Lietuviai sunkiai įpranta skaityti dokumentus, sutartis ir kitus ilgus raštus, bet kartais toks patiklumas gali pridaryti nemalonumų. Į tokias pinkles įtaria patekę Panevėžyje esančios Vilties g. 12-ojo daugiabučio namo bendrijos nariai.
Keturiasdešimt aštuonis butus turinčio namo reikalais rūpinasi apie trisdešimt gyventojų, įstojusių į bendriją. Jai ilgai vadovaudavo tai vienas, tai kitas gyventojų iš savo tarpo išrinktas pirmininkas. Tačiau dvejus pastaruosius metus šias pareigas žmonės patikėjo ne vieną daugiabutį Panevėžyje administravusiai Vitalijai Valkūnienei – bendrovės Panevėžio butų ūkio pastatų ir statinių priežiūros inžinierei.
Galbūt dar ir šiandien ši specialistė būtų tvarkiusi Vilties g. 12-ojo namo reikalus, o čia gyvenantys žmonės ramiai leistų savo dienas, jeigu ne vienas juos nustebinęs akibrokštas.
„Viskas prasidėjo nuo gegužės mėnesį spaudoje pasirodžiusio straipsnio apie daugiabučių renovaciją. Žurnalistei pasakiau, kad mūsų namo bendrijos įstatai jau buvo tvirtinti, bet, mano žiniomis, naujoji pirmininkė juos žada keisti. Viskas gal taip ir būtų pasibaigę, jei ne skambutis iš Registrų centro“, – apie mįslingų įvykių maratono pradžią ėmė pasakoti prieš ketverius metus tai pačiai bendrijai vadovavusi namo gyventoja Rima Juškienė.
Moteriai paskambinę VĮ Registrų centro darbuotojai įspėjo, kad V. Valkūnienė, kaip Vilties 12-ojo namo pirmininkė, nėra įregistruota. Paskutinis įrašas įstaigos duomenų bazėje liudijo tik apie kitą pirmininkę, kuri bendrijai vadovavo prieš dvejus metus.
Išgirdusią tokią žinią R. Juškienę apėmė abejonės, ar bendrija turi oficialų vadovą, ar visų žinoma pirmininkė turi teisę spręsti namo reikalus, pasirašyti gyventojams svarbius sprendimus.
Netrukus į šį galvosūkį įsisuko ir kaimynai. R. Juškienė daugiabutyje iškabino skelbimą, siūlantį apgalvoti, ar tikrai taip aklai reikia pasitikėti kai kuriems namo gyventojams abejones keliančiu asmeniu. Juk ateityje, pasak jos, laukia namo renovacija ir nesinorėtų dėl galbūt neskaidrių užkulisių nukentėti.
„Mūsų name daug senyvo amžiaus, patiklių gyventojų, kuriems užtenka pažadų ir šypsenos“, – nuogąstavo pašnekovė.
Nematyti protokolai
Pirmininkės teisėtumu suabejojusi R. Juškienė kartu su kaimynais kreipėsi ir į atsakingas institucijas: Panevėžio savivaldybę, namą administruojančią bendrovę Panevėžio butų ūkį. Pastarojoje ji teigė išgirdusi paaiškinimą, kad bendrijai vadovauti pakanka ir jos narių susirinkimo protokolo.
Tik ir šis dokumentas, pasak R. Juškienės, mįslingomis aplinkybėmis atsirado visai neseniai, o ant jo buvo praėjusių metų gruodžio mėnesio data.
„2016-aisiais įvyko namo bendrijos susirinkimas, kuriame V. Valkūnienė pasiūlyta eiti pirmininko pareigas. Bet, kai Registrų centras pateikė informaciją, ji atnešė kitą protokolą, patvirtintą 2017 m. gruodžio mėnesį. Jame parašyta, kad pirmininkei suteikiamas įgaliojimas pasirašyti bendrijos sutartis ir jai atstovauti kitose instancijoje“, – kalbėjo R. Juškienė.
Anot jos, dėl tokio sprendimo prieš pusmetį vykusiame susirinkime tikrai nebuvo tariamasi ir balsuojama: jis tuomet sušauktas tik dėl name trūkusio vamzdžio. Tačiau R. Juškienė teigė jau notaro patvirtintame protokole aptikusi ištaisytą datą ir suklastotus kai kurių gyventojų parašus.
„Žmonės tvirtino, kad jų parašai suklastoti. Yra ir mano parašas, nors susirinkime nedalyvavau. Bandėme užprotestuoti tokį dokumentą, bet notariškai patvirtintą protokolą galima užginčyti tik teisme“, – įtarimų dėl dokumentų klastojimo turi R. Juškienė.
Su šiuo protokolu V. Valkūnienė tik šių metų gegužės pabaigoje Registrų centre įsiregistravo esanti Vilties g. 12-ojo namo bendrijos pirmininkė ir įregistravo naujus bendrijos įstatus. Tačiau netrukus po šių veiksmų namo gyventojai gavo naują pranešimą, kad pirmininkė atsistatydina, remdamasi gegužės 18 d. gyventojų susirinkimo protokolu. Jame buvo informacija, kad tokį pasiūlymą pateikė pati vadovė, nes nepavyksta dirbti su bendrijos nariais – nesutampa nuomonės.
„Tame susirinkime tikrai nebuvo jokios kalbos apie atsistatydinimą, nebuvo balsavimo. Net protokolo sekretorės pavardė neteisingai parašyta ir parašas ne jos, kaip ir kai kurių kitų gyventojų. Taigi pati save atleido“, – stebėjosi R. Juškienė.
Vėliau su pirmininke bendrijos nariams nebepavyko susitikti ir priimti kitus, atleidžiant vadovę iš pareigų reikalingus, sprendimus. Ši esą tik informavo, kur paliks raktus, kitus daiktus ir pavasarį mįslingai dingusią vėliavą, kuri, kaimynams susirūpinus, vėl atsirado.
„Nesuprantame jos – čia kerštas ar kas? Juk mums tokie veiksmai kainuoja. Už pirmininko įregistravimą Registrų centre vėl mokėsime apie 30 eurų“, – piktinosi R. Juškienė.
Galiausiai daugiabučio gyventoja norėtų žinoti, ar užtenka pirmininkams susirinkimo protokolo, kad galėtų atstovauti bendrijai. Tokiuose raštuose, jos nuomone, galima prirašyti sau palankių sąlygų. O V. Valkūnienė, R. Juškienės nuomone, dirbdama Panevėžio butų ūkyje ir bendrijoje, galėjo sukurti sau labai patogią vietą.
Išsirinko naują
Vilties g. 12-ojo daugiabučio bendrijai vadovauti vėl išrinkta R. Juškienė. Ji tikino, kad savo namo problemas paviešino ne norėdama gauti šias pareigas, nes ir be šio darbo labai užimta.
„Galbūt bus pasakyta, kad siekiau pirmininko posto, bet tai tikrai nėra svajonių darbas. Aš jį sutikau dirbti su kita gyventoja, nes labai neturiu laiko tokiems reikalams. Bet rūpintis namu vis tiek reikia“, – teigė R. Juškienė.
Jos pakeista buvusi pirmininkė V. Valkūnienė apie situaciją Vilties g. 12-ajame name kalbėti su „Sekundės“ korespondentais ir paaiškinti situacijos nepanoro. Vos spėjus korespondentei telefonu prisistatyti, Panevėžio butų ūkio specialistė atsisakė bendrauti ir, nė neišklausiusi klausimo, nutraukė pokalbį.
Įsiregistruoti privaloma
Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji priežiūros ir kontrolės specialistė Ramunė Backevičienė „Sekundei“ patvirtino, kad V. Valkūnienė, vadovaudama Vilties g. 12-ojo namo bendrijai, padarė pažeidimų.
R. Backevičienės teigimu, daugiabučių namų bendrijos pirmininkas privalo oficialiai įsiregistruoti Registrų centre, o gyventojų susirinkimo protokolas tėra tik pagrindas tam padaryti. Namo savininkų pasirašytas raštas saugomas dešimt metų ir užginčijamas tik teisme. Be to, praėjus trejų metų vadovavimo kadencijai, pirmininkui reikia įsiregistruoti iš naujo.
„Deja, dar yra ir daugiau bendrijų pirmininkų, kurie neįsiregistruoja Registrų centre. Kai kurie tą padaro ir paskui pamiršta kas trejus metus procedūrą pakartoti“, – paaiškino R. Backevičienė.
Visus bendrijos sprendimus, anot jos, gali tvirtinti tik oficialiai įregistruotas pirmininkas.
Tokią informaciją patvirtino ir V. Valkūnienės darbdavys – Panevėžio butų ūkio direktorius Gintaras Ruzgys. Tačiau komentuoti pavaldinės darbo kitoje darbovietėje jis tikino negalintis. Direktorius mano neatsakantis už tai, kaip jo darbuotojai,, apsiėmę vadovauti to paties Panevėžio butų ūkio administruojamiems daugiabučiams, juose tvarkosi.
„Mes nesiūlome bendrijoms pirmininkavimo paslaugos. O kaip savo darbuotojai V. Valkūnienei priekaištų neturiu“, – teigė G. Ruzgys.
Iki tol apie Vilties g. 12-ojo namo bendrijos bėdas direktorius tikino negirdėjęs. Tačiau skundų dėl pirmininkės jau buvo sulaukęs iš Nevėžio g. 35-ojo namo, jo gyventojai irgi nusprendė atsisakyti V. Valkūnienės paslaugų.