė tokio gražaus amžiaus ir iki šiol yra palyginti guvi, domisi vaikų, anūkų, proanūkių reikalais, tik akys jau prastokai mato.
Komentarai
Kaip gera skaityti šiltą straipsnį.
Gera… Bet pirmiau nusilenkė Dariui Mockui, kas yra nelabai gera.
Mano mama 8 užaugino, šiuo metu dirba, mokosi aukštojoje, puoselėja savo namus. Kur jai medalis?
Ei ei, komentatoriai, gal bent tokią dieną ir komentuodami tokią naujieną nesiputokit, o kitų džiaugsmu pasidžiaukit. Ir Mockaus priminimas čia visai ne vietoj