„Pagaliau Lietuvoje bus paleista nacionalinė programėlė, kuri yra skirta ne tik informuoti žmones, bet ir suteikti galimybę saviizoliuotis, o taipogi daugybę kitų funkcijų turinti“, – Vyriausybės spaudos konferencijoje antradienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) visuomeninis patarėjas Algirdas Stonys.
Ši programėlė turėtų palengvinti dalį krūvio karštosioms linijoms, nes joje vartotojai galės rasti visą informaciją apie karantiną, įvairių patarimų ir galimybę įsivertinti savo sveikatos būklę, gaus naujienas bei patarimus skirtus, pavyzdžiui, vilkikų vairuotojams.
„Galima įsivertinti savo simptomus: pasitikrinti klausimyne, ar jūs atitinkate simptomus, kurie gali reikšti, kad jūs sergate COVID-19, taip pat yra skirtos tam tikros užduotys: išgerti vandens, pravėdinti kambarius“, – pasakojo A. Stonys.
Vartotojai taip pat galės įvertinti, kokiai rizikos grupei priklauso ir, atsakę į klausimus, gauti asmeninius patarimus.
„Žmonės sunkiai gali nustatyti, kokiai rizikos grupei jie pristatomi. Tai irgi bus galima rasti programėlėje: galima bus nustatyti, kada yra didelė rizika, kada būtent buvo kontaktas su sergančiu, vidutinė rizika – buvo dirbta galbūt toje pačioje darbovietėje, kur buvo sergantis, ir maža rizika, kada to kontakto tiesioginio nebuvo, bet galimai dviejų valandų bėgyje galėjo būti tame pačiame koridoriuje“, – pasakojo patarėjas.
Už atsakytus klausimus ir uolų rekomendacijų laikymąsi vartotojai apdovanojami specialiais taškais, kuriuos ateityje galės iškeisti į prizus.
„Apdovanojimo funkcija bus įjungta šiek tiek vėliau. Kad būtų galima įprasminti šitą visą mūsų buvimą saviizoliacijoje ir visą mūsų kovą su COVID-19, vėliau bus paleista socialinė e-komercija. Jos metu bus galima gauti tiek dovanų, tiek specialias funkcijas“, – sakė A. Stonys.
Taip pat šioje programėlėje yra įdiegta funkcija, leidžianti per atstumą stebėti saviizoliacijoje esančius asmenis.
„Saviizoliacija aktyvuojasi visų pirma sutikimu būti saviizoliuotam ir sutikimu su saviizoliacijos taisyklėmis, tada yra nustatomas adresas ir tada yra atsakomas tam tikras Visuomenės sveikatos centro sudarytas klausimynas. Saviizoliacijai vykstant, jūsų duomenys keliaus tiesiai į Visuomenės sveikatos centrą ir visuomenės sveikatos centras bus šitų duomenų valdytojas“, – pasakojo A. Stonys.
Programėlė seks asmens buvimo vietą ir informuos apie tai NVSC, tačiau, pasak centro patarėjo, tai nebūtinai reikš, kad žmogus bus baudžiamas.
„Bus atitinkami skambučiai padaryti, yra specialus algoritmas“, – sakė jis.
Kol kas nė vienas iš griežtoje saviizoliacijoje esančių žmonių šia programėle nesinaudoja ir yra stebimi kitomis priemonėmis – jie apie perėjimą prie stebėjimo per programėlę bus informuoti trumpąja žinute.
Saviizoliacijoje esančių asmenų programėlė užduos klausimus bei tam tikrais intervalais prašys nusifotografuoti.
Jo teigimu, programėlės idėja buvo pasiūlyta prieš dvi savaites vykusiame hakatone, kur programėlės idėją pasiūlė „Lympo“ komanda, vėliau prie jos prisijungė Vilniaus miesto savivaldybė, šiuo metu ją remia ir Vyriausybė, programėlę naudos ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Programėlė buvo sukurta platformos „Lympo“, siūlančios asmeninių trenerių konsultacijas, pagrindu.
Nemokamą programėlę „Karantinas“, kuri jau veikia lietuvių ir anglų kalbomis, o artimiausiu metu veiks rusų ir lenkų kalbomis, galima parsisiųsti iš „App Store“ ir „Google Play“ parduotuvių.
Visos savivaldybės turi prieiga prie šios platformos ir gali matyti savo savivaldybės žmonių duomenis.
Pasak jo, dar tiksliai nėra žinoma, kiek programėlė kainuos, nes į ją neįdiegtos visos funkcijos.
„Šiuo metu dar skaičiuojame, kokie galutiniai bus kaštai“, – sakė A. Stonys.
Jis tikisi, kad ši programėlė ne tik padės Lietuvai greičiau išeiti iš karantino, bet galės būti pasiūlyta ir kitoms šalims.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.