Senjorų namų statytojai Prancūzijos verslininkai teigia, kad jų tikslas – išvaduoti europiečius nuo senatvės baimės. Būtent toks šūkis išgraviruotas stiklo kapsulėje, penktadienį įkastoje į žemę ten, kur jau šįmet turėtų stovėti pirmasis senjorų kvartalo namas.
Pirmąjį trijų blokų senjorų namų pastatą planuojama atidaryti apgyvendinus jame senjorus dar iki Kalėdų. Planuojama, kad iš pradžių Savitiškio gatvėje būsiančiuose namuose įsikurs 15 senjorų, jais rūpintųsi septyni šių namų darbuotojai – įvairių sričių specialistai. Per kelerius artimiausius metus toje pat vietoje žadama statyti dar tris namus ir sukurti senjorų kvartalą, skirtą 60-iai gyventojų.
„Smagu matyti ir žinoti, kad į Panevėžį ateina modernus Amerikos ir Vakarų Europos pagalbos vyresniems žmonėms modelis. Tikiuosi, kad bus ko iš jų veiklos pasimokyti ir mums“, – naujo modelio senelių namų atsiradimą sveikino Panevėžio slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės direktorė, gydytoja Violeta Grigienė.
Ji pabrėžė, jog sveikintina, kad namai bus iš atskirų blokų, o kiekvienas namas – tarsi atskira, vieninga šeima.
„Mes visi puikiai suprantame, kad senatvė būna malonesnė gyvenant šeimoje, su vaikais, anūkais, gal ir proanūkiais. Bet tai tampa praeitimi.“
N. Kobliakovas
Panevėžį senjorų namams nusižiūrėjusios Prancūzijoje registruotos bendrovės „Senior Group“ prezidentas Nikolajus Kobliakovas gimė Rusijoje, Ufoje, bet gyvena Prancūzijoje, turi šios šalies pilietybę. Anot jo, investuodamas verslas visada tikisi ir uždarbio, tačiau užsidirbti norima sukūrus modernią ir sveiką aplinką seneliams.
„Nelemtoji pandemija parodė, kad per ją virusas ypač plito dideliuose senelių namuose, ten jis pridarė daug nepataisomų bėdų. Mūsų nedideliuose, su specialia, tokiems namams pritaikyta vėdinimo sistema, virusų turėtų būti išvengta“, – vylėsi N. Kobliakovas.
Būsimieji senjorų namai Panevėžyje gyvuos taip, kad senukams pagelbėsiančios darbuotojos bus tarsi jų šeimos narės – besikeisdamos po dvi savaites su jais ir gyvens: miegos, bendraus, rūpinsis.
Taip tokių įstaigų specialistų darbas organizuojamas jau veikiančiuose šios bendrovės senjorų namuose ir Prancūzijoje, ir gretimoje Latvijoje. Įprasta, kad senieji šią rūpintoją ima vadinti dukra.
„Mes visi puikiai suprantame, kad senatvė būna malonesnė gyvenant šeimoje, su vaikais, anūkais, gal ir proanūkiais. Bet tai tampa praeitimi. Gyvenimas padiktavo tokią realybę, kad gilios senatvės dienas tenka leisti senelių namuose. Ir tai geriausia, ką galima pasiūlyti pagalbos reikalingam senjorui“, – įsitikinęs N. Kobliakovas.
Anot jo, verslininkų, Panevėžyje statančių naujo tipo senelių namus, tikslas – užtikrinti tikrai kilnią, orią, aprūpintą, saugią, sočią senatvę.
Senjorų namų statytojų atstovas Panevėžyje, miesto Tarybos narys Aleksas Varna pasakoja lankęsis tokio pat tipo namuose, veikiančiuose Latvijoje.
„Ten mačiau senukus ir senutes, kurie ir kurios ne tik skaito ar mezga, bet ir šoka, deklamuoja. Įsitikinau, kad seniesiems žmonėms tokiuose namuose tikrai gera“, – patikino A. Varna.
Politikas prieš trejus metus ėjo Panevėžio vicemero pareigas, kai sulaukė verslininko N. Kobliakovo, atvykusio su idėja statyti senjorų namus, vizito. Savivaldybė tokią idėją sutiko palankiai ir verslininkai ėmęsi ieškoti vietos, kur stotųsi vienaaukščių, nedidelių, seneliams skirtų namų kvartalas. Tokia vieta rasta Savitiškio gatvėje.
Baigęs vicemero karjerą, A. Varna teigia sulaukęs verslininkų pasiūlymo rūpintis visais organizaciniais dalykais, reikalingais statyboms vykdyti.
Būsimuosius senjorų namus projektavusi panevėžietė architektė Elvyra Klimavičienė neslėpė maniusi, kad su užsakymu susidoros nesunkiai, bet taip nebuvo.
„Užsakovai buvo ypač reiklūs“, – prasitarė architektė.
Kapsulės būsimoms kartoms įbetonavimo ceremonijoje dalyvavęs Panevėžio meras Rytis Račkauskas sakė lauksiantis šios miestui reikalingos įstaigos įkurtuvių ir pasvarstė, gal ir jam pačiam ateityje teks būti šių namų gyventoju.
Senjorų namų atstovai patikino jau sulaukiantys skambučių, klausiančių, kada įstaiga pradės priiminėti gyventojus.
„Ir šiandien prie manęs priėjo pora moterų, pasisakė, kad jos – būsimų namų kaimynės, pasidžiaugė, kad senelių namai statomi ir pasvarstė, kaip senatvėje būtų gera juose gyventi“, – pasakojo A. Varna.
N. Kobliakovo teigimu, prieš imantis projekto iš sovietinių gniaužtų išsivadavusiose šalyse pirmiausia įdėmiai išanalizuotas senelių globos poreikis. Pasak jo, tokiose šalyje kaip Lietuva senus tėvus namuose prižiūri kol kas gerokai daugiau suaugusių vaikų nei Prancūzijoje ar Amerikoje. Verslininko nuomone, viena to priežasčių – čia vis dar nepasitikima, kad senelių namuose apgyvendintais senjorais bus išties tinkamai pasirūpinta.
Anot N. Kobliakovo, vienaaukščiuose namuose senjorai kambariuose gyvens po vieną arba po du, bus patalpos ir bendrai veiklai, taip pat medicininėms apžiūroms bei reikalingoms procedūroms. Darbuotojai turės savo kambarius.
N. Kobliakovas pridūrė, kad senjorų namai statomi vieno aukšto ir pačių jų gyventojų patogumui, ir siekiant užbėgti už akių galimų nelaimių pasekmėms, pavyzdžiui, jei kiltų gaisras ir senukus tektų evakuoti.
Planuojama, kad gyvenimas tokiuose moderniuose namuose senjorui kainuos 1200-1300 eurų per mėnesį. Kaina svyruos priklausomai nuo klientui reikalingos pagalbos.
Panevėžys – pirmasis Lietuvoje, kuriame iškils šios Prancūzijos bendrovės privatūs senjorų namai. Artimiausiu metu tokius pat numatyta statyti ir kituose keturiuose didžiausiuose šalies miestuose.
Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu senelių globai Panevėžyje sukurtos 104 vietos.
2021 metų pradžioje Aukštaitijos sostinėje gyveno 21 639 pensinio amžiaus žmonės, 50 531 darbingo amžiaus asmuo ir 12 443 vaikai iki 15-os metų.
Daugiau nei 4000 panevėžiečių sulaukę 75–79 metų, nuo 80 iki 84 metų gyventojų yra 3174, o 2796 panevėžiečiai yra jau atšventę 85-ąją sukaktį ir vyresni.
Komentarai
10metu pragiventi 100000 zmogui jei pensija 500 tai damoketi 50000 o kur vaistams ir tt
Jei mėnesinis pragyvenimas tokiuose senjorų namuose kainuos 1200-1300 eurų, tai mokesčiai savo namuose gali kainuoti tik apie 200 eurų (max.) Netgi samdoma slaugė nesigvieštų 1000 eurų per mėnesį, nes tam turėtų dirbti 24 val. per parą. Tai kiek gi reiktų gauti pensijos, kad oriai galėtume sutikti senatvę?
O jei neturiu tiek pinigų bei turto, nes neturėjau iš ko ir nemokėjau VOGTI? Lieku už borto?
Gyvenu daugiabutyje viena, mūsų name gal 15 pensininkų ,čia viskas mano ,daiktai , suvenyrai, tai mano gyvenimo prisiminimai .Geriau negali būti, gal tik suolelį kas pastatytu kur prisėsti.Taigi, visokių vadukų esama, neprisiprašysi.
Viskas labai gražu, bet ar atrasite darbuotojų kurie myli žmogų…