Į pirmąjį posėdį susirinkusi Panevėžio savivaldybės taryba darbą pradėjo nuo sveikinimų maratono ir užbaigė naujosios opozicijos pareiškimais.
Priesaiką teko kartoti
Padėję ranką ant Konstitucijos priesaiką gerbti ir vykdyti Lietuvos įstatymus bei atstovauti gyventojams davė 26-i šios ketverių metų kadencijos Tarybos nariai. Vienas politikos naujokas į posėdį neatvyko, kitas senbuvis priesaiką skaitė dukart.
Vienam iš į Tarybą išrinktųjų – visuomeninio rinkimų komiteto „Kurkime jaukų miestą KARTU“ atstovui Rimantui Bakanauskui priesaikos ceremoniją teks atlikti kitame posėdyje. Iškilmėse nepasirodęs Tarybos naujokas šiuo metu su savo vadovaujamu dainų ir šokių ansambliu „Pynimėlis“ išvykęs į Turkiją.
O Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariui, Tarybos senbuviui Maurikijui Grėbliūnui priesaikos tekstą teko skaityti dukart. Pro žiūrovų akis nepraslydo, jog politikas skaitydamas pirmą kartą nepadėjo rankos ant Konstitucijos. Salei pastebėjus tokį reikšmingos, įstatyme aiškiai apibrėžtos ceremonijos pažeidimą, M. Grėbliūnas suskubo klaidą taisyti, tačiau kartodamas priesaiką akivaizdžiai jai neteikė ypatingos reikšmės – žodžius išbėrė paskubomis it žirnius į sieną.
Akcentavo tęstinumą
Po Tarybos narių priesaikos Rytis Račkauskas inauguruotas į merus antrai kadencijai.
Trumpoje inauguracijos kalboje meras pabrėžė, jog „balsuodami rinkimuose panevėžiečiai aiškiai pasakė, kad mato permainas ir teigiamus pokyčius mieste“.
„Todėl pradėtus darbus turime tęsti. Šioje kadencijoje įgyvendinsime didžiuosius miesto viešųjų erdvių modernizavimo projektus. Laukia daug darbų miesto ūkio, švietimo, sporto, kultūros ir kitose srityse“, – kalbėjo meras.
Anot jo, ir toliau bus stiprinamas bendruomeniškumas, kad Panevėžys taptų miestu, kuriame gerai jaučiasi įvairiausių pomėgių, interesų ir amžiaus grupių žmonės, taip pat žadėjo dėmesį jaunimui.
Būsimų ketverių metų kadenciją pradėjusius Tarybos narius ir merą sveikino Jo Ekscelencija Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM, Seimo, Vyriausybės atstovai, jaunimo organizacijos „Apskritasis stalas“ prezidentas Antanas Balčėtis, J. Miltinio ir „Meno“ teatrų vadovai Leonas Blėdis ir Anupras Jucius, futbolo komandos „Panevėžys“ ir krepšinio klubo „Lietkabelis“, taip pat verslo atstovai.
Taryba aptirpo
Šią kadenciją Tarybos narių gretos praretėjo – miesto reikalus tvarkys nebe 31, bet 27 politikų komanda. Taryboje darbuosis devynios moterys ir 18-iolika vyrų. Iš 27-ių Tarybos narių – 12 naujokų.
Jauniausiai narei, komiteto „Kurkime jaukų miestą KARTU“ deleguotai Viktorijai Polzunovaitei – 31-eri, vyriausiam, komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ atstovui, buvusiam vicemerui Petrui Luomanui – 70.
Tarybos posėdžio išvakarėse keturios politinės jėgos – komitetas „Atsinaujinančiam Panevėžiui“, valstiečiai, Liberalų sąjūdis bei socialdemokratai pasirašė koalicijos sutartį – šios kadencijos valdančiąją daugumą sudaro 16-a Tarybos narių iš 27-ių.
Prisistatė opozicija
Po sveikinimo kalbų maratono pirmojo Tarybos posėdžio darbinė dalis prasidėjo likusiųjų opozicijoje pareiškimais. Jie teigė esantys susirūpinę Savivaldybės veiklos skaidrumu.
„Kurkime jaukų miestą KARTU“ paskelbė sudarantys savarankišką frakciją „Kartu“.
„Pagrindinis mūsų tikslas – neleisti, kad, prisidengdama miesto atsinaujinimu, valdžia piktnaudžiautų savo galiomis ir klimptų į abejotinus sandėrius, kurie stabdytų darbus arba nepamatuotai juos pabrangintų ir tai taptų visų panevėžiečių skolomis“, – teigiama „Kartu“ pareiškime. Šioje frakcijoje – daugiausia politikos naujokų. Iš keturių jos narių tik vienas, Rimantas Ridikas, Tarybos nario duonos ragavo praėjusioje kadencijoje.
Savarankiškai frakcijai sudaryti reikia mažiausiai trijų Tarybos narių. Tokios prabangos iš rinkėjų negavusiems, du mandatus turintiems žaliesiems teko jungtis į vieną frakciją su dvigubai didesne TS-LKD komanda.
„Nutarėme drauge siekti demokratiškos, skaidrios, efektyvios, į Panevėžio miesto žmonių, o ne interesų grupių gerovę orientuotos Panevėžio miesto savivaldybės veiklos ir todėl skelbiamės dirbsiantys opozicijoje“, – deklaravo frakcijos atstovė, konservatorė Indiana Grigienė, kandidatavusi ir į miesto merus, tačiau rinkėjų valia nepatekusi į antrąjį turą.
Tarp šios frakcijos tikslų – inicijuoti nepriklausomą pradėtų projektų auditą, siekti, kad būtų įkurta Tarybos kolegija, o Tarybos posėdžiuose politikams nebūtų apribotas pasisakymų laikas.
Iš seimūnų pašonės – į vicemerus
Į pirmąjį posėdį susirinkusios Tarybos pirmojo susikirtimo epicentre atsidūrė vicemerai. Opozicija suabejojo, ar dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus aptirpus ir pačiai Tarybai, neturėtų būti apkarpyti ir valdžios etatai.
„Panevėžys per pusę nesumažėjo, kad iš dviejų vicemerų liktų vienas. Jų kuruojamos sritys išlieka tos pačios ir labai skirtingos: socialinė ir miesto ūkio“, – abejojantiesiems pabrėžė meras R. Račkauskas.
Vicemerais išrinkti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, Seimo narių Ramūno Karbauskio ir Juozo Rimkaus buvęs padėjėjas 34-erių Deividas Labanavičius bei Liberalų sąjūdžio narys, ilgametis Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybos viršininkas 61-erių metų Valdemaras Jakštas.
Švietimo ir socialinę sritis kuruosiantis D. Labanavičius prisistatydamas pasakojo ne tik apie įgytą įmonių valdymo magistro laipsnį, darbą banke su klientais, šeimą, bet ir matė reikalą paminėti, kurį miesto darželį ir kokią mokyklą lankęs.
„Man padarė įspūdį jūsų patirtis švietimo srityje. Aš net susigėdau, nes darželio nesu lankiusi“, – įgėlė opozicijos atstovė Gema Umbrasienė.
Visgi D. Labanavičius užtikrino, nepaisant politinės oponentės abejonių, susitvarkysiantis su vicemero darbu, o paprašytas paskelbti bent du dalykus, ką numatęs nuveikti, vardijo švietimo įstaigų vadovų rezervo kūrimo svarbą, švietimo tinklo analizę, pedagogų stygių.
Slaptame balsavime už D. Labanavičiaus skyrimą vicemeru balsavo 16-iolika Tarybos narių – tiek, kiek ir priklauso valdančiajai daugumai. Prieš buvo 5, susilaikė 3, o vienas balsavimo biuletenis pripažintas negaliojančiu.
Patirties nevertino
D. Labanavičiui priekaištavę dėl patirties stokos politikai nė kiek ne geriau įvertino ir didelę patirtį turintį V. Jakštą, mero pasiūlytą į ūkio sektorių kuruosiančio vicemero vietą.
V. Jakštas yra buvęs meru, beveik tris pastaruosius dešimtmečius vadovavo Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentui ir yra ilgiausiai ėjęs šias pareigas.
„Žvejai juokdavosi, kad Nevėžyje sugautos žuvys atsiduoda nafta. Dėl bendro aplinkos apsaugos, verslo, pramonės darbo dabar Nevėžis – viena švariausių upių“, – santykius su miesto verslu akcentavo V. Jakštas.
Praėjusią kadenciją Liberalų sąjūdis dirbo Tarybos opozicijoje. Jo perėjimas pas valdančiuosius kliuvo opozicijoje pasilikusiems žaliesiems. Į jų atstovės postringavimus, kodėl liberalai pakeitė kryptį, V. Jakštas atšovė, jog ketveri pastarieji metai, praleisti opozicijoje, nedavė naudos nei miestui, nei partijai.
„Mes atėjome dirbti ne R. Račkauskui ir ne G. Umbrasienei, o miestui – su komanda, už kurią pasisakė dauguma rinkėjų“, – atkirto V. Jakštas.
Liberalų perėjimas į kitą barikadų pusę įvertintas jį renkant vicemeru.
Nors dėl V. Jakšto patirties Tarybos nariai klausimų nekėlė, visgi slaptai balsuojant aplinkosaugininką palaikė 17-iolika politikų, tai yra tik vienu daugiau, nei yra valdančiųjų. Prieš buvo 5, susilaikė 2 ir balsadėžėje rastas vienas negaliojantis biuletenis.