Bitininkai tikisi, kad pirmasis šiųmetis medus prekyboje pasirodys jau po poros savaičių.
Panevėžio bitininkų draugijos pirmininkas Vaidas Arbutavičius sako, kad bitėms nepatiko ne žiema, o vėluojantis šaltas pavasaris.
„Ilgokai nebuvo daug normalių dienų paskraidymui. Dabar oras sušilo, pražydo daugiau augalų, bitės tapo aktyvesnės ir į darbą labai kimba“, – pastebi V. Arbutavičius.
Pirmasis medus pirkėjus pasieks nužydėjus sodams ir kiaulpienėms – gegužės pabaigoje–birželio pradžioje.
„Jei orai laikysis tokie kaip šiomis dienomis, greitai turėsime medaus. Bitėms reikia šiltų dienų ir žiedų“, – sako bitininkas.
Praėjusiais metais medaus kaina kilo ir siekė apie 5–7 eurus už kilogramą. Kiek šįmet teks mokėti už sveikuolišką skanėstą, anot draugijos pirmininko, priklausys nuo sezono.
Apie 200 bičių šeimų turintis V. Arbutavičius sako, kad susidomėjimas šia verslo šaka Panevėžio krašte auga, atsiranda ir jaunų bitininkų.
„Visais laikais vyresni jaučia nerimą, kas perims mūsų bites, bet statistiškai bičių šeimų skaičius auga“, – pastebi pašnekovas.
Anot jo, ir draugija kasmet pasipildo bent 2–5 naujais nariais, o jaunimas dargi linkęs turėti daugiau bičių šeimų. Šiuo metu Panevėžio rajone suskaičiuojama apie 8,5 tūkstančio bičių šeimų.
V. Arbutavičiaus teigimu, norint pragyventi vien iš bičių, reikėtų turėti bent 100 jų šeimų, renkant ne tik medų, bet ir žiedadulkes, duonelę. Tiesa, toks verslas reikalauja nemenkų pradinių investicijų. Kita vertus, pasak bitininko, kada bites auginti finansiškai naudinga, priklauso ir nuo paties bitininko poreikių.
„Vieniems reikia 100 eurų, kitiems ir 10 tūkstančių neužtenka“, – šypsosi V. Arbutavičius.
Ties Panevėžio ir Kupiškio rajonų riba įkurtame Viliaus ir Igno Jackevičių bityne – pats darbymetis.
„Šiandien važiavome prie bičių septintą ryto, o jos jau grįžta iš laukų su žiedadulkių gumuliukais ant kojyčių“, – apie dūzgiančias darbštuoles pasakoja I. Jackevičius.
220 bičių šeimų turinčių brolių ūkyje Lukonių kaime naudojamos ir šiuolaikinės išmaniosios technologijos. Jackevičių vabzdžiai itin produktyvūs ir neagresyvūs, atsigabenti iš Vokietijos, o avilius broliai meistrauja patys. Prieš keletą metų pagamino netgi išmanųjį avilį. Jis nedarinėjamas, stikline sienele, per kurią galima matyti bičių darbą, turi čiaupą, kurį atsukus, teka medus. Tad nebereikia kopinėti medaus, jo sukti ir atlikti kitų darbų.
Vaikinai taip pat gamina bičių duonelę, pienelį, lieja iš bičių vaško žvakes.
„Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad vertingiausias grikių medus, tik ne visiems patinka. Jis turi daugiausia mineralų ir kitų naudingų medžiagų.“
I. Jackevičius
Jau šiomis dienomis Biržų krašte, šalia saulės kolektorių broliai rengiasi pastatyti 15 avilių. Pasak bitininko, avilius jau išmargino Biržų dailės mokyklos auklėtiniai, netrukus juose bus apgyvendintos bitės.
Brolių bičių suneštą medų savo produkcijai naudos Biržų duonos kepėjai.
Jackevičiai tikisi šiemet užbaigti ir didelį sandėlį bitininkystės reikmėms ir įrangai.
Nors šiųmetis pavasaris, palyginti su pernykščiu ar kelerių metų statistika, vėluoja apie tris savaites, I. Jackevičius svarsto, kad bitutėms tai gal netgi į naudą.
Anot jo, pernai didelė dalis žiedų apšalo per gegužę užklupusį sniegą ir šalnas. Dabar, jei orai nesubjurs, medaus bitininkas tikisi daugiau nei praėjusį pavasarį.
„Pernai pavasarį buvo šilta–šalta, šilta–šalta kas dvi valandas. Pirmą kartą matėme, kad bitės įskrido į obelų žiedus rinkti nektaro, žiedadulkių ir radome jas sušalusias žieduose“, – pasakoja Ignas.
Jo bitės jau turi sunešusios pirmojo medaus, bet šis skirtas ne bitininkui, o pačioms darbštuolėms.
„Jau prieš dvi savaites nešė iš blindžių – vadinamųjų kačiukų. Net nustebome su broliu radę prineštus apie 4–5 kilogramus medaus“, – pasakoja Ignas.
Jau pradeda įsižydėti kiaulpienės, pražydo slyvos, kai kurios vyšnios. Tad kuo toliau, tuo daugiau bus medaus.
I. Jackevičiaus manymu, pirmasis medus prekyboje turėtų pasirodyti birželio pradžioje. Kai kas jo gal jau turės ir gegužės pabaigoje.
„Didžiausiems smaližiams medaus su koriu jau davėme paragauti“, – juokiasi bitininkas.
Jo manymu, kainos turėtų išlikti panašios į pernykštes – apie 7 eurus už kilogramą.
Pasak I. Jackevičiaus, dauguma pirkėjų dairosi konkretaus medaus – vieniems labiau prie širdies liepų žiedų, kiti nemėgsta gana specifinį skonį turinčio grikių medaus.
„Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad vertingiausias grikių medus, tik ne visiems patinka. Jis turi daugiausia mineralų ir kitų naudingų medžiagų“, – aiškina bitininkas.
Jo teigimu, pagal europiečių vertinimą, šis medus yra antroje vietoje. Labiausiai vertinamas rugiagėlių medus, tačiau, pasak Igno, kadangi Lietuvoje daug purškiamų laukų, šio gardėsio pas mus sunku gauti. Tiesa, pernai broliams pavyko jo surinkti, tačiau gana sunkiai. O štai Lietuvoje taip mėgstamas liepų žiedų medus – trečioje vietoje.
Pasak bitininko, Lietuvoje ne itin vertinamas rapsų medus Vokietijoje laikomas vienu vertingiausių – lengvai virškinamas, neturi ryškaus specifinio poskonio.
„Aš patariu įvairaus medaus valgyti. Visas medus geras“, – tvirtina I. Jackevičius.