Gegužės 30-ąją duris atvėrusioje tarptautinėje meno mugėje „ArtVilnius’19“ šįmet dalyvauja net 65 galerijos ir beveik 300 menininkų iš 20 pasaulio šalių. Po sėkmingo lietuvių pasirodymo Venecijos bienalėje, kurioje kūrėjai iš Lietuvos pelnė „Auksinio liūto“ apdovanojimą, į parodą Vilniuje panoro atvykti net 11 galerijų menininkai iš Prancūzijos.
Nuo pat pirmųjų šios mugės atsiradimo metų vieno svarbiausių renginių Lietuvos meno padangėje nepraleidžia ir panevėžiečiai.
Šiemet jie atstovauja trims Panevėžio meno galerijoms, po vieną Kauno ir Dusetų.
Keturių draugų stendas – taip savo kūrybą „ArtVilnius’19“ pristato menininkai iš Panevėžio Sigitas Laurinavičius, Artūras Stančikas, Egidijus Radvenskas ir Eugenijus Čibinskas. Visi jie atstovauja Panevėžio miesto dailės galerijai, o S. Laurinavičius dalyvauja dar ir kartu su Kauno Irenos Mikuličiūtės dailės studija-galerija.
„Mūsų stendo idėja gimė 4D – keturių draugų – pagrindu. Vieningos temos neturime, kiekvienas pristatome savo kūrybos liniją. Taip lyg ir papildydami vienas kitą, lyg ir eidami atskirai parodome savo niuansuotus skirtumus“, – praėjus keletui valandų po mugės atidarymo su „Sekunde“ kalbėjo pirmą kartą šiame renginyje kaip dailininkas dalyvaujantis S. Laurinavičius.
Jis į Vilnių atvežė keturis tapybos darbus, kuriuose vyrauja abstrakcija. Šio autoriaus kūryboje ryškus skaitmeninių pikselių motyvas. Tuometu Sigito kolega A. Stančikas, pasak pašnekovo, tapyboje vaizduoja figūras – nuo stilizuotų iki abstrakčių.
Panevėžio dailės galerijai atstovaujantys keramikai Egidijus Radvenskas ir Eugenijus Čibinskas taip pat panašūs, bet ir skirtingi. Vienas skulptūrą kūrė skaptuodamas, kitas, priešingai, – lipdydamas.
Pernai Panevėžio dailės galerija į mugę siuntė fotomenininką Evaldą Ivanauską.
Visus „ArtVilnius“ laurus prieš dvejus metus nušlavė tuometiniai mugės debiutantai – Panevėžio stiklo menininkų duetas Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė. Jų darbų ciklas „4 dienos Marse“ tąkart pelnė tiek žiūrovų, tiek komisijos aukščiausius įvertinimus. Tiesa, panevėžiečių stiklo virtuozų pora atstovavo Dusetų dailės galerijai.
I. Stulgaitė-Kriukienė tikina, kad menas neturi sąsajų su vieta žemėlapyje, čia svarbiausia jo poveikis kitiems.
„Su Dusetomis mus sieja artima ir aktyvi veikla su šio krašto kultūra, menu. Turime ten sodybą ir, galima sakyti, jau esame savi dusetiškiams. Bet mūsų kūrybą skatina ne patriotiški jausmai. Mums nėra svarbu, kas mus pristato“, – teigė I. Stulgaitė-Kriukienė.
Šį kartą Vilniuje žiūrovai išvys vieno R. Kriuko darbus. Jis paraišką dalyvauti prestižiniame meno renginyje pateikė dar metų pradžioje ir tuoj pat kibo į darbus. Jų koncepcija, pasak I. Stulgaitės-Kriukienės, gamtos inspiruota dinamika stikle.
„Mūsų stendas vadinasi „Kelionė laiku“. Šios parodos esmė – dinamiškas procesas. Remigijus minčių dažniausiai semiasi iš gamtos, tad ir į mugę atvežtuose darbuose galima matyti jos dalį. Patys kūriniai lyg statiški, bet juose sustingęs judesys: augimas, vystymasis, kai kur išsikeroja šaknys, pastebimi ledo motyvai“, – sutuoktinio darbus apibūdino Indrė.
Kalbinta po komisijos apžiūros I. Stulgaitė-Kriukienė teigė, kad tikslas nėra apdovanojimas. Svarbiausia panevėžiečių misija – populiarinti stiklo meną. Šis, Indrės teigimu, ilgai buvo kūrybos pavainikis, taikomojo meno dalis, kuri tesugeba kurti taures ir stikliukus stalui serviruoti.
„Mes visada pabrėžiame, kad esame stiklo menininkai. Yra ir daugiau tokių, kurie mugėje dirbo su stiklu, bet šią medžiagą naudojo kartu su kitomis. Mes kuriame tik iš stiklo“, – savo išskirtinumą pabrėžė pašnekovė.
„ArtVilnius’19“ šiemet itin turtingas tapybos, skulptūros darbų. Be R. Kriuko ir Panevėžio dailės galerijos menininkų stendų, savo darbus mugėje taip pat pristato dailininkai Diana ir Tomas Rudokai su „A Galerija“ bei Osvaldas Juška, siųstas „Galerijos X“
„ArtVilnius“ yra vienintelė šiuolaikinio meno mugė Lietuvoje ir didžiausia meno mugė visame Rytų Europos regione. Kasmet ją aplanko daugiau kaip 20 tūkst. lankytojų.