Site icon sekunde.lt

Pinigų dalybose etika ir teisė – ne pakeliui

Panevėžio savivaldybei paskirsčius per 700 tūkst. eurų įvairiems miesto sporto klubams, tarp pačių sporto pasaulio atstovų kilo pasipiktinimas.

ARCHYVO nuotr.

Panevėžio savivaldybei paskirsčius per 700 tūkst. eurų įvairiems miesto sporto klubams, tarp pačių sporto pasaulio atstovų kilo pasipiktinimas.

Paaiškėjo, jog dalis pyrago buvo atriekta ir vos prieš tris mėnesius įkurtam dviračių sporto klubui „El-eko sport tempas“.

Nešvaraus sporto šleifas

Šio steigėja – į dopingo skandalą įklimpusi trenerė Solveiga Baleišytė. Lietuvos antidopingo agentūra suspendavusi jos veiklą – trenerė kol kas neturi teisės rengti sportininkų Europoje ir pasaulyje svarbioms varžyboms.

Tačiau pinigus dalijusiai Panevėžio savivaldybei tokios sankcijos nėra kliūtis paremti suspenduotos trenerės vadovaujamą klubą.

Mat oficialiai S. Baleišytė tėra tik jo vadovė, o sportininkus varžyboms rengs kiti treneriai. Tiesa, Savivaldybė žada, kad ateityje skirstant paramą klubams kaip vienas iš reikalavimų gali būti nepriekaištinga sportininkų bei trenerių reputacija.

Įkūrė naują klubą

Šių metų sausio viduryje suspendavus garsios Panevėžio dviračių sporto trenerės S. Baleišytės veiklą dėl rastų draudžiamų vartoti preparatų, jai teko atsisveikinti su kelis dešimtmečius olimpiečius ir aukšto sportinio meistriškumo dviratininkus rengusiu sporto klubu „El eko sport“. Netrukus S. Baleišytė įregistravo naują sporto klubą praktiškai tokiu pačiu pavadinimu – „El-eko sport tempas“. Paskui trenerę į naująjį klubą išėjo ir kelios jaunosios dviratininkės.

Anot sporto klubo „El eko sport“ vadovo Bronislavo Pliavgos, suspendavimas treneriui reiškia, kad jis negalintis vykdyti savo tiesioginės veiklos – treniruoti sportininkų ir ruošti jų varžyboms. Todėl su abiem ilgamečiais treneriais teko atsisveikinti, nors S. Baleišytė ir nėra nuteista.

„Aukšto meistriškumo sportininkai liko pas mus, paskui trenerę išėjo tik jos treniruojami vaikai. Kaip toliau vyksta jų treniruotės, negaliu sakyti, tik galiu patvirtinti, kad pas mus ji nebedirba“, – teigė B. Pliavga.

Tai, kad išėjusi trenerė naują klubą įregistravo panašiu pavadinimu, jo labai nenustebino. Pasak vadovo, S. Baleišytės darbo specifika buvo su tempo sportininkais. Be to, sportininkų aprangos, kuriose užrašytas klubo pavadinimas – taip pat nupirktos ar per rėmėjus įsigytos daugiausia S. Baleišytės iniciatyva. Dviračių sporto klubai nėra tokie turtingi, kad galėtų įsigyti naujų aprangų sportininkams.

„Dėl pavadinimo mūsų niekas neklausė, čia jau reikėtų pasidomėti Registrų centre, kuris ir įregistravo tokį pavadinimą“, – sakė B. Pliavga.

Atsisveikinti neskuba

Su S. Baleišyte išsiskyrė ne tik sporto klubo „El eko sport“ keliai. Šią savaitę nutrūko ir darbo sutartis su Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazija. Tačiau ji ir toliau kaip dviračių sporto trenerė dirba miesto Savivaldybės žinioje esančiame Panevėžio sporto centre. Šio centro direktorius Saulius Raziūnas tvirtino, kad dabar S. Baleišytė atostogauja, o vėliau bus sprendžiama dėl jos tolesnio likimo. Darbo kodekse nėra išaiškinta, ką daryti tokiu atveju, kai darbuotojas yra suspenduojamas, tad dėl tolesnio S. Baleišytės darbo, pasak S. Raziūno, bus tariamasi ir su teisininkais.

„Iš etinės pusės žvelgiant, taip, ne viskas gražu, todėl galbūt ateityje koreguosime savo aprašus.“

J. Jasiukaitis

„Antidopingo agentūros atstovai mums konkrečiai nepasakė, kad privalome nutraukti darbo sutartį su trenere. Kai pradėsime naujus sportinio ugdymo metus, tada ir nuspręsime, kaip teisingiau pasielgti. Darbo kodekse tokios sąvokos kaip suspendavimas nėra. Esame teisinė valstybė, turime vadovautis Darbo kodeksu. Agentūros išaiškinimai daugiau liečia moralinę, etinę pusę, bet tai jau kiti dalykai“, – sakė S. Raziūnas.

Durys užtrenktos

Lietuvos antidopingo agentūros, kuri ir suspendavo trenerę dėl draudžiamų preparatų turėjimo, teisininkė Erika Petrutytė teigė, kad Antidopingo taisyklėse aiškiai nurodyta, jog tokiu atveju asmuo negali jokiu būdu dalyvauti varžybose ar veikloje, kurias organizuoja bet kuri Antidopingo kodeksą pripažinusi organizacija: nei profesionalų lygos ar kitose tarptautinio arba nacionalinio lygmens varžybose, nei bet kokioje kitoje prestižinėje arba nacionalinio lygmens sporto veikloje, kurią finansuoja Vyriausybės įstaiga. Tokį kodeksą pasirašiusios Pasaulinė antidopingo organizacija, Tarptautinis olimpinis komitetas, tarptautinės federacijos, Tarptautinis parolimpinis komitetas, nacionaliniai olimpiniai komitetai, nacionaliniai parolimpiniai komitetai, didžiųjų renginių organizacijos ir nacionalinės antidopingo organizacijos.

„Ne visos organizacijos, o juolab sporto klubai, yra pasirašę kodeksą. Suspenduotam už antidopingo taisyklių pažeidimą asmeniui netaikomas draudimas užsiimti veikla savivaldybės biudžetinėje įstaigoje, kuri nėra kodeksą pripažinusi pasirašiusioji šalis. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad net jei nėra draudžiama dirbti savivaldybės biudžetinėje įstaigoje ar sporto klube, šiam asmeniui draudžiama dalyvauti federacijų, organizacijų ar organizatorių, kurie priklauso kodeksą pripažinusioms pasirašiusioms šalims, varžybose ar veikloje“, – aiškino teisininkė.

E. Petrutytė teigė, kad kodekso nepasirašiusios įstaigos pačios turi įvertinti, ar pagal jų vidines drausmės, etikos, nepriekaištingos pedagogų reputacijos taisykles šie asmenys gali dirbti organizacijoje.

„Lietuvos antidopingo agentūra neturi teisinio pagrindo daryti įtakos valstybės ar savivaldybių institucijoms dėl jų ir asmenų darbo santykių. Tik pačios organizacijos sprendžia, ar tokie asmenys atitinka jų keliamus reikalavimus“, – teigė E. Petrutytė.

Jos tvirtinimu, trenerė S. Baleišytė suspenduota Lietuvos antidopingo agentūros sprendimu, pareiškus įtarimą dėl antidopingo taisyklių pažeidimo. Suspendavimas galioja iki kol bus priimtas galutinis sprendimas antidopingo taisyklių pažeidimo byloje. Jeigu paaiškėtų, kad buvo nesilaikoma suspendavimo tvarkos, trenerei grėstų dar didesnės sankcijos – diskvalifikacija.

Teisė ir etika – ne tas pats

Panevėžio savivaldybė viešai skelbia 700 tūkst. eurų klubams paskirsčiusi, kad Panevėžio sporto šakų atstovus, žaidžiančius Lietuvos aukščiausiosiose lygose, dalyvaujančius Europos, pasaulio varžybose, paskatintų siekti aukštų rezultatų, prisidėti prie teigiamo miesto įvaizdžio kūrimo ir reprezentavimo.

Nepaisant, kad V. Baleišytė šiuo metu negali rengti sportininkų tokio masto varžyboms, Panevėžio savivaldybė jos įkurtam sporto klubui „El-eko sport tempas“ vis tiek davė 2 tūkst. 400 eurų. Anot Savivaldybės Sporto skyriaus vedėjo Justino Jasiukaičio, S. Baleišytės parengtas projektas atitiko visus reikalavimus, todėl nebuvo objektyvių priežasčių finansavimo neskirti.

„Klubo kaip juridinio vieneto vadovas yra S. Baleišytė. Pagal Antidopingo taisykles trenerė gali treniruoti sportininkus, tik negali dalyvauti tų organizacijų, kurios yra pasirašiusios Antidopingo kodeksą, varžybose. Tiek Panevėžio sporto centras, tiek ir klubas „El-eko sport tempas“ nėra pasirašę šio kodekso. Be to, šios lėšos bus nukreiptos į sportininkų pasirengimą, o ne vadovo algai“, – aiškino J. Jasiukaitis.

Tai, kad klubas „El-eko sport tempas“ įkurtas vos prieš kiek daugiau nei tris mėnesius ir nepriklauso Lietuvos dviračių federacijai, anot J. Jasiukaičio, irgi nėra priežastis neskirti finansavimo. Kokie sportininkai ugdomi šiame klube bei kokie treneriai jame dirba, Savivaldybės atstovas atskleisti negalėjo, teisindamasis Duomenų apsaugos įstatymu.

„Nėra reikalavimo, kad klubas privalo veikti metus ar dešimt metų. Kokie sportininkai priklauso klubui, negaliu įvardyti, bet jie tikrai yra. Yra ir jau reikšmingų rezultatų sporte pasiekusių dviratininkų“, – tvirtino Sporto skyriaus vedėjas.

Paklausus, ar skirstant pinigus svarbi trenerių bei sportininkų reputacija, J. Jasiukaitis patikino, kad kol kas tokio punkto nebuvo įtraukta į aprašus, tačiau ateityje gali tekti peržiūrėti finansavimo skyrimo sporto klubams tvarką.

„Etikos negalime prisegti prie teisinių dokumentų. Jeigu mus paduotų į teismą, šioje vietoje etika nežaistų. Iš etinės pusės žvelgiant, taip, ne viskas gražu, todėl galbūt ateityje koreguosime savo aprašus“, – sakė J. Jasiukaitis.

Exit mobile version