Kai centristas Emanuelis Makronas praėjusią savaitę nugalėjo kraštutinių dešiniųjų nacionalistę Marina Le Pen, neslepiančią simpatijų agresorės Rusijos vadovui Vladimirui Putinui, ir užsitikrino dar vieną kadenciją Prancūzijos prezidento poste, Europa atsikvėpė su didžiuliu palengvėjimu.
Politikos pradžiamokslis
44-erių E. Makronas yra jaunas, gražus, nedogmatiškas, jo veidą puošia ryški šypsena ir plieninės mėlynos akys. Per gyvenimą jis eina tiek koja kojon, tiek ranka rankon su savo mylinčia žmona ir artimiausia patarėja Bridžita Makron – moterimi, kurią sutiko mokykloje būdamas vos 15 metų ir prisiekė vieną dieną vesti. Tai – kone tobulos politinės pasakos fragmentai. Tiesa, ši pasaka turi ir labai pikantišką prieskonį.
Emanuelis Makronas gimė 1977 m. gruodžio 21 d. Amjene, Prancūzijoje. Buvęs prancūzų bankininkas ir politikas, 2017 m. išrinktas Prancūzijos prezidentu, buvo jauniausias istorijoje Prancūzijos valstybės vadovas nuo Napoleono I laikų.
Šį mėnesį jis buvo perrinktas antrajai kadencijai ir tapo pirmuoju Prancūzijos prezidentu per du dešimtmečius, laimėjusiu antrąją kadenciją.
E. Makronas yra baigęs prestižinį Henriko IV licėjų Paryžiuje, vėliau studijavo tarptautinę politiką ir viešąją tarnybą „Grande école Sciences Po“.
Tuo metu jis taip pat dirbo filosofo ir istoriko Paulio Rikoeuro redaktoriaus padėjėju. 2001 m. Emanuelis įgijo viešosios politikos magistro laipsnį, taip pat filosofijos magistro laipsnį Paryžiaus Nantero universitete.
2004 m. jis bene geriausiai savo klasėje baigė prestižinę „École Nationale d’Administration“ (ENA), mokyklą. Prancūzijos prezidentai Valeri Žiskaras Destenas, Žakas Širakas ir Fransua Olandas taip pat buvo ENA absolventai, tad ši mokymo įstaiga jau spėjo įgyti greitos politinės karjeros reputaciją.
E. Makronas savo valstybės tarnybos karjerą pradėjo 2004 m., būdamas Prancūzijos ekonomikos ir finansų ministerijos finansų inspektorius. Po ketverių metų jis išpirko vyriausybinę sutartį už 50 tūkst. eurų, kad galėtų patekti į privatų finansų sektorių. Draugai perspėjo, kad tai kels pavojų bet kokioms būsimoms jo politinėms ambicijoms. Bet Emanuelis nepaklausė.
2008 m. rugsėjį jis prisijungė prie „Rothschild & Cie Banque“, tarptautinės „Rothschild“ finansinės grupės Prancūzijos padalinio, kaip investicijų bankininkas.
E. Makronas greitai žengė į priekį įmonėje ir jau 2012 m. tarpininkavo sėkmingam 12 mlrd. dolerių vertės sandoriui. Už vaidmenį šiame susitarime E. Makronas uždirbo per 2,9 milijono eurų.
Dar būdamas „Rothschild“ E. Makronas pradėjo dirbti su Fransua Olandu, 2012 metais tapusiu Prancūzijos prezidentu.
F. Olandui laimėjus prezidento postą, E. Makronas prisijungė prie jo administracijos personalo vadovo pavaduotojų ir ekonomikos patarėjų. Išvaizdus Emanuelis greitai tapo Prancūzijos veidu tarptautiniuose viršūnių susitikimuose, o 2014 metais buvo pakeltas tiesiai į finansų ministrus.
Kai F. Olando reitingas ėmė žvėriškai smukti dėl anemiškos Prancūzijos ekonomikos veiklos ir Europoje besitęsiančios migrantų krizės, E. Makronas pradėjo nuo jo atsiriboti. Tik dėl mirtinų teroristinių išpuolių Paryžiuje 2015 m. lapkritį jis nusprendė atidėti atsiskyrimą nuo socialistų vyriausybės.
2016 m. balandį E. Makronas paskelbė sukūręs „En Marche!“ („Pirmyn!“) – politinį judėjimą, kurį jis apibūdino kaip „demokratinę revoliuciją prieš sklerozinę politinę sistemą“.
Jau tuomet E. Makronas nusitaikė į Eliziejaus rūmus, kuriuose šeimininkaus dar penkerius metus. Prezidento antrosios kadencijos pradžioje laukia birželį vyksiantys parlamento rinkimai, kuriuose bus labai svarbu išlaikyti daugumą, kad jis galėtų įgyvendinti savo užmojus.
Skandalingos meilės verpetuose
E. Makronas buvo vyriausias iš trijų brolių ir seserų, gimusių politiškai liberalių pažiūrų gydytojų šeimoje. Jis lankė privatų jėzuitų licėjų Amjene, kur pasirodė esąs išskirtinai gabus mokinys. Būtent ten jis, būdamas vos penkiolikos, užmezgė ilgalaikius santykius su savo dramos mokytoja Bridžita Tronė. Vėliau jiedu susituokė.
Dabar Makronai yra viena iš labiausiai intriguojančių politinių porų pasaulyje. Tabu laužantis, kartas apimantis romanas tarp Emanuelio ir 24 metais vyresnės už jį žmonos Bridžitos prikaustė dėmesį visame pasaulyje.
Susidomėjimas 69-erių pirmąja Prancūzijos ponia, kuri paliko savo vyrą, trijų vaikų tėvą, dėl vieno iš savo mokinių, kuris vieną dieną tapo šalies prezidentu, yra begalinis.
Kaip prasidėjo šios poros meilės istorija? Labai paprastai. Kartą Bridžitos dukra Lorensa, beje, Emanuelio bendraamžė, grįžo namo iš katalikiškos mokyklos ir pasakė: „Mama, mūsų klasėje yra pamišęs berniukas, kuris žino viską apie viską.“ Vėliau tas pamišęs berniukas įsimylėjo savo žavingąją mokytoją, bendraklasės motiną.
Į Bridžitos širdį Emanuelis beldėsi per literatūrą. Kartą jis užsiminė apie Bridžitos mėgstamiausią romaną „Ponia Bovari“ savo mokykliniame rašinyje, kuris, beje, laimėjo nacionalinę premiją. Spėjama, kad jau tada Emanuelis galėjo tiesiogiai kreiptis į savo meilę ir būsimą žmoną.
Bridžita dažnai mokiniams sakydavo, kad tiesiog dievina Gustavo Flobero šedevrą „Ponia Bovari“ – kūrinį apie pražūtingą aistrą, kurią mokytoja jautė savo studentui Leonui.
Daugelis netruko pastebėti Emanuelio ir jo dramos mokytojos artimus santykius, kurie užsimezgė akimirksniu. Formaliai Bridžita tuomet net nepažeidė įstatymų – Prancūzijoje pilnametystės amžius yra penkiolika metų. Ir vis dėlto jos reputacijai būtų atėjęs galas.
Šiltą 1993 metų gegužės vakarą privačios jėzuitų mokyklos aktų salė buvo sausakimša: dramos būrelį lankę gimnazistai vaidino Žano Tardjė „Kalbos komediją“. Kaip visada, sėkmė buvo stulbinama: spektaklio pabaigoje patenkinti jaunieji aktoriai su mylimiausia mokytoja madam Bridžita pakilo į sceną nusilenkti. Aplodismentų intensyvumas pasiekė ribą, kai vienas pagrindinių aktorių, mokyklos viltis ir vunderkindas Emanuelis Makronas neištvėrė ir prilipo prie mokytojos skruosto. Ji jo neatstūmė: 15-mečio mokinio, kuris atsidėkodamas pabučiavo savo 40-metę mokytoją, elgesys tuomet nesukėlė jokių neįprastų reakcijų.
Vis dėlto Amjenas yra mažas miestelis ir gandai čia greitai pasklido. Ši išdaiga tapo vietiniu skandalu, nes vis daugiau žmonių pradėjo pastebėti, kad madam Bridžita ir jos mokinys Emanuelis labai daug laiko praleidžia kartu.
Žiniasklaidoje netgi yra nutekinta nuotrauka, kurioje jiedu, tuo metu pedagogė ir jos mokinys, yra apsikabinę. Net seksualiai laisvoje prancūzų visuomenėje tai privertė kilstelėti antakius.
Tačiau E. Makronas buvo jaunas vyras, kuris žinojo, ko nori, – būdamas 17 metų jis prisipažino mylintis Bridžitą. „Kad ir ką darytum, aš tave vesiu“, – tada pasakė jis.
Tėvai nesugebėjo atplėšti
E. Makrono tėvai, gerbiami gydytojai, sunerimę dėl, jų manymu, netinkamų santykių su vyresnio amžiaus moterimi, greitai išvežė sūnų į Paryžių studijuoti. Apie sūnaus ir jo mokytojos skandalingą romaną jie sužinojo iš šeimos draugo. Visą tą laiką tėvai buvo šventai įsitikinę, jog Emanuelis susitikinėja su Bridžitos dukra Lorensa.
Tačiau net ir tuomet Emanuelis nepaleido Bridžitos. Juokais jis yra kartą užsiminęs, kad dvejus metus iš eilės neišlaikė stojamojo egzamino į elitinę „Ecole Normale Superieure“, nes buvo „per daug įsimylėjęs, kad jį peržiūrėtų“.
Kai E. Makronas prisijungė prie Bridžitos dramos būrelio, ji beveik du dešimtmečius buvo ištekėjusi už dvejais metais vyresnio bankininko Andrė Luiso Auziero. Jis buvo apibūdinamas kaip protingas ir malonus, gražus, aukštas, puikių bruožų, bet nuobodus.
Kai jiedu tuokėsi, Bridžitai tebuvo 21-eri.
Atsiskyrėlis A. L. Auzieras, kuris, kaip žinoma, po skyrybų antrą kartą nevedė, niekada viešai nieko nekomentavo apie savo buvusią žmoną ar E. Makroną.
Tifani, jaunesnioji Bridžitos ir A. L. Auziero dukra, yra sakiusi: „Mano tėvui viskas gerai, bet jis nori likti kuo nuošaliau.“
Kaip ir jos broliai ir seserys, šešeriais metais už E. Makroną jaunesnė Tifani gerai sutaria su Emanueliu, kuris, atrodo, džiaugiasi galėdamas vadintis vaikų patėviu. Tifani netgi buvo viena iš E. Makrono partijos kandidačių 2017 m. rinkimuose.
Kai Bridžita susipažino su E. Makronu, jos sūnus Sebastienas buvo šiek tiek vyresnis už jį, o dukra Lorensa – tokio pat amžiaus. Tačiau Emanueliui pavyko su Bridžitos atžalomis užmegzti artimus santykius. Prieš pasiūlydamas Bridžitai tekėti, E. Makronas paprašė savo būsimos žmonos trijų vaikų palaiminimo. Dabar Bridžita jau turi septynis anūkus.
Prancūzų Keitė Midlton
Bridžita ištekėjo už E. Makrono 2007 m. toje pačioje miesto rotušėje Le Tukė pajūrio kurorte, kur prieš 33 metus buvo ištekėjusi už pirmojo vyro. Nuotakai tuomet buvo 54-eri, o jaunikiui – 29-eri. Tada jis dar buvo tik finansų mėgėjas, kurio pavardė po truputį pradėjo šmėžuoti laikraščiuose.
Nuo tada, kai Bridžita apsigyveno Eliziejaus rūmuose, ji tapo prancūzų Keite Midlton. Viskas apie ją – nuo lieknos figūros iki drabužių ar dietos – nelieka nepastebėta žvitrių prancūzų akių.
Tačiau, kad ir kaip pirmoji ponia patiktų prancūzams, jai niekada nepavyko išvengti vieno klausimo, į kurį dauguma nori sužinoti atsakymą: kas privertė ištekėjusią 40 metų mokytoją užmegzti romaną su paaugliu, jaunesniu už jos sūnų?
Pasakojama, kad vienos iš Bridžitos vyresniųjų seserų ir jos vyro žūtis per eismo įvykį, kai mergaitei buvo vos šešeri, padarė jai didžiulį poveikį. Kai Bridžita užaugo, ji tikriausiai nutarė, kad turi patirti laimę, kol ji neprabėgo pro šalį.
Pati Bridžita 2017 m. interviu yra sakiusi: „Jei nebūčiau pasirinkusi palikti vyro dėl Emanuelio, mano gyvenimas būtų aplenkęs mane.“
Nors Bridžitos santykiai su E. Makronu sukėlė skandalą, bet niekada nekėlė jokių formalių problemų.
Moteris atsisakė mokytojavimo, kai E. Makronas tapo finansų ministru. Tiesa, dar visai neseniai ji atskleidė, kad planuoja grįžti į klasę kaip prancūzų kalbos mokytoja suaugusiesiems, kurie baigė mokyklą be kvalifikacijos.
Viešumoje Makronai beveik visada eina susikibę rankomis. Prisilietimai, skvarbūs žvilgsniai daro jų meilės istoriją tik dar patrauklesnę. Akivaizdu, kad tai tikra.
„Mes nesame klasikinė šeima, tai neginčijama realybė. Bet meilės mūsų šeimoje dėl to nėra mažiau“, – interviu yra sakęs prezidentas E. Makronas.
Parengta pagal people.com