Žinia apie tai, kad po SAM numatomų „patobulinimų“ gali tekti ieškoti naujo šeimos gydytojo, nerimą sukėlė netrukus pensijos sulauksiančiai panevėžietei, Rožyno gyventojai Daivai Ramanauskienei.
Ji pasakoja prieš daug metų buvusi miesto poliklinikos, kadaise veikusios M. Tiškevičiaus gatvėje, dabartinės Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės patalpose, pacientė.
Polikliniką perkėlus į Nemuno gatvę, panevėžietė taip pat buvo perkelta ten. Tuomet Daiva buvo jauna ir sveika, tad lankytis joje taip ir netekę.
„Dabar nebeatskaičiuoju, kada tai buvo, tačiau kai prasidėjo pacientų prisirašymas prie šeimos gydytojų ir man atsirado galimybė rinktis, nedvejodama pasirinkau A. Jakšto gatvėje esančią Panevėžio rajono polikliniką. Tiesą sakant, rinkausi ne pagal ten dirbančių gydytojų kompetenciją, man visai nerūpėjo, kad tai ne miesto, o rajono poliklinika. Svarbiausia buvo, kad toji poliklinika arčiausiai mano namų. Šeimos gydytojų kabinetai tada dar tik kūrėsi, Rožyne jų nebuvo nė vieno“, – pasakoja D. Ramanauskienė.
Panevėžietė patvirtino esanti patenkinta pasirinkta gydymo įstaiga, joje gauna visas reikiamas paslaugas, o ir šeimos gydytojai pretenzijų neturi.
„Per kokius trisdešimt, o gal ir dar daugiau metų, kiek esu Panevėžio rajono poliklinikos pacientė, į kitą įstaigą konsultuotis važiavau vienintelį kartą, nes manoji poliklinika neturėjo reikiamo specialisto. Beje, tokio tyrimo tuomet nedarė ir Panevėžyje, tad pas mamologą onkologą vykau į Šiaulius“, – patirtimi pasidalijo D. Ramanauskienė.
Ji teigė ne tik turėsianti nemažai nepatogumų, bet neabejotinai patirsianti ir didžiulį stresą, jei bus pareikalauta iš Panevėžio rajono gydymo įstaigos pereiti į Panevėžio miesto polikliniką ar į kurį nors miesto šeimos gydytojo kabinetą.
SAM rengiamą naują tvarką pristato kaip priemonę arčiau gyventojo teikti būtiniausias medicinos paslaugas ir taip sumažinti eiles.
Visgi ministerijos užmojį nebeleisti gyventojams lankytis pas šeimos gydytoją, dirbantį kitoje savivaldybėje, kritikuoja ne tik D. Ramanauskienė.
Ja neapsidžiaugė ir Panevėžio miesto bei rajono poliklinikų vadovai.
„Girdžiu, kad nauja tvarka pristatoma kaip palengvinimas ir mums, gydytojams, ir patiems pacientams. Tačiau ir darbą palengvinti, ir eiles sumažinti galima tik tuo atveju, jei gydytojams būtų sumažinta biurokratine našta“, – teigia Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyr. gydytojos pavaduotoja asmens sveikatos priežiūrai Danutė Pajėdienė.
Anot jos, dabar gydytojai atlieka daug tokio darbo, kurį galėtų nuveikti socialiniai darbuotojai. Viena iš tokių, D. Pajėdienės įsitikinimu, medikams tenkančių nereikalingų prievolių – išrašyti pažymas asmenims, kuriems savivaldybės išmoka vienkartines pašalpas.
D. Pajėdienės dėmesį patraukė SAM pateiktas pavyzdys, kad pas Vilniaus šeimos gydytoją yra prisirašęs pacientas iš Šilutės.
„Galbūt tas žmogus turi priežasčių, dėl kurių nenori, kad apie jo sveikatos būklę žinotų Šilutės medikai, todėl pasirinkto tolimoje vietoje dirbantį specialistą? Galbūt jis ir gyvena Vilniuje, nors registruotas pamaryje“, – svarstė D. Pajėdienė.
Anot jos, toks ministerijos pasirinktas pavyzdys neturėtų griauti dabartinės prisirašymo pas šeimos gydytojus sistemos, taip pat neturėtų iš pacientų atimti pasirinkimo galimybės.
„Visi žinome, kad šeimos gydytojų trūksta visoje Lietuvoje. O prisirašymo pas juos tvarkos keitimas problemos tikrai neišspręs“, – įsitikinusi D. Pajėdienė.
Vyriausiosios gydytojos pavaduotojos teigimu, prie Panevėžyje įsikūrusios rajono Savivaldybės poliklinikos šeimos gydytojų yra prisirašę nemažai miesto gyventojų, o, pavyzdžiui, prie rajono pakraščiuose – Ramygaloje, Krekenavoje, Raguvoje veikiančiose ambulatorijose dirbančių šeimos gydytojų prisirašę ir Anykščių, Kėdainių, Radviliškio rajonų gyventojų. Šie pasirinko gydytis kitame rajone, nei gyvena, dėl to, kad atvykti iki savo savivaldybės gydymo įstaigų jiems gerokai toliau.
Nemuno gatvėje įsikūrusios Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas atkreipė dėmesį, kad apie ministerijos planuojamą naują pacientų prisirašymo prie šeimos gydytojų tvarką išgirdęs tik vakar ir į ją dar nespėjęs įsigilinti.
„Bet iš to, ką girdėjau, galiu pasakyti, kad vežimas statomas prieš arklį. Manau, pokyčiai sukels sumaišties, bet netikiu, kad jie ką nors išspręstų gydytojų, o tuo labiau pacientų labui“, – įsitikinęs direktorius.
K. Valantinas teigė tiksliai negalįs atsakyti, kokių savivaldybių gyventojų yra prisirašiusių prie jo vadovaujamos gydymo įstaigos.
Tačiau tikrai žino, kad pas miesto poliklinikos šeimos gydytojus lankosi ir Panevėžio rajono gyventojai.
Kaip kėlusią rūpesčių jis prisiminė prie Panevėžio poliklinikos prisirašiusią Anykščių rajono gyventojų šeimą, kurios naujagimius lankyti medikams buvo sunkoka.
„Aš matau tris mūsų poliklinikos, kaip ir visų regioniniuose esančių poliklinikų, problemas. Pirmoji – gydytojų trūkumas, antroji – tokia pati problema, trečioji – abiejų pirmųjų problemų suma“, – vaizdžiai kalbėjo K. Valantinas.
Panevėžio poliklinikos vadovas teigė, jog šiuo metu su džiaugsmu priimtų ir solidų atlyginimą mokėtų bent septyniems šeimos gydytojams.
Anot jo, dabar didžioji panevėžiečius gydančių šeimos gydytojų dalis – senjorai, atsisakantys didelių krūvių.
„Ką tik išgirdau vienos senjorės gydytojos pasakymą: „Sudie, iš darbo išeinu“, – susirūpinęs K. Valantinas.
Jis svarstė, kaip šiai išėjus reikės perskirstyti jos pacientus, mat pervargę šeimos gydytojai dirbti dar didesniais krūviais nebenori.