Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai mano, kad pusmečio veiklos rezultatams teigiamos įtakos turėjo policijoje vykdytos pertvarkos. T. Šiaudinio nuotr.

Policijos pusmetis – su dideliais pokyčiais

Policijos pusmetis – su dideliais pokyčiais

Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai mano, kad pusmečio veiklos rezultatams teigiamos įtakos turėjo policijoje vykdytos pertvarkos.

Nuo birželio 1-osios keitėsi Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato struktūra. Panevėžiečiai buvo vieni iš nedaugelio pagal pareigūnų skaičių didžiųjų Lietuvoje komisariatų, kuriuose naujas veiklos organizavimo modelis pradėtas taikyti vėliausiai.

Panevėžio apskrities VPK viršininkas Egidijus Lapinskas sako, kad policijos pertvarkos šiame etape baigtos, tačiau jos ne paskutinės. Panevėžio rajono seniūnijose atsisakoma nuotolinių darbo vietų, policijos pareigūnai persėda į automobilius ir važiuoja pas žmones. Informaciją su pareigūnų kontaktais gyventojai gali gauti seniūnijose.

Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato viršininko Vido Sabonio teigimu, anksčiau komisariate veikė plati struktūra su daug skyrių ir poskyrių. Dabar sumažėję komisariato padalinių. Nebeliko Kriminalinės ir Viešosios policijos skyrių – šie pareigūnai dirba kartu. Pasak viršininko, dabar didžiausias – 82 pareigybių – yra Veiklos skyrius. Jo darbuotojai dirba ne nuo 8 iki 17 valandos, kaip anksčiau, bet nuo 8 iki 22 valandos. Nusikalstamų veikų registravimo skyriuje yra 36 pareigybės ir jo pareigūnai dirba ištisą parą. Taip pat veikia Bendruomenės pareigūnų grupė.

V. Sabonio teigimu, dabar policija dirba kitokiu principu. Žmonėms nebereikia vykti pas pareigūnus – šie patys atvyksta ir nuo 50 iki 70 procentų darbo laiko praleidžia gatvėse. Komisariate penkiems darbuotojams skirta viena darbo vieta, kad prireikus galėtų susipažinti su tam tikrais teisės aktais ir kitais dokumentais.

Be to, vietoje 7 viršininkų dabar telikę trys, tačiau išaugo vidurinioji pareigūnų grandis. Vyriausiųjų tyrėjų nuo 9-ių padaugėjo iki 16, vyresniųjų tyrėjų – nuo 30 iki 61, o tyrėjų sumažėjo nuo 65 iki 38. Vyriausiųjų specialistų, kurių tebuvo trys, komisariate nebeliko.

Dabar Panevėžys ir rajonas suskirstyta į septynias atskiras teritorijas: miestas padalytas į penkias, o rajonas – į dvi. Tiesa, į pastarąsias patenka ir dalis miesto – Rožyno ir dalis Skaistakalnio seniūnaitijų. Teritorijos turi savo vyresniuosius pareigūnus, kurie duoda nurodymus ir priima sprendimus. Pasak V. Sabonio, prireikus suvienodinti darbuotojų darbo krūvį, teritorijos gali kisti.

Daugiau dėmesio sunkiems nusikaltimams

Per pusmetį apskrities VPK sulaukė 23 972 pranešimų, o reaguota į 18 113. Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų registruota 65, o ištirta – 80.

E. Lapinskas džiaugiasi, kad apskrities pareigūnai nusikalstamas veikas tyrė geriausiai šalyje. Tam, viršininko manymu, įtakos turėjo 2015 metų Kriminalinės policijos pertvarka, kai labai sunkius ir sunkius, rezonansinius, sisteminius nusikaltimus tiria VPK specializuotų padalinių pareigūnai. Jo teigimu, policijos komisariatai taip pat juos ištirdavo, tačiau prireikdavo labai didelių išteklių, todėl kitoms nusikalstamoms veikoms buvo skiriama mažiau dėmesio.

Panevėžio apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos viršininko Tomo Glotovo teigimu, Panevėžio apskrityje dominuojančios nusikalstamos veikos yra vagystės. Per pusmetį jų įvykdyta 775. Užfiksuoti 526-i smurtas artimoje aplinkoje atvejai, 130 viešosios tvarkos pažeidimų, 122 nusikaltimai finansų sistemai.

Pasak T. Glotovo, ilgą laiką mieste vyravo vagystės iš garažų, bet sėkmingai atskleidus 86 vagystes, jų gerokai sumažėjo. Metų pradžioje nuvilnijo vagysčių iš automobilių banga – plėšta brangi įranga ir detalės. Balandį ir gegužę buvo sulaikyti trys įtariamieji.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Panevėžio apskrityje registruoti penki nužudymai, iš kurių du atvejai, kai žmonės buvo nužudyti, ir trys, kai pasikėsinta į gyvybę. Pernai per tą patį laikotarpį apskrityje nužudyti penki žmonės ir į vieną pasikėsinta.

Išaiškintas sukčių tinklas

Per pirmąjį pusmetį Panevėžio apskrityje registruoti 85 sukčiavimo atvejai. Šiuo metu 17-ai asmenų pareikšti įtarimai. Šeši iš jų už kitus nusikaltimus bausmę atlieka įkalinimo įstaigose, o vienuolika – laisvėje buvusių Panevėžio gyventojų.

Tiriant nustatyta 19 nukentėjusiųjų, kurių dauguma senyvo amžiaus žmonės ir viena mažametė. Sukčiai paskambindavo telefonu ir apgaule išviliodavo pinigus.

„Po aktyvių policijos veiksmų jau daugiau nei mėnesį neregistruota tokių nusikalstamų veikų“, – pažymi T. Glotovas.

Jo manymu, tiriant nusikaltimus, didelės įtakos turėjo policijos reforma, kai dirba specializuoti padaliniai. Pasak viršininko T. Glotovo, nusikaltimų padarymo mechanizmai sudėtingėja, o neretai jau ir peržengia Lietuvos ribas. Šiemet per Panevėžyje vykdytą operaciją sulaikytas vyras, kuris specialiose drabužiuose įrengtose slėptuvėse turėjo daugiau nei 3 kg (apie 10 tūkst. tablečių) ekstazio. Įtariama, kad veikė ne vienas, o kvaišalus gabeno iš Olandijos. Šiuo atveju nustatyta ir galimos prekybos žmonėmis apraiškos.

„Tyrimas seniai išėjo už Lietuvos ribų. Tabletės iš Olandijos, prekyba žmonėmis – Austrijoje“, – sako T. Glotovas.

Jo teigimu, turima duomenų ir apie narkotinių medžiagų kontrabandą iš Ispanijos, tiriami atvejai dėl galimos prekybos žmonėmis Vokietijoje. Pasak viršininko, šiemet per pirmąjį pusmetį jau 21 asmeniui taikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas.

Policija daug dėmesio skiria ir išaiškinti nusikaltimams, susijusiems su akcizinėms prekėms. Šiemet sulaikius vilkiką, važiavusį į Norvegiją, jo puspriekabėje tarp baldų įrengtose slėptuvėse aptikta daugiau nei 14,5 tūkst. vienetų cigarečių, kurių vertė – 39 tūkst. eurų. Paaiškėjo, kad jos laikytos nuomotuose garažuose, nevažiuojančiuose automobiliuose. Atlikus kratas rasta dar daugiau nei 13 tūkst. vienetų cigarečių, kurių vertė – 38 tūkst. eurų. Per kratas rasta ir 21-a padirbta 50 eurų kupiūra. Sulaikyti du panevėžiečiai.

V. Mačėno teigimu, prieš keletą metų praplatinus kelią Pasvalio link, konstatuota, kad padaryta klaida. T. Šiaudinio nuotr.

V. Mačėno teigimu, prieš keletą metų praplatinus kelią Pasvalio link, konstatuota, kad padaryta klaida. T. Šiaudinio nuotr.

Neblaivių mažiau

Šiemet Panevėžio apskrityje registruoti 138 įskaitiniai eismo įvykiai. Per pirmąjį pusmetį regiono keliuose žuvo 9 žmonės, pernai – 13. Sužeistųjų vienu padaugėjo – šiemet jų buvo 148.

Panevėžio apskrities VPK Kelių policijos tarnybos viršininkas Virginijus Mačėnas sako, kad daugiausia įskaitinių eismo įvykių įvyksta Panevėžyje, taip pat Panevėžio rajone, kurį kertą daug svarbių kelių. Avarijų gausu ir Pasvalio rajone, per kurį taip pat driekiasi „Via Baltica“ magistralė. Pareigūno teigimu, avarijoms įtakos turi ir patys keliai.

Pasak jo, prieš keletą metų praplatinus kelią Pasvalio link, konstatuota, kad padaryta klaida. Esant trims eismo juostoms ne vienas vairuotojas lenkia kitus automobilius, tikėdamasis, kad kiti pasitrauks, ir įvyksta skaudžių eismo įvykių. Pastebima, kad daugiausia avarijų kyla dėl vairuotojų kaltės, tačiau neblaivių vairuotojų sukeltų eismo įvykių šiemet sumažėjo. Pėsčiųjų perėjos taip pat nėra saugi vieta pėstiesiems.

Pasak V. Mačėno, kad būtų saugiau, dalis jų naikinama arba rekonstruojama. Planuojamoje rekonstruoti Panevėžyje, Dariaus ir Girėno g. esančioje perėjoje neseniai automobilis partrenkė moterį su mažu vaiku. Laimė, šiuo atveju skaudesnių padarinių išvengta, tačiau šioje perėjoje būta ir žuvusiųjų.

Panevėžio miesto ir rajono PK viršininkas V. Sabonis sako, kad per pusmetį pradėtas 91 ikiteisminis tyrimas dėl vairuotojų, kuriems nustatytas didesnis nei 1,5 promilės girtumas. Iš jų 15 vairuotojų pateko į eismo įvykius, o kiti sustabdyti patikrinti arba dėl gautų pranešimų.

Visgi keturiais atvejais ikiteisminiai tyrimai nutraukti. Trimis atvejais, kai vairuotojai atsisakė duoti kraujo ištirti, o vienu atveju paaiškėjo, kad alkoholio koncentracija kraujyje mažesnė nei iškvėptame ore. Pasak V. Sabonio, paprastai būna atvirkščiai – mažiau įpučiama, nei aptinkama kraujyje.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų