Iš Panevėžio krašte mandatus į Seimą pelniusių trijų politikų turtingiausia turto deklaracija valstietės Guodos Burokienės.
Ji nurodė 2020 m. turėjusi turto, verto 114 tūkst. eurų, ir tai yra beveik tiek pat, kiek ir 2019-aisiais. Seime pagal turtingumą G. Burokienė – 71-oje vietoje.
Parlamentarės sutuoktinio Deivido Buroko kišenėse – beveik 95 tūkst. eurų ir dar vyriškis yra paskolinęs per 85 tūkst. eurų.
Iš žiniasklaidos į Seimą su valstiečiais 2016-aisiais atėjęs, o dabar konservatorių gretose esantis panevėžietis Bronislovas Matelis pagal deklaracijoje nurodytus skaičius – 75-asis Seime. Jo turtas vertinamas 104,9 tūkst. eurų. Iš jų didžiausią dalį sudaro santaupos, pernai siekusios 43,5 tūkst. eurų.
Politikas 2020-aisiais dar nebuvo susigrąžinęs paskolintų 4000 eurų, o pats turėjęs apie 8,8 tūkst. eurų paskolos.
Išrinktas į Seimą B. Matelis oficialiai deklaravo atsisveikinęs su žiniasklaidos verslu – laikraštį leidžiančios įmonės akcijas perleidęs žmonai Liminai Matelienei. Šios turtas vertinamas 77 tūkst. eurų, iš jų beveik 43 tūkst. eurų siekia santaupos.
Kur kas menkesnė Panevėžio rajono ir Anykščių krašto rinkėjų į Seimą deleguoto valstiečio Tomo Tomilino turtinė padėtis. Nors seimūnas nurodė sukaupęs 97 tūkst. eurų verto turto, tačiau jį spaudžia dar ir 65 tūkst. eurų paskola. Sutuoktinės Kristinos Tomilinos kišenėje ir sąskaitose švilpauja vėjai ir skolos. Moteris pernai deklaravo neturinti absoliučiai jokio turto ir negrąžinusi 8000 eurų paskolos.
Pagal viešas turto deklaracijas iš panevėžiečių atstovų Seime kukliausiai verčiasi valstietis Deividas Labanavičius. Visas jo turtas, kaip nurodė politikas, 2020 metais tebuvo vertas 13 411 eurų, o daugiau nei pusę šios sumos kainavo automobilis. D. Labanavičių dargi slėgė 7000 eurų paskola. Lygiai tokią pačią skolą politikas turėjo ir dar prieš metus, eidamas Panevėžio vicemero pareigas, o jo turtas tuomet nesiekė nė 10 tūkst. eurų.
O štai Seimo nario sutuoktinė Modesta Labanavičienė keliskart turtingesnė už vyrą. Deklaracijoje jos turtas vertinamas 80,5 tūkst. eurų. Iš šios sumos brangiausiai – per 72 tūkst. eurų – įvertinti žemės sklypai. Moteris neturėjo paskolų, bet ir santaupų nebuvo sukaupusi. M. Labanavičienės deklaracijoje nurodyta, kad susitaupiusi turi lygiai 7 eurus.
Panevėžio rajono meru jau keliolika metų renkamas valstietis 69-erių Povilas Žagunis gali nebesukti galvos dėl finansinių reikalų. Jo turtas vertinamas 588 tūkst. eurų. Iš jų santaupos sudaro apie 442 tūkst. eurų, o 100 000 eurų įvertinti vertybiniai popieriai.
P. Žagunis nuo 1994-ųjų yra įmonės „Panevėžio melioracija“ vienas iš akcininkų. „Sekundei“ meras anksčiau yra teigęs, jog per gyvenimą sukauptas turtas – iš verslo ir iš meravimo: visos mero algos dviese su žmona neišleidžiantys, o vaikams duoti nebereikia.
„Jokio registruoto turto neturiu – gyvenu su mama jos būste, neturiu nei sklypų, nei automobilio.“
V. Vasiliauskaitė
Politiko sutuoktinės Virginijos Žagunienės deklaracijoj sumos kur kas kuklesnės. Moteris nurodė turinti 43 tūkst. eurų verto turto, maždaug pusė šios sumos – sukauptos santaupos.
O antrą kadenciją einantis Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas, iki išrinkimo į šį postą dirbęs architektu, 2020-aisiais valdė 126 tūkst. eurų vertės turtą. Iš jų didžiausią dalį – apie 58 tūkst. eurų – sudarė santaupos.
Panevėžio miesto taryboje turtingiausias socialdemokratas Ramūnas Vyžintas. Politikas nurodė pernai turėjęs turto, kurio vertė siekė 426 462 eurus, iš jų apie 259 tūkst. eurų – santaupos bankuose.
Tarybos nario sutuoktinės turtas keliolika kartų mažesnis – apie 29 tūkst. eurų.
R. Vyžintas daug metų sukasi versle: vadovauja bendrovei „Urėdijų servisas“ ir yra vienintelis jos akcininkas.
Pagal turtingumą antroje vietoje rikiuojasi per visuomeninio rinkimų komiteto „Kurkime jaukų miestą kartu“ sąrašą į miesto Tarybą išrinktas kelių mokyklų šokių mokytojas ir šokių kolektyvo vadovas Ričardas Bakanauskas. Mokytojas deklaravo turto, verto 310 tūkst. eurų. Iš šios sumos brangiausiai – 273 tūkst. eurų – įvertinta tai, kas nekilnojama – butai, namas, žemės sklypai.
Paklaustas, kokie aitvarai pedagogui sunešė tokius turtus, R. Bakanauskas ironizavo, kad Panevėžyje mokytojai yra turtingiausi žmonės. Politikas tikina, jog ir pats nustebo pamatęs, kad atsidūrė tarp turtingųjų, mat jaučiasi kaip dauguma panevėžiečių – nei turtuolis, nei vargšas. R. Bakanauskas piktinosi, jog tokios deklaracijos – tik akių dūmimas.
„Man juokinga dėl kitų Tarybos narių, kurie turi ir verslą, ir gerą specialybę, bet jų turtas už mano mažesnis. Peršasi išvada, kad tie skaičiai deklaracijose netikri“, – piktinosi politikas, taip ir neįvardijęs jam įtarimų sukėlusių kolegų.
Vis dėlto ir pats R. Bakanauskas valgęs ne vien pedagogo duoną – turėjęs ir kavinę, ir statybinių medžiagų parduotuvę.
Turtingiausių Panevėžio politikų sąraše rikiuojasi ir dar vienas su tuo pačiu rinkimų komitetu į Tarybą išrinktas politikas. Rimanto Ridiko rankose – 247 tūkst. eurų vertas turtas, iš jų apie 190 tūkst. – santaupos bankuose. Bendras šeimos turtas dar solidesnis – politiko sutuoktinė valdo 124 tūkst. eurų vertės turtą. Politiko šeima verčiasi iš nuosavo verslo – valdo reklamos agentūrą.
Aitvarais skųstis negalėtų ir Tarybos opozicionierius žaliasis Mantas Leliukas. Jo valdomas turtas vertinamas 254 tūkst. eurų. Deklaracijoje nurodoma, jog brangiausiai įvertinti nebaigti statyti statiniai – 147,7 tūkst. eurų.
Politikas 2020-aisiais kitiems buvo paskolinęs apie 26 tūkst. eurų, o pats dar negrąžinęs 62,6 tūkst. eurų.
Tarybos nario sutuoktinės turtas įvertintas 59 tūkst. eurų.
Kol vieni Tarybos nariai skaičiuoja, kiek kainuoja jų namai, butai ir sklypai, kiti, sprendžiant iš turto deklaracijų, neužgyvenę nė cento ir dar prasiskolinę.
Su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kurkime jaukų miestą kartu“ į Tarybą atėjusi Viktorija Polzunovaitė, septynerius metus dirbusi tuomečio Seimo nario Povilo Urbšio padėjėja, o šiuo metu Panevėžio kolegijos rinkodaros projektų vadovė, deklaravo neturinti nė euro santaupų, taip pat nėra jokio jos vardu registruoto turto, tačiau negrąžinusi dar maždaug 17 tūkst. eurų paskolos.
V. Polzunovaitė teigia, jog šeima ėmusi paskolą būstui pirkti. Jis ir yra vienintelis jų materialusis turtas.
„Butas registruotas mano ir antrosios pusės vardu. Nežinau, kodėl to nėra deklaracijoje“, – aiškino politikė.
Anot jos, turto kiekis priklauso ne tik nuo gebėjimo uždirbti, bet ir šeimos vertybių.
„Mes stengiamės investuoti į vaikus, į jų užimtumą, norime juos auginti saugioje erdvėje. Tai mums svarbiau, nei kaupti turtą“, – kalbėjo V. Polzunovaitė.
Finansiniai reikalai mažai aktualūs ir Tarybos daugumos atstovei Vitalijai Vasiliauskaitei. Panevėžio kraštotyros muziejuje dirbanti etnologė deklaracijoje taip pat nurodė neturinti absoliučiai jokio turto. Prieš metus ji buvo deklaravusi 35 tūkst. eurų.
Išgirdusi, kad esanti visiška beturtė, V. Vasiliauskaitė nustebo.
„Matyt, deklaruodama kažkur padariau klaidą. Taip, jokio registruoto turto neturiu – gyvenu su mama jos būste, neturiu nei sklypų, nei automobilio, bet tos santaupos niekur nedingo, jos ir dabar yra“, – kalbėjo Tarybos narė.
Politikė teigė bandysianti turtą deklaruoti dar kartą.