Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, švenčių išvakarėse, apsilankė Panevėžio pataisos namuose, kuriuose bausmę atlieka moterys iš visos Lietuvos. Tą pačią dieną šalies vadovas suteikė malonę vienam nuteistajam.
Prezidentas susipažino su pataisos namuose laisvės atėmimo, arešto bausmes atliekančių moterų gyvenimo sąlygomis, domėjosi nuteistųjų darbo ir mokslo galimybėmis.
Su Kalėjimo departamento vadovu Virginijumi Kulikausku, pataisos namų direktoriumi Edvardu Norvaišu bei darbuotojais prezidentas diskutavo apie nuteistųjų resocializacijos situaciją, socialinės reabilitacijos programų stiprinimą, aptarė bausmių vykdymo institucijų sistemos pokyčius.
Vizito metu valstybės vadovas susitiko su nuteistosiomis, apsilankė ir joms skirtame advento renginyje – pasveikino su artėjančiomis šv. Kalėdomis.
„Valstybė turi siekti pokyčių bausmių vykdymo politikoje, kurio pagrindine kryptimi turi tapti socialinės reabilitacijos programų stiprinimas, nuteistųjų intensyvus parengimas grįžti į visuomenę ir į ją integruotis. Įgyvendindami bausmių vykdymo politiką, turime siekti ne tik institucinės struktūros pertvarkos, bet ir kultūrinių pokyčių“, – sakė prezidentas.
Šalies vadovo teigimu, pastaraisiais metais pataisos namuose ir tardymo izoliatoriuose suimtųjų ir nuteistųjų realia laisvės atėmimo bausme skaičius mažėja, tačiau, palyginti su kitų ES valstybių rodikliais, jis lieka gana didelis. Ypatingai aktuali pakartotinio grįžimo į laisvės atėmimo vietą problema.
Ketvirtadienį Prezidentas taip pat pasirašė dekretą dėl malonės suteikimo. Vadovaudamasis Konstitucija, Baudžiamuoju kodeksu, suteikė malonę vienam nuteistajam.
Asmeniui paskirta laisvės atėmimo bausmė sumažinta vieneriais metais.
Sprendimas suteikti malonę nuteistajam priimtas atsižvelgiant į tokias aplinkybes kaip visiškas priteistos piniginės žalos atlyginimas nukentėjusiojo šeimai, nuteistojo pensinis amžius, nepriekaištingas elgesys pataisos namuose ir socialinis įsitraukimas į pozityvaus užimtumo programas pataisos įstaigoje, taip pat buvo vertinta, kad asmuo teistas pirmą kartą, nuo pat proceso pradžios nuoširdžiai gailėjosi dėl padarytos nusikalstamos veikos, nuteistojo socialiniai ryšiai itin tvirti, šeimos narys serga sunkia liga.