Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, pirmą kartą atveriami plataus masto politinių partijų duomenys leis visuomenei geriau pažinti partijų veiklą, teisinį statusą, sužinoti platesnę informaciją apie partijų narius, jų skaičiaus dinamiką, bus itin naudingu įrankiu politologams bei apžvalgininkams.
„Teisingumo ministerijos vienas iš veiklos prioritetų – atvirų duomenų iniciatyvų įgyvendinimas, todėl ši iniciatyva prisidės prie strateginio Vyriausybės prioriteto – kurti visuomenės pasitikėjimą valstybe, vykdyti skaidrią ir atvirą duomenų politiką. Tikiu, kad atverti politinių partijų narių sąrašų duomenys sulauks didelio visuomenės dėmesio, bus naudingi viešajam sektoriui, žiniasklaidai ir visai visuomenei“, – teigia E. Dobrovolska.
Atvertuose duomenų rinkiniuose galima rasti apibendrintą informaciją apie šiuo metu Lietuvoje veikiančias politines partijas ir joms priklausančių narių skaičių, taip pat detalesnę informaciją apie politines partijas (registracijos data, teisinis statutas ir kt.)
Pasak Registrų centro Strateginio vystymo direktorius Adrijaus Juso, atverdami naujus duomenų rinkinius ir toliau sparčiai žengiame atviresnės, skaidresnės ir didesniu tarpusavio pasitikėjimu grįstos visuomenės link. „Suprasdami atvirų duomenų teikiamą naudą ir potencialą tęsiame įmonės strategijoje įtvirtintų tikslų įgyvendinimą. Neabejojame, kad kiekvienas Registrų centro atvertas duomenų rinkinys atranda savo naudotojus ir prisideda prie naujų aukštą pridėtinę vertę kuriančių produktų ar paslaugų atsiradimo“, – sako A. Jusas.
Atvertuose duomenų rinkiniuose galima rasti nuasmenintą informaciją apie šiuo metu Lietuvoje veikiančias politines partijas: politinės partijos kodą, pavadinimą, įregistravimo datą, teisinį statusą; politinių partijų narius: jų lytį, amžiaus grupę, kuriai priklauso politinės partijos narys, jo pilietybę, geografinę padėtį ir politinę partiją, kuriai narys priklauso; politinių partijų narių skaičių: partijos pavadinimą ir narių skaičių.
Šių metų gruodžio 5 d. Politinių partijų narių sąrašų informacinės sistemos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje veikia 24 politinės partijos, kurios vienija apie 100 tūkst. narių.
Didžiausia pagal turimą narių skaičių politinė partija yra Lietuvos socialdemokratų partija, turinti 15,2 tūkst. narių, mažiausios politinės partijos turi šiek tiek daugiau nei 2000 narių.
Moterų ir vyrų santykis tarp politinių partijų narių yra labai panašus: 53 proc. visų politinių partijų narių yra moterys, 47 proc. – vyrai.
Lietuvoje yra ir 28 neveikiančios partijos, kurios jau yra išregistruotos iš Juridinių asmenų registro arba šiuo metu likviduojamos.
Šių metų rugpjūtį Registrų centras atvirų duomenų rinkinius papildė du nauji duomenų rinkiniai: juridinių asmenų pateiktų pelno (nuostolių) ataskaitų ir balanso ataskaitų duomenys.
Kitais metais Teisingumo ministerija planuoja atverti Gyventojų registro, Sutarčių ir teisių suvaržymų registro, Turto areštų registro ir JADIS duomenis.