Iki Naujųjų jos turės surasti naujus darbuotojus – vyriausiąjį inžinierių, atsakingą už darnią infrastruktūros plėtrą.
Ši pareigybė numatyta nuo sausio įsigaliosiančiame Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatyme.
Panevėžio rajono savivaldybė rengiasi naują darbuotoją padaryti pavaldų ne kokio nors skyriaus vedėjui, o tiesiogiai administracijos direktoriui. Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Lunskio, kai kurios savivaldybės planuoja, kad toks darbuotojas dirbs kažkuriame skyriuje. Panevėžio rajonas renkasi kitokį kelią. Anot E. Lunskio, kai vyriausiasis inžinierius bus tiesiogiai pavaldus administracijos direktoriui, bus daug aiškesnė atsakomybė, paprastesnis darbas. Visgi, pasak jo, dar daug neaiškumų.
„Žinau, kad dar nėra daug poįstatyminių aktų – tik projektai kažkur vaikšto. Tad aiškiai pasakyti, kaip tai veiks, negaliu. Idėją suprantu – turėtų atsirasti daugiau tvarkos, daugiau valdymo ir koordinavimo“, – sako E. Lunskis.
Naujai pareigybei turėtų būti keliami ganėtinai aukšti reikalavimai. Įstatyme numatyta, kad vyriausiasis inžinierius bus atsakingas už savivaldybės inžinerinės infrastruktūros sprendinių suderinamumą ir patvirtintų planavimo dokumentų bei statybą reglamentuojančių teisės aktų atitiktį. Naujas darbuotojas privalės turėti aukštąjį technologijos mokslų srities inžinerijos krypčių išsilavinimą, 3 metų profesinę patirtį einant teritorijų planavimo ar statinių statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovo pareigas arba 3 metų darbo teritorijų planavimo valstybinės priežiūros srityse patirtį ir išmanyti reikalingus teisės aktus.
„Papildomos rankos tokioje sudėtingoje srityje niekada nepamaišys. Jei įstatymas iš tikrųjų veiks taip, kaip numatyta, tikrai bus daugiau tvarkos ir koordinavimo“, – apie tokio specialisto reikalingumą sako E. Lunskis.
E. Lunskis pripažįsta galimybę greitai surasti tokį specialistą vertinantis ganėtinai skeptiškai. Anot jo, valstybės tarnyba tokio atlyginimo kaip verslas tokios kvalifikacijos specialistui negalės pasiūlyti. Kiek ši pareigybė kainuotų Savivaldybei, kol kas nežinia.
Direktorius viliasi, kad gal atsiras norinčių pereiti į viešąjį sektorių.
„Inžinierius, turintis bent kažkiek patirties, tikrai nesunkiai randa darbą su geresniu, gal net keliais kartais didesniu, atlyginimu komercinėse įmonėse.“
M. Sinkevičius
„Tai labai individualu ir priklauso nuo žmogaus siekio. Gal kas nors ir susidomės. Turbūt šiame darbe bus ir nemažai kūrybos, sprendimų, ganėtinai dideli įgaliojimai“, – vardija.
Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius taip pat neabejoja, kad rasti naują darbuotoją nebus paprasta. Tuo labiau kad kone vienu metu šalyje jų reikės net 60. Kaip sudėtinga prisišaukti dirbti į Savivaldybę, rajonas jau turi karčios patirties. Architektūros skyriaus vedėjo ieškota metus.
Panevėžio miesto savivaldybė irgi netrukus skelbs konkursą vyriausiojo inžinieriaus pareigoms eiti. Čia jis priklausys kažkuriam skyriui – dar nenuspręsta, ar Teritorijų planavimo ir architektūros, ar Miesto infrastruktūros.
Pasak administracijos direktoriaus Tomo Juknos, Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatyme numatytos tam tikros nuostatos, kurios bus įgyvendintos visose savivaldybėse. Jame daugiausia kalbama apie teritorijų planavimą ir apie sutarčių dėl infrastruktūros plėtros sudarymą. Numatoma ir kaip bus vystoma infrastruktūra, kaip už ją bus atlyginama. Tarkime, vienus projektus vysto savivalda, kitus – privatūs asmenys. Tad reikės parengti planus, plėtros kryptis, prioritetus, pavyzdines sutartis, nustatyti tvarką, kaip bus įgyvendinami teisės aktuose numatyti kiti reikalavimai.
T. Jukna nemano, kad bus itin sudėtinga rasti tinkamą specialistą. Pasak jo, į konkursus ateina kandidatų. Be to, yra valstybės rezervas, specialistus galima pakviesti ir kaitos būdu. Juo labiau kad tai nėra labai specifinės srities specialistas.
„Išbandysime visus variantus ir, manau, kad vienaip ar kitaip klausimas bus išspręstas“, – sako jis.
Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius sako įtariantis, kad ne visos savivaldybės atkreipė dėmesį į tai, kad įstatymas įsigalioja nuo sausio 1 dienos.
Jis nė neabejojo, kad naujo specialisto paieškos ne vienai savivaldybei bus komplikuotos.
„Dėl darbo jėgos trūkumo inžinerinio profilio žmonių rasti tikrai sunku. Juo labiau kad savivalda nelabai turi, ką konkurencingo atlygio prasme pasiūlyti. Inžinierius, turintis bent kažkiek patirties, tikrai nesunkiai randa darbą su geresniu, gal net keliais kartais didesniu, atlyginimu komercinėse įmonėse“, – sako M. Sinkevičius.
Anot jo, vienaip yra savivaldybėse, kur didelė plėtra, verslas aktyvus, nori infrastruktūros, nori kurtis, o kitur tokio poreikio nėra ir krūviai gerokai mažesni.
„Matysime pagal realią situaciją, kaip klostysis. Gal nebus tos vienos auksinės taisyklės“, – mano asociacijos vadovas.