Po rinkimų – į teisiamųjų suolą

Po rinkimų – į teisiamųjų suolą

Kadenciją Seime paskutine vakariene prie švediško stalo baigusių Panevėžio parlamentarų keliai išskyrė – „darbiečio“ Petro Narkevičiaus laukia teisiamųjų suolas, o socialdemokratas Domas Petrulis svarsto didžiojoje politikoje išsilaikyti gavęs pasiūlymą užimti politinio pasitikėjimo postą.

avarija-narkevicius-vilties-0002-virsus

Avariją sukėlusiam P. Narkevičiui prokurorai rengiasi jau kitą savaitę pareikšti įtarimus dėl nesunkaus ir nedidelio kūno sužalojimo. A. Bankauskaitės nuotr.

Naujasis Seimas jau pirmadienį rinksis į pirmąjį posėdį. Iš panevėžiečių mandato dar vienai ketverių metų kadencijai negavusiam P. Narkevičiui tądien Panevėžio apylinkės prokuratūra rengiasi pareikšti įtarimus dėl nesunkaus ir nedidelio kūno sužalojimo pažeidus Kelių eismo taisykles. Iš didžiosios politinės arenos rinkėjų eliminuotam „darbiečiui“ gresia baudžiamoji byla dėl prieš porą mėnesių sukeltos avarijos.
Prokurorai tvirtina įtarimų politikui negalėję pareikšti, kol neturėjo teismo medicinos ekspertų išvadų dėl nukentėjusiųjų per eismo įvykį patirtų sužalojimų. Tačiau dar prieš keletą dienų P. Narkevičių nuo teisėsaugos saugojo Seimo nario teisinė neliečiamybė ir prokurorams, kad galėtų pareikšti įtarimus, būtų tekę parlamentarams įrodinėti jų kolegą vairavus neatidžiai.
Galimybė išvengti teistumo
Rugsėjo mėnesį, grįždamas iš savosios rinkimų apylinkės „Aušros“ progimnazijoje, P. Narkevičius vairuodamas visureigį „Volkswagen Touareg“ Vilties gatvės ir Liepų alėjos sankryžoje sukėlė avariją. Važiuodamas šalutine gatve politikas nepraleido pagrindine važiuojančio „Volkswagen Jetta“ ir automobilį taranavo.
Nuo smūgio ši mašina rėžėsi į kelkraštį, smarkiai aplamdytas jos priekis ir vienas šonas. Seimo nario visureigis nuskriejo į priešingą pusę ir sustojo prie namo tvoros.
Taranuotą „Volkswagen Jetta“ vairavusiai merginai bei jos keleiviui dėl patirtų sužalojimų prireikė medikų pagalbos. Nukentėjusiuoju šioje byloje pripažintas ir trečias asmuo – kartu nevažiavusi, bet nemenkų finansinių nuostolių patyrusi „Volkswagen Jettos“ savininkė.
Avariją sukėlusiam P. Narkevičiui gresia nuo baudos iki laisvės atėmimo dvejiems metams. Vis dėlto politikas turi galimybę teistumo išvengti. Generalinės prokuratūros
Komunikacijos skyriaus specialistės Rasos Stundžienės teigimu, ikiteisminis tyrimas gali būti nutrauktas, o P. Narkevičius atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jei susitaikytų su nukentėjusiaisiais ir atlygintų jiems patirtą žalą.

Susitaikymu abejoja
P. Narkevičius neneigia esąs kaltas dėl avarijos, nukentėjusiuosius teigia aplankęs ligoninėje ir jų atsiprašęs, tačiau pripažįsta nesusitaikęs.
„Jie priėmė mano atsiprašymą, bet supratau, kad gali kilti problemų“, – prasitaria avarijos kaltininkas.
Politikas nenusiteikęs nukentėjusiesiems lengvai sumokėti pinigų.
„Nėra susitaikymo, nes turi būti aiškiai išreikšta, ko nekompensavo draudimas ir už ką aš turėčiau žmonėms finansiškai padėti. Atlyginčiau nuostolius, jei gyvybiškai svarbių išlaidų vaistams ar kitiems dalykams nekompensuotų draudimo kompanija. Bet jei tai bus kiti dalykai… Galima pagalvoti, kad jei Seimo narys, tai turi pinigų. Aš negaliu taškytis į kairę ir į dešinę“, – „Sekundei“ aiškino dabar jau buvęs seimūnas.

„Galima pagalvoti, kad jei Seimo narys, tai turi pinigų. Aš negaliu taškytis į kairę ir į dešinę.“ Buvęs seimūnas P. Narkevičius

Seimo nario mašinos neįpirktų
P. Narkevičius įsitikinęs, kad draudimo kompanija privalo atlyginti ne tik finansines – automobilio remonto, gydymo išlaidas, bet ir moralinę žalą nukentėjusiesiems.
Per avariją sužalojimų patyrė ir P. Narkevičius. Nors jo vairuojamam visureigiui, už parlamentines lėšas nuomotam 2011-ųjų „Volkswagen Touareg“ per avariją sumaitota tik priekinė dalis, politikas tikina, jog automobilis neberemontuotinas.
Seimo narių tarnybiniai automobiliai, ketvertą metų nuomojami už parlamentines lėšas, pasibaigus kadencijai gali būti parduoti už likutinę vertę. P. Narkevičius teigia tokios galimybės nė nesvarstęs net jei mašina nebūtų buvusi sudaužyta.
„Nebuvau numatęs jos išsipirkti. Mašinos likutinė kaina didelė, beveik 90 tūkst. litų“, – pripažįsta nepigia transporto priemone ketvertą metų ne už asmenines lėšas važinėjęs P. Narkevičius.

Išmoko suvaldyti emocijas
Į Seimą nebeišrinktas „darbietis“ neslepia, jog rinkėjų pažiūros jam tarsi neįminta mįslė – dėl tolesnio dalyvavimo politikoje norintis rimtai pamąstyti.
„Nežinau, kas negerai, bet, matyt, kažkokia problema yra. Stengiuosi, darau, bet už savo darbus irgi noriu grįžtamojo ryšio iš rinkėjų“, – teigia P. Narkevičius.
Ateinančių metų pradžioje Darbo partijos Panevėžio skyriaus ataskaitiniame-rinkimų susirinkime gali būti iškelta ir naujų kandidatūrų į pirmininko vietą. Tačiau P. Narkevičius neslepia pats iš šių pareigų negalvojantis trauktis, kaip kad po jam nesėkmingųsSavivaldos ir tiesioginių mero rinkimų prieš porą metų. Tąkart atsistatydinęs iš skyriaus pirmininkų, jis greitai persigalvojo ir vėl kandidatavo į šias pareigas.
„Nebedarysiu tokios klaidos kaip po savivaldos rinkimų. Emocijas išmokau valdyti“, – sako politikas.

Valdžioje vietos nėra
P. Narkevičius neatskleidžia, kokių turintis planų. Kalbas, kad Panevėžio „darbiečių“ lyderiui Seime nelikus vietos postą gali tekti užleisti šios partijos į Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas deleguotai Sandrai Jakštienei, politikas neigia, tačiau prasitaria matantis kolegės darbo spragų.
„Komanda dirba gerai, trūksta tik aktyvesnio politinio veiksmo. S. Jakštienei, akademinės krypties žmogui, dar irgi yra ko pasimokyti“, – teigia P. Narkevičius.
Nors prieš ketvertą metų jis ėjo Panevėžio vicemero ūkio reikalams pareigas, miesto valdantieji vos tris vietas Taryboje turinčių „darbiečių“ lyderiui nesiūlo ir kito administracijos direktoriaus pavaduotojo vietos, likusios laisvos, kai iš daugumos pasitraukė socialdemokratai.
Reikšmingų politinių pasiūlymų nesulaukiantis P. Narkevičius svarsto grįžti ten, iš kur išėjo į politiką – į gamybą.
„Mano laikas, 60 metų, dar gražus. Buvau stiprus vadybininkas, man gerai sekdavosi. Gal yra prasmės pasinerti vėl į gamybą“, – teigia politikas.

ramygala-ozku-paradas-28

Panevėžio krašte ožkų paradais išgarsėjusio D. Petrulio politinę karjerą gali išgelbėti socialdemokratams Seime palankiai susiklosčiusios aplinkybės. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Sulaukė politinio pasiūlymo
Panevėžio rajono gyventojams nusprendus, kad pastaruosius ketverius metus jiems Seime atstovavęs socialdemokratas Domas Petrulis nebevertas parlamentaro mandato, jo politinę karjerą gali išgelbėti kairiesiems palankiai susiklosčiusios aplinkybės. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos į koaliciją pakviestieji socialdemokratai nepalieka už borto į Seimą nebepatekusio bičiulio.
Kuo toliau užsiimti, D. Petrulis sako besirenkantis iš kelių gautų pasiūlymų.
Politikos mokslų magistras teigia jų sulaukęs ir iš privataus verslo sektoriaus, ir – politinio pasitikėjimo.
„Koalicijos sutartis jau pasirašyta, man siūlomos tam tikros pozicijos. Noriu ramiai jas apsvarstyti“, – sako buvęs parlamentaras.
Vis dėlto ką jam numatę partijos bičiuliai, D. Petrulis neatskleidžia.
„Sekundės“ žiniomis, 35-erių politikui gali būti siūloma pasilikti Seimo Socialdemokratų frakcijos darbą organizuojančiu patarėju arba Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus vieta.

Nuoskaudas kompensuos išeitinės
Rinkėjų iš Seimo nario pareigų atleisti parlamentarai išeina gavę keturių mėnesių atlyginimo dydžio išeitines išmokas. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko P. Narkevičiaus pareiginė alga siekė 2831 Eur, D. Petrulio – per 2500 Eur.
Išeitinės išmokos priklauso ir jų padėjėjams-sekretoriams.
Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad kiekvienam Seimo nariui įsteigtos trys Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus pareigybės. Tačiau įdarbintų padėjėjų gali būti daugiau, nes Seimo narys turi teisę į vieną etatą priimti po kelis talkininkus.
P. Narkevičius turėjo penkis, D. Petrulis šešis padėjėjus.
Seimo kanceliarijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo Artūro Zeleniako teigimu, jiems išeitinės išmokos bus apskaičiuotos po mėnesio nuo atleidimo, jei per tą laiką asmuo neįsidarbins valstybės tarnyboje. Visu etatu dirbančio Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus vidutinė pareiginė alga siekia 710 Eur.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų