Vieta jam seniai numatyta teatro pašonėje, netoli į šią meno šventovę vedančių laiptų. Pagal D. Baniono sūnaus režisieriaus Raimundo Banionio sumanymą skulptūra vaizduotų jo tėvą, einantį į darbą teatre. Šią idėją jau buvo beišpildantis garsus vilnietis skulptorius Romualdas Kvintas, sukūręs būsimos skulptūros maketą.
Deja, D. Banioniui mesti įtarimai ir kilęs ažiotažas padarė savo juodą darbą: potencialūs mecenatai, iš pradžių tikinę gausiai aukosiantys paminklo statybai, nebepanoro verti savų piniginių. Dosnūs jie netapo ir tada, kai Liustracijos komisija pateikė išvadą, kad negalima pripažinti D. Banionį bendradarbiavus su sovietų represine struktūra. Negana to, netrukus mirė ir skulptūrą ėmęsis kurti R. Kvintas.
„Po skulptoriaus, kuris buvo geras mano draugas, mirties, patekau į nepavydėtiną situaciją. Kad kiti skulptoriai galėtų kurti paminklą pagal R. Kvinto maketą, jo našlė užsiprašė neįmanomai didelės sumos. Tiek, kiek ji prašo, tikrai niekas niekada nemokės, nes tokia suma nereali“, – „Sekundei“ pasakojo R. Banionis.
Jis yra ir vienas iš idėjos Panevėžyje pastatyti paminklą garsiam aktoriui autorių. Ją entuziastingai yra parėmę Vilniaus panevėžiečių klubo nariai.
Norėta kuklaus paminklo
Pasak R. Banionio, sumanius statyti paminklą D. Banioniui, dar 2016-aisiais kreiptasi į Panevėžio savivaldybę leidimo paminklui atsirasti šalia Juozo Miltinio dramos teatro. Leidimą tų metų pabaigoje davė miesto Taryba. R. Banionis atkreipė dėmesį, kad jo tėvas, kuris scenoje buvo tikras mohikanas, pavergdavęs žiūrovus ir gestais, ir žodžiais, gyvenime buvo tikrai kuklus žmogus.
„Tad ir paminklą jam buvo sumanyta statyti kuklų. Tai būtų natūralaus dydžio žmogaus statula. D. Banionį norėjome pavaizduoti einantį į savo darbovietę, teatrą, kuriame jis kūrė daugiau nei 60 metų“, – pasakojo R. Banionis.
Pasak aktoriaus sūnaus, vargu ar paminklo būtų reikėję jo tėvui, ne taip labai jo reikia ir pačiam R. Banioniui.
„Iš tikrųjų paminklas labiausiai reikalingas pačiam Panevėžiui. Reikalingas tam, kad miestas įamžintų, pagerbtų savo asmenybes, taip pagerbdamas miesto istoriją, o drauge ir gyvenančiuosius tame pačiame mieste, kuriame kūrė asmenybės, žinomos toli už jo ribų“, – kalbėjo R. Banionis.
„Paprašyti išvardinti šiandienos Lietuvos aktorius, vaidinančius užsienio filmuose, ar lengvai tai padarytumėte?“ – klausė R. Banionis.
O prieš kelias dešimtis metų bet kuris lietuvis, kuriam būtų užduotas toks pat klausimas, nė nemirktelėjęs būtų įvardijęs D. Banionį. Šis aktorius buvo tapęs legenda, vaidinti jį kvietėsi garsūs kitų šalių režisieriai.
Tapęs gyva legenda
„Kai prieš penketą metų dabar jau mirusiam skulptoriui R. Kvintui išsakiau idėją, koks skulptūroje turi būti įamžintas mano tėvas, tvirtinau, kad jis turi būti pavaizduotas jaunyvas ar bent jau vidutinio amžiaus. Tokių metų būdamas dirbo daugiausia ir būtent tada gimė jo, išskirtinio aktoriaus, legenda. Jau vėliau, senatvėje, toji legenda „dirbo“ už jį. Iš įvairių tuometės Tarybų Sąjungos respublikų žmonės plūdo į Panevėžio teatrą pažvelgti į scenoje vaidinančią legendą“, – kalbėjo R. Banionis.
Tad būtent toks, dar nesenas, skulptūra įamžintas D. Banionis turėtų žengti Panevėžio skveru.
Bet ar paminklas bus toks, kokį sumanė menininko sūnus, o kurti ėmėsi R. Kvintas, dar nežinia. Pasak R. Banionio, kitas skulptorius – Martynas Gaubas, kuriam prieš mirtį R. Kvintas buvo patikėjęs baigti jo pradėtus darbus, tą daryti atsisakė. Priežastis – nesutarimai su R. Kvinto našle.
„Kad kaip ten buvo, jei ieškosiu kito skulptoriaus D. Banionio skulptūrai kurti, idėjas išsakysiu tas pačias“, – tvirtina teatro ir kino legendos sūnus.
Visgi ne mažesnė problema už tą, kas ir kaip kurs aktoriaus statulą, yra piniginiai reikalai. Rinkti paminklui reikalingoms lėšoms įkurtas D. Banionio skulptūros fondas. Sūnus pripažįsta net nenorintis įvardyti, kiek lėšų fondas tėra surinkęs.
„Matant, kaip nelengvai pildosi sąskaita, susidaro įspūdis, kad paminklo miestą garsinusiam žmogui Panevėžiui ne taip labai ir reikia“, – apgailestavo R. Banionis.
Lauks šimtmečio
Pagal pirminį sumanymą skulptūra turėjo būti atidengta dar 2019-aisiais. Tada D. Banioniui būtų sukakę 95-eri. Už trejų metų turėtų būti minimas D. Banionio 100-metis, tad jo sūnus viliasi, kad paminklas šiai asmenybei netoli teatro, tam parinktoje ir patvirtintoje vietoje, atsiras šios sukakties proga.
Šiuo metu D. Banionio atminimas Panevėžyje įamžintas memorialine lenta ant Ukmergės g. 47-ojo daugiabučio, kuriame su šeima gyveno šis garsus aktorius. Atminimo lentos autorius taip pat R. Kvintas. Šalies kurorte Druskininkuose privatus verslas mecenavo D. Banionio įamžinimą – pastatė Mindaugo Junčio sukurtą skulptūrinę kompoziciją: ant suolelio sėdi D. Banionis. Prisėsti šalia jo gali visi – tam palikta vietos ant suolelio.
Komentarai
BŪTINA, GĖDA TIESIOG NEĮAMŽINTI ŽMOGAUS, KURIS DIRBO IR GARSINO MŪSŲ MIESTĄ. REIKIA IR MUZIEJAUS.
Gal jau užtenka komunistam paminklų.
gerb. viliau, prie ko cia komunizmas ir komunistai, D.Banionis buvo puikus to meto aktorius, bet niekada is tribunu ugningu kalbu nesake ir musu i sviesu rytoju nevede, tarybiniu laiku zmones praktiskai visi buvo spaliukais, pionieriais, komjaunuoliais, tokios buvo to meto realijos , kalbame apie musu miesto zmogaus atminimo iamzinima, ir bent jau as manau, kad miestas tikrai gali pagerbti si zmogu uz jo nuopelnus musu teatrui ir to meto lietuvos kinui, ne ten priesu ieskot gerb. viliau
Būtų garbė turėti tokį paminklą.
Gal reikia visiems miltinukams pastatyti paminklą?