Po karantino pasipylė vasariškos nelaimės

Po karantino pasipylė vasariškos nelaimės

 

Vasara – pramogų, poilsio, o kartu ir nelaimingų atsitikimų metas. Kai orai ragina ieškoti nuotykių lauke, čia gali tykoti lengvesnės ir sunkesnės traumos bei nemalonūs saulės nudegimai.

Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos specialisto Vytauto Riaubiškio teigimu, tris karantino mėnesius Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriuje buvo ramiau bent dėl to, kad kreipėsi mažiau pacientų dėl šiltajam metų laikui būdingų nusiskundimų: lūžių, išnyrimų, sužeidimų ir kitų traumų.

Tačiau pasibaigus karantinui tokių atvejų kreivė tuoj pat šovė aukštyn.

„Mūsų ligoninės Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriuje pastaruoju metu lankėsi daug asmenų, kurie buvo patyrę įvairias lengvesnes ir sunkesnes galvos, kaklo, stuburo, galūnių sužalojimo traumas maudydamiesi ar nardydami“, – teigė V. Riaubiškis.

Vienu metu įsivyravus kaitrai Lietuvoje pasipylė ir suaugusiųjų bei vaikų, patyrusių įvairaus pobūdžio ir laipsnio saulės nudegimų.

Vienoje Panevėžio vaistinių dirbanti vaistininkė Jurgita sako, kad nudegimas nuo saulės gali būti įvairaus intensyvumo – nuo lengvo odos paraudimo iki sunkaus, kai ant odos atsiranda pūslių. Pastaruoju atveju esą iš karto būtina kreiptis į gydytoją.

Jei nudegimas lengvesnis, galima sau padėti naminėmis priemonėmis ir įprastais kiekvienoje vaistinėje siūlomais tepaliukais.

„Svarbiausia nudegus saulėje vėsinti odą. Negalima ant jos tepti riebių produktų: aliejaus, grietinės. Geriausia pasitelkti drėkinamąjį kremą, specialias vaistinėje parduodamas putas su pantenoliu, kuris vėsina, ramina, pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu“, – aiškino vaistininkė.

Be to, galima išsimaudyti nei per karštoje, nei per šaltoje vonioje su keletu šaukštų sodos arba puodeliu avižinių dribsnių. Tačiau užsibūti vonioje per ilgai nereikėtų, kad pažeista oda dar labiau nenukentėtų. Po tokios procedūros nenaudokite rankšluosčio, geriau nudžiūti savaime.

Nudegus taip pat galima vėsintis drėgnu rankšluosčiu, lengvai jį glaudžiant prie odos. Privalu gerti vandens. Nemalonų nudegimo jausmą mažina kompresai su agurko, alijošiaus skiltelėmis, karštį traukia bulvė, išrūgos, kiaušinio baltymas.

Savigalba

Kokia vasara be nubrozdinimų ir mėlynių? Tai dažni vaikų palydovai lauke.

„Įdrėskimus, lengvas žaizdas pirmiausia reikia dezinfekuoti, o paskui patepti tepalu su dekspantenoliu. Mėlynėms taip pat yra įvairių tepalų, jų poveikis geresnis, jei prieš tepant palaikomi šaldytuve. Apskritai sumušimus pirmiausia reikia šaldyti, tada viskas greičiau gis“, – teigė vaistininkė.

Tačiau susimušus galvą su ledų kompresu reikėtų gydyti atsargiau – minkštųjų audinių peršaldymas gali sukelti sinusitą. Geriausia tokioms traumoms gydyti pasitelkti tepalą arba gelį heparino pagrindu.
Jeigu vaistinėlės po ranka nėra, tiks ir liaudies medicinos priemonės, pavyzdžiui, pavilgai iš raugintų kopūstų sunkos, tepalas iš vienodomis dalimis sumaišytų vištos riebalų ir medaus.
Panikuoti dėl kiekvieno odos įbrėžimo, pasak pašnekovės, ir manyti, kad užsikrėsite stablige, tikrai neverta. Nebent gerokai nusibrozdintas kelis ar alkūnė, ir dar nelaimėlis išsivoliojo purve. Tuomet būtina pasiskiepyti nuo stabligės. Jeigu tokia injekcija buvo padaryta per pastaruosius trejus metus, galima nesijaudinti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų