Panevėžio savivaldybės tarybos narių moralę sergstinti Etikos komisija pati virto politikų abejotinų ambicijų įkaite. Vidaus reikalų ministerijai davus mėnesį Panevėžiui išsirinkti Etikos komisijos pirmininką, opozicija į šias jai priklausančias pareigas jau ketvirtą kartą pateikė tą pačią kandidatūrą.
Siekianti, kad Etikos komisijai vadovautų judėjimo „Kartu“ atstovė Viktorija Polzunovaitė, jos kandidatūrą atmetančią Tarybos narių daugumą opozicija kaltina pamynus demokratijos principus. Prieš tokią kandidatę į pirmininkes balsavę kai kurie politikai atsikerta opozicijai baksnodami į Tarybos reglamentą, kuris nurodo, jog šioji turi siūlyti kitą savo atstovą.
Tokį badmintoną stebintys į Etikos komisiją pačių panevėžiečių deleguoti atstovai svarsto, ar opozicija nemato savo gretose kitų kandidatų, galinčių vadovauti vietos politikų etikos sargams?
Be savo pirmininko – nė iš vietos
Etikos komisijos pirmininko rinkimų maratone nematant finišo tiesiosios, praėjusią savaitę į pirmąjį posėdį etikos sargus sukvietė vyriausias jų narys Tomas Josas, į komisiją deleguotas ne politikų, o visuomenės – Panevėžio aklųjų ir silpnaregių vaikų globos draugijos „Žvilgsnis“.
Komisija rinkosi svarstyti vienintelio klausimo – išrinkti pirmininko pavaduotoją. Mat šiam gali tekti kurį laiką laikyti komisijos vairą, jei Taryboje ir toliau nesiliaus aistros dėl pirmininko kandidatūros.
Vis dėlto iš 11-os išrinktų etikos sergėtojų – visuomenės ir politikų atstovų – trys, priklausantieji Tarybos opozicijai, posėdį ignoravo ir jame nepasirodė. T. Josas teigia gavęs pareiškimą, kuriame opozicinių frakcijų atstovai pareiškė posėdyje nedalyvausiantys, nes, jų nuomone, rinkti pirmininko pavaduotoją neturint paties pirmininko yra įstatymų ignoravimas, Etikos komisijos veiklos imitavimas ir bandymas perimti iš opozicijos jos vadovavimo šiai komisijai teisę.
T. Josas teigia nesupratęs, ką opozicija tokiu pareiškimu norėjusi pasakyti. Savivaldybės tarybos dar 2015-ųjų kovą, kai šiai vadovavo dabar opozicijoje esančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų meras Vitalijus Satkevičius, priimtame reglamente rašoma, jog „Tarybai nepritarus siūlomai kandidatūrai, mažuma (opozicija) raštu per 1 savaitę po Tarybos posėdžio teikia merui kitą komisijos pirmininko kandidatūrą“.
Opozicija, kaskart į Etikos komisijos pirmininko vietą pasiūlydama ne kitą, o vis tą pačią V. Polzunovaitės kandidatūrą, pasak T. Joso, pati nesilaiko Tarybos darbo taisykles apibrėžiančio dokumento.
„Tarybos reglamentas yra teisinis dokumentas, kurį privalu vykdyti. Teisės aktai tam ir yra, kad jų būtų laikomasi, o juk reglamente labai aiškiai parašyta – „kitą kandidatūrą“. Ar opozicija nepasitiki kitais savo nariais? Ar jie nori, kad Panevėžyje būtų įvestas tiesioginis valdymas, ir daro viską, ką gali – teisėtai ar neteisėtai – kad taip įvyktų?“ – į reglamentą įsiskaitė T. Josas.
Posėdis nesugriuvo
Nepaisant, kad Etikos komisijos pirmąjį posėdį ignoravo visi į ją išrinkti opozicijos atstovai – V. Polzunovaitė ir TS-LKD nariai Indiana Grigienė bei Maurikijus Grėbliūnas, likusių septynių narių pakako išrinkti pavaduotojui.
Posėdžio dalyviai – keturi politikų bei du visuomenės deleguoti atstovai – vienbalsiai sutiko, kad šį postą užimtų T. Josas.
Kadaise buvęs Panevėžio apskrities viršininku, miesto meru ir ilgametis Tarybos narys T. Josas iš aktyvios politikos jau pasitraukęs ir teigia dabar likęs tik stebėtoju iš šalies.
„Nesuprantu Etikos komisijos narių, kurie nenori būti etiški“, – įvertino naujasis pavaduotojas.
Kaltina antidemokratija
Į vyriausio Etikos komisijos nario sušauktą pirmąjį posėdį neatvykę opozicijos atstovai jį vadina neteisėtu.
„Pagal reglamentą, panašu, kad taip nebuvo galima daryti. Mūsų galva, posėdžio sušaukimas neteisėtas, todėl ir nedalyvavom“, – aiškino M. Grėbliūnas.
Anot jo, opozicija nė nesvarsto teikti kitos kandidatūros į pirmininko vietą, mat neišgirdusi argumentų, kodėl Tarybos daugumai netikusi V. Polzunovaitė.
Konservatorė I. Grigienė teigė irgi posėdyje nedalyvavusi, nes, anot jos, elementari logika reikalauja pirmiausia išrinkti pirmininką, ne pavaduotoją.
„Pirmininko postas priklauso opozicijai. Tame, kad nuolat vis atmetama mūsų siūloma kandidatūra, matome opozicijos teisių ribojimą ir demokratijos pažeidimus“, – teigė I. Grigienė.
Ji sako negirdėjusi motyvų, kodėl V. Polzunovaitė netinkama būti Etikos komisijos pirmininke. Pasak konservatorės, vienintelis daugumos atstovų įvardytas argumentas, kad kandidatė per jauna tokioms pareigoms, yra nerimtas.
Ketverių metų dokumentas – nebetinkamas
Pati V. Polzunovaitė, jau tris kartus Tarybos nepatvirtinta etikos sargų pirmininke, teigia čia matanti Vietos savivaldos įstatymo pažeidimą. Jame, pasak politikės, nėra nurodyta, jog Tarybai atmetus vieną opozicijos kandidatūrą, ta pati negali būti teikiama pakartotinai. Todėl daugiau nei ketverius metus galiojantis Panevėžio tarybos reglamentas, reikalaujantis teikti kitą kandidatūrą, V. Polzunovaitės nuomone, galimai apriboja opozicijos teisę. Ji teigia iš daugumos atstovų neišgirdusi, kodėl netinkama vadovauti Etikos komisijai.
„Negaliu sakyti, kad su daugumos atstovais nebendraujam, kad būtų kažkoks priešiškumas. Bet mano kandidatūra nebuvo patvirtinta nei į Vietos veiklos grupę, nei į Jaunimo reikalų tarybą. Nėra konstruktyvaus atsakymo, kodėl niekur netinku. Tik
Valdemaras Jakštas pasakė, kad man trūksta darbinės patirties“, – teigė jaunoji Tarybos narė.
Norėtų labiau patyrusio
Vicemeras V. Jakštas teigia ir dar kartą galintis pakartoti manantis, jog į Tarybą pirmą kartą išrinktos V. Polzunovaitės politinė patirtis kol kas per maža vadovauti komisijai, nagrinėjančiai skundus dėl Tarybos narių elgesio.
„Iš opozicijos pusės būtų gražu, jei į tokį postą pasiūlytų savo atstovą, turintį didesnę patirtį, o po poros metų, kai V. Polzunovaitė jau irgi būtų įgavusi patirties, jis pasisiūlytų pirmininko vietą užleisti. Tai būtų užauginta. Turėdamas nemažą administravimo patirtį esu matęs žmonių, kurie į aukštas pareigas paskiriami kone iš studijų suolo, ir tokių, kurie tas pačias pareigas pasiekė palaipsniui. Tikrai jų patirtis labai atsiliepia darbo rezultatams“, – įvertino V. Jakštas.
Vicemeras stebisi, kad Tarybos balsavimą, lėmusį, jog V. Polzunovaitė nepatvirtinta Etikos komisijos pirmininke, opozicija įvertino kaip demokratijos pamynimą.
„Balsavimas yra demokratijos išraiška. Kaip galima sakyti, kad nėra demokratijos, jei nubalsavo ne taip, kaip kažkas nori? Demokratijos nebuvimas, kai žmogus verčiamas balsuoti prieš savo valią. Tarybos narių dauguma jau tris kartus savo valią pareiškė balsuodami“, – sako vicemeras.
V. Jakštas svarsto, jog aistros, kilusios dėl V. Polzunovaitės, gali būti žaidimas ir netgi ne ambicijų.
„Pasitaiko atvejų, kai elgiamasi ne tam, kad būtų gerai, o atvirkščiai“, – prasitaria mero pavaduotojas.
Įstatyme pasigedo logikos
Praėjusią savaitę Vyriausybė nusprendė duoti mėnesį Panevėžio ir Širvintų rajono savivaldybėms, kad šios paskirtų Etikos komisijų pirmininkus ir taip išvengtų tiesioginio valdymo.
V. Jakšto nuomone, tai nebūtinai reiškia, kad Tarybos nariams teks rinktis iš tiesioginio valdymo ir V. Polzunovaitės kandidatūros. Vicemeras svarsto, jog gali būti ir trečias kelias iš šios aklavietės.
„Tarybos reglamente numatyta, kad Tarybai nepatvirtinus vieno opozicijos kandidato, ji teikia kitą. Dabar opozicija ketvirtą kartą teikia tą pačią. Iš to išeina, kad opozicija kitos kandidatūros neteikia, vadinasi, galima suprasti, kad ją gali teikti meras“, – mano vicemeras.
Anot jo, Panevėžio situacija atskleidė Vietos savivaldos įstatymo netobulumą, kai teisės aktų nuostatos savotiškai pačios sau prieštarauja.
„Kam reikalingas Tarybos sprendimas, jei ji nubalsuoja vienaip, o opozicija vėl teikia tą pačią kandidatūrą? Jei opozicija užsispiria, vadinasi, ką pateikia, tą Taryba turi patvirtinti? Tokiu atveju kam iš viso reikalingas toks balsavimas? Įstatyme turėtų būti aiškiai pasakyta, jog Etikos komisijos pirmininką skiria opozicija“, – teisės aktuose logikos pasigenda V. Jakštas.