Šios tradicijos išsivystė su šv. Pranciškaus Asyžiečio gimimo pjesėmis XIII amžiuje ir išliko puritonų valdymo laikais, kai XVII amžiuje buvo uždrausta daug Kalėdų tradicijų ir švenčių.
Keliaujantys kanklininkai skleidė kalėdines dainas, kol 1440 metais išradus spaustuvę prasidėjo tekstų era, kuri buvo mėgstamiausių kalėdinių dainų pagrindas.
Šiandien Kalėdų muzika svyruoja nuo kvailos iki revoliucinės. Dainos išties įvairios – nuo Šiaurės elnių sutryptų močiučių iki romantizmo laikotarpio poetų kūrinių.
Persikelkime į laikus, kai melomanų širdis virpina legendinių atlikėjų nostalgiški kūriniai, tapę neatsiejami nuo šventinio laikotarpio. Kaip ir kiekvienais metais, užklupus Kalėdų karštinei, radijo stočių eterį ir parduotuvių garsiakalbius uzurpuoja iš pirmų akordų atpažįstami šventiniai hitai. O kaipgi jie gimė?
Jau 27-erius metus viso pasaulio gyventojus kiekvieno šventinio laikotarpio metu šokdina Marajos Keri atliekamas hitas „All I Want For Christmas Is You“. Dar praėjusiais metais būtent šis kūrinys atsidūrė daugiausia kartų klausytų kalėdinių dainų sąrašo viršuje.
Be to, pernai gruodžio 24-ąją ši daina „Spotify“ platformoje buvo išklausyta net 17 milijonų kartų. Iki šių metų spalio, kai ją aplenkė Adelės daina „Easy On Me“, tai buvo daugiausia kartų per dieną platformos istorijoje klausyta daina.
Tiesa, ikonišką šventinę dainą M. Keri parašė ne viena – ji tai padarė su ilgamečiu savo prodiuseriu Volteriu Afanasiefu. „All I Want For Christmas Is You“ kūrėjų teigimu, šios dainos akordai, struktūra ir melodija buvo parašyta vos per penkiolika minučių. Ko gero, jos populiarumas ir slypi paprastume.
Įdomu, kad nei M. Keri, nei V. Afanasiefas tokios kūrinio sėkmės nesitikėjo, nes tuomet kalėdinės dainos buvo matomos kaip atlikėjų karjeros saulėlydžio elementas, o Marajai buvo pats jos pikas. Visgi nusprendusi rizikuoti, M. Keri įrašė visą kalėdinių dainų albumą, pavadintą „Merry Christmas“, o daina netruko išpopuliarėti.
Tai kaipgi buvo parašyta ši Kalėdų hitu tapusi daina? Vaizdo įraše Maraja Keri pasakojo, jog tąkart, dar 1994 metais, pasipuošė nedidelę eglutę ir prisėdusi įsijungė serialą „Tas nuostabus gyvenimas“. Taip esą bandė susikurti tinkamą atmosferą. Tada užsidarė nedideliame kambarėlyje prie pianino ir pradėjo skambinti trumpas melodijas.
„Stengiausi prisiminti dalykus, apie kuriuos galvoju kalėdiniu laikotarpiu ir kurie man suteikia laimės bei kaip visa tai paversti meilės daina“, – pasakojo atlikėja.
Dainai buvo sukurtas ne ką mažiau ikoniškas vaizdo klipas, kuriame M. Keri bėgioja po pusnis ir džiaugsmingai mėto dovanas.
„Matote mane sniege, vilkinčią kostiumą? Tai nebuvo studija, viskas vyko iš tikrųjų, – prisiminimais dalijosi dainininkė. – Buvo labai šalta, mano plaukai buvo sustirę, viskas vyko apsnigtuose laukuose Naujajame Džersyje ir aš niekada to nepamiršiu, nes ten buvo ir tikrų elnių.“
Dainininkė neturi nė menkiausio supratimo, kur šiuo metu yra legendinis kostiumas, kuriuo ji vilkėjo, ir ar jis išvis dar egzistuoja. Pasak M. Keri, tada ji dar nesuprato, kokia svarbi jos karjerai buvo ta akimirka, ir nepagalvojo išsaugoti to, kas ateityje jai primintų apie nuostabius laikus.
O ar gali būti taip, jog dainos „All I want for Christmas“ era baigiasi? Galbūt. Dar šį lapkritį dainininkė pristatė naują kalėdinį kūrinį „Fall in Love at Christmas“ ir papildė savo šventinių dainų sąrašą. Šią dainą ji atlieka su kitais dviem patyrusiais ir pripažintais dainininkais – begale svarbių įvertinimų sulaukusiu Khalidu ir 16-os „Grammy“ statulėlių laureatu, gospelo virtuozu Kirku Franklinu.
Maraja Keri prie naujos kalėdinės dainos atsiradimo prisidėjo kiekviename jos kūrybiniame etape. Ji yra ir viena iš dainos prodiuserių, ir vaizdo klipo bendraautorė bei pagrindinis dainos balsas.
Be to, visas vaizdo klipas buvo filmuojamas dviejose M. Keri brangiausiose erdvėse: jos namuose ir jos „Butterfly Lounge“ muzikos studijoje Los Andžele.
Antroje dažniausiai klausomų kalėdinių dainų sąrašo viršuje atsidūrė nostalgiškas „Wham!“ hitas „Last Christmas“ . Nors ši daina spėjo tapti kasmečiu daugybės pasaulio gyventojų šventiniu „himnu“, iš tikrųjų šios dainos santykis su Kalėdomis – minimalus.
Tai kūrinys apie per Kalėdas sudaužytą „Wham!“ lyderio Džordžo Maiklo širdį – jame nerasime užuominų nei į šventinę nuotaiką, nei dovanas, nei į Kalėdų Senelį ar jo elnius.
Antrasis grupės dueto narys – Endriu Ridžlis – prieš kelerius metus savo memuaruose atskleidė, kaip „Last Christmas“ atėjo į šį pasaulį. Anot jo, kūrinys gimė jiems besilankant pas Džordžo tėvus – dainą pastarasis parašė vos per valandą savo vaikystės kambaryje su senu klavišiniu instrumentu.
Skaičiuojama, kad „Last Christmas“ yra vienas labiausiai perdainuotų kūrinių – iš viso šį hitą savaip interpretavo daugiau kaip 100 skirtingų atlikėjų – nuo „Coldplay“ ar Arianos Grande iki Teilor Svift ar Kaili Minau.
Kitas nuotaikingas kalėdinis hitas – „Rockin’ Around the Christmas Tree“, kurį atliko amerikietė Brenda Mei Tarpl, geriau žinoma kaip Brenda Li. Šią dainą dar 1958 metais parašė kalėdinių dainų krikštatėviu vadinamas Džonis Marksas.
Nors daina buvo įrašinėjama ne šventiniu laikotarpiu, B. Li prodiuseris Auvenas Bredlis nusprendė padėti jai pajusti Kalėdų dvasią ir sukurti kiek jaukesnę aplinką. Jis ne tik parūpino lempučių, įvairių dekoracijų ir girliandų, bet ir atgabeno papuoštą Kalėdų eglutę.
Įdomu, kad nors dainoje girdime sodrų moterišką balsą, B. Li tuo metu buvo vos 12 metų. Tiesa, kūrinys išpopuliarėjo ne iš karto – tai atsitiko tik 1960-aisiais, kai pagreitį įgijo pačios atlikėjos karjera.
Šią dainą iš naujo 1990 metais išgarsino bene žinomiausias kalėdinis filmas „Vienas namuose“. Būtent šis kūrinys padėjo pagrindiniam veikėjui Kevinui atbaidyti šlapiuosius plėšikus, kai jis suvaidino, kad tuščių jo namų viduje vyksta vakarėlis.
Beje, praėjusiais metais „Rockin’ Around the Christmas Tree“ taip pat pateko tarp dešimties daugiausia kartų per vieną dieną „Spotify“ platformoje klausytų dainų. Šis hitas buvo išklausytas beveik 12 mln. kartų.