Plintant tuberkuliozei, medikai skelbia pavojų

Plintant tuberkuliozei, medikai skelbia pavojų

Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų korpuso Pulmonologijos skyriuje pastarąjį pusmetį visos lovos užimtos tuberkulioze sergančių ligonių, du jų per paskutinę savaitę mirė. Ieškodami būdų paskatinti žmones gydytis nuo šios itin pavojingos ligos, medikai siūlo net ir prekybos centrų dovanų čekius.

 

Tuberkuliozė – viena seniausiai žinomų infekcinių ligų. XVI–XIX a. ji vadinta didžiuoju baltuoju maru ir anuomet nulėmė visą penktadalį ankstyvų mirčių. Apie ligos gydymą buvo mažai žinoma iki bakterijos atradimo XIX a. pabaigoje ir antibiotikų atsiradimo XX a. pradžioje.

Tačiau net po šimtmečio tuberkuliozė taip ir neįveikta. Antai tvirtą pavadinimą turintį Geležių miestelį ši liga ėda ne prasčiau už rūdis. Čia pastaraisiais metais dėl to jau ne vienas gyventojas mirė, tarp jų ir jauni žmonės. Nemažai geležiečių ir dabar vis dar serga šia baisia liga: vieni ją gydosi, kiti ignoruoja ir vaikščiodami laisvėje rizikuoja apkrėsti kitus.

Tokia problema žinoma ne tik miestelio gyventojams, kurie nerimauja dėl savo ir vaikų sveikatos, tuberkuliozės statistiką vedančiai Panevėžio rajono poliklinikai, bet ir Karsakiškio seniūnei Rimai Jaškūnienei. Nors pašnekovė teigė, kad tai itin opi tema, apie tai kalbėti nenorėjo. Jos žiniomis, panašių židinių yra ir kituose kaimuose, bet tai esą medikų reikalas.

„Neturime tokios pareigos juos prižiūrėti ar stebėti. Jei paprašo žmogus pagalbos, padedame. Tai labai intymus, skausmingas, asmeninis dalykas ir tokios informacijos mes negauname. Gal ir gerai, kad taip yra, nes viešinimas pasėtų baimę, padidintų socialinę atskirtų. Tuo rūpinasi medikai“, – trumpai pakomentavo seniūnė.

Pilnos ligoninės palatos

Tačiau gydytojai jau pavargo šiame sunkiame mūšyje kovoti vieni, nes ligos mastai nemažėja, priešingai – tik auga.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį mūsų šalyje užregistruota 11 mirties nuo tuberkuliozės atvejų. Jauniausiam mirusiajam nuo tuberkuliozės asmeniui – 32, vyriausiam – 94 metai.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2017 metais Europos Sąjungos šalyse nuo šios ligos mirė 4000 žmonių. Mirtingumo rodiklis siekė – 0,8 atv. 100 tūkst. gyventojų. Aukščiausias šis rodiklis buvo Lietuvoje – 5,8 atv. 100 tūkst. ir Rumunijoje – 4,7 atv. 100 tūkst. gyventojų.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje iš viso regiono per metus gydosi vidutiniškai apie 160 pacientų, sergančių įvairios formos plaučių tuberkulioze. Tačiau pastarąjį pusmetį stebimas susirgimų šia liga padažnėjimas – 40 Infekcinių ligų korpuso Pulmonologijos skyriaus lovų, pasak laikinai skyriaus vedėjos pareigas einančios Salvijos Vilutienės, beveik nuolat būna užimtos.

„Anksčiau buvo šioks toks apmažėjimas, bet pastaruoju laiku – pilnos lovos. Dabar skyriuje guli 35 ligoniai. Dažniausiai dabar pas mus patenka pacientai dėl atviros, itin uždelstos, į visus organus išplitusios ligos formos“, – sakė vedėja.

Jos teigimu, tuberkuliozė pažeidžia ne tik plaučius. Ši klastinga, iš pradžių nejuntama liga per ilgą laiką negydoma išplinta po visą kūną ir nepasiekia tik plaukų bei nagų.

Tuberkuliozė – ne tik plaučių liga, išplitusi ji nepaliečia tik plaukų ir nagų. DELFI nuotr.

Reikia kompleksinės pagalbos

Išplitus tuberkuliozei žmogui padėti būna labai sunku. Per pastarąjį pusmetį Panevėžio ligoninėje jau mirė ne vienas toks ligonis. Prieš tai buvusią savaitę užgeso dviejų tuberkulioze sirgusių asmenų gyvybė, vienas iš jų, jaunas, vos trečią dešimtį peržengęs panevėžietis, mirė sekmadienį.

Sergant lengvesne ligos forma stacionarus jos gydymas ligoninėje trunka 4 mėnesius, o esant atvirai tuberkuliozei – net metus.

„Mūsų darbas – labai sunkus, kovojame ne tik su pačia liga, bet ir pacientų žalingais įpročiais, nenoru gydytis, nevaldomu charakteriu. Kartais net policiją tenka kviestis. Tokie ligoniai kartais pabėga nebaigę gydymo“, – apie medikų pastangas Pulmonologijos skyriuje prakalbo S. Vilutienė.

Ne paslaptis, jog nemaža dalis tuberkuliozės ligonių asocialūs, piktnaudžiaujantys alkoholiu žmonės. Jie, pasak pašnekovės, mažiausiai suinteresuoti pasveikti ir vaikščiodami laisvėje tiesiog kelią grėsmę aplinkiniams. Apskaičiuota, kad vienas atvira džiovos forma sergantis ligonis per metus gali užkrėsti 30 sveikų žmonių.

Asocialias šeimas, kuriose yra tuberkulioze sergančiųjų, S. Vilutienės nuomone, tiesiog būtina priverstinai tikrinti, nes tokie ligoniai esą jau formuoja ištisus tuberkuliozės židinius miesteliuose, kaimuose.

Dabartinė sistema leidžia atvira tuberkuliozės forma sergančius, bet gydytis nesutinkančius, nevaldomus ir agresyvius gyventojus priverstinai gydyti. Teismo sprendimu, tokie ligoniai nukreipiami į vienintelę Lietuvoje Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninę. Čia buvo gydyta ir panevėžiečių.

„Manau, kad šią ligą pristabdyti gali tik kompleksinės pastangos. Vien medikų rūpesčio neužtenka, turi įsijungti ir kitos institucijos, kaip seniūnai, socialiniai darbuotojai, policija ir net pačios bendruomenės“, – Karsakiškio seniūnės žodžiams prieštaravo S. Vilutienė.

Vaistus geria prižiūrimi per skaipą

Tačiau į ligoninę patenka ne tik asocialūs asmenys, bet ir tvarkingi gyventojai, kurie užsikrečia nuo atvira forma sergančių ligonių. Kartais ši liga atsiranda ir lyg iš niekur nieko – nusilpus, nuvargus organizmui. Neretas atvejis, kai tuberkuliozė užklumpa emigrantus, parų paras alinančius save darbu ir prastai besimaitinančius.

Į šios ligos pinkles pakliūva ir vaikai, tokių Panevėžio mieste neseniai buvo du. Jie užsikrėtė nuo tėvų.

Pabaigę stacionarų gydymą tuberkuliozės ligoniai toliau tęsia savo kelionę į sveiką gyvenimą. Aukštaitijos sostinėje juos pasitinka nuo 2017 metų veikiantis DOTS kabinetas Panevėžio miesto poliklinikoje.

Jis įsteigtas tam, kad ligoniai atsakingai baigtų vartoti skirtus vaistus, jų į kabinetą tenka ateiti kiekvieną darbo dieną. Jei tai daroma sąžiningai, pacientui leidžiama medikamentus išgerti namie, bet šį procesą medikams būtina parodyti per vaizdo skambutį skaipe.

„Sutartu metu ligonis mums paskambina per skaipą ir prieš kamerą išgeria vaistus“, – pasakojo Panevėžio miesto poliklinikos DOTS kabineto slaugytoja Edita Kaukėnienė.

Dovanos, kad gydytųsi

Tačiau ne visi tokie suinteresuoti kuo greičiau pasveikti. Todėl kabineto darbuotojai nuo sausio 1 dienos pradėjo vykdyti projektą, per kurį ligoniams išperka maisto talonus, apmoka kelionę iki medicinos įstaigos ir dar duoda prekybos centro dovanų čekį už 9 eurus. Jį gauna savaitę sąžiningai į kabinetą vaikščioję pacientai. Visa tai, pasak slaugytojos, iš tiesų duoda rezultatų.

Iš viso dabar miesto DOTS gydosi 7 tuberkulioze sergantys ligoniai. Pasak E. Kaukėnienės, tendencija tokia, kad liga plinta, o gal tiesiog didėja bangomis. 2017 m. tokių buvo 16, pernai – 18. Ligonių skaičius kaskart kinta: vieni baigia gydymą, kiti tęsia. Vienu metu, pasak pašnekovės, kabinetą daugiausia yra lankę 12 panevėžiečių.

Dėl neatsparios vaistams tuberkuliozės formos į DOTS kabinetą tenka vaikščioti 8 mėnesius vos išėjus iš ligoninės, dėl lengviau gydoma – 2 mėnesius.

Per dvejus kabineto darbo metus du ligoniai čia metė gydymą. Vienas jų buvo nukreiptas iš Alytaus priverstinio tuberkuliozės gydymo ligoninės.

Panevėžio rajono poliklinikoje tuberkulioze sergančius gyventojus ambulatoriškai gydo šeimos gydytojai. Šiuo metu čia rengiamas projektas ir dėl naujo DOTS kabineto, nes pastebima, kad ligonių skaičius rajone auga, fiksuojami masiniai židiniai gyvenvietėse.

Šiais metais Panevėžio rajone užfiksuota daugiau nei dešimt naujų tuberkuliozės atvejų.a

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų