V. BULAIČIO nuotr.

Pigus sandoris įklampino nuotekose

Pigus sandoris įklampino nuotekose

Panevėžio savivaldybės įmonės „Aukštaitijos vandenys“ užmojai pigiai rekonstruoti miesto nuotekų ir vandentiekio tinklus baigėsi skandalingu fiasko.

Pastarasis ne tik brangiai kainuos, bet ir turėtų pasirodyti įdomus teisėsaugai. Iš septynių dėl „Aukštaitijos vandenų“ užsakymo besivaržiusių šalies statybų įmonių panevėžiečiai darbus patikėjo klaipėdiečių bendrovei „Edrija“, nepaisydami to, kad šios pasiūlyta nerealiai maža kaina suabejojo net teismas.

Dėl tokios bičiulystės dabar Panevėžio savivaldybės įmonė liko aklavietėje: nė trečdalio darbų nepadariusi „Edrija“, prispausta didelių finansinių sunkumų, restruktūrizuojama. Panevėžyje po gatvėmis nutiesti remonto besišaukiantys nuotekų ir vandentiekio vamzdynai liko nerekonstruoti, iškastos duobės neužlygintos. „Aukštaitijos vandenims“ teks ieškoti kito rangovo, o šalies statybų kompanijos net neslepia, kad toks Panevėžio vandentiekininkų „taupumas“ gali atsisukti prieš vartotojus, kurie mokėdami už nuotekas ir vandenį dengia ir įmonės nuostolius. Mat atėjusiam naujam rangovui „Aukštaitijos vandenys“ veikiausiai turės sumokėti jau ne tik už „Edrijos“ neužbaigtus darbus, bet ir atliktųjų patikrinimą.

Kaina iš lubų

Viešųjų pirkimų konkursą po Panevėžiu išsiraizgiusiems 19,72 km nuotekų ir vandentiekio tinklams atnaujinti „Aukštaitijos vandenys“ paskelbė dar 2016-aisiais. Darbai turėjo apimti visą Panevėžį – rekonstruojami vamzdynai nuo paties centro iki pat miesto pakraščių. Dėl tokio užsakymo susirungė septynios šalies įmonės. „Aukštaitijos vandenys“ pasirinko klaipėdiečių bendrovę „Edrija“. Dėl to nebūtų nieko stebėtino, jei ne viena, esminė, detalė. „Edrija“ pasisiūlė vamzdynus rekonstruoti už 1,3 mln. eurų, o tai yra beveik perpus mažiau nei antroje vietoje likusi „Instita“ ir beveik triskart mažiau, nei buvo suskaičiavę patys „Aukštaitijos vandenys“. Jie planavo, kad beveik 20 km vamzdynų po žeme atnaujinti kainuos maždaug 3,3 mln. eurų.

Toks vandentiekininkų pasirinkimas kitoms konkurso dalyvėms atėmė amą, o antroji likusi „Instita“ ryžosi įrodyti teisme, jog panevėžiečiai užsakymą atidavė aklai – neįvertinę, kad už 1,3 mln. eurų tokio masto darbų atlikti neįmanoma.

Tą vėliau patvirtino ir Lietuvos apeliacinis teismas.

„Aukštaitijos vandenų“ sprendimą pasirinkti už neįprastai mažą kainą vamzdynus rekonstruoti pasisiūliusią įmonę teismas pripažino neteisėtu. V. BULAIČIO nuotr.

„Aukštaitijos vandenų“ sprendimą pasirinkti už neįprastai mažą kainą vamzdynus rekonstruoti pasisiūliusią įmonę teismas pripažino neteisėtu. V. BULAIČIO nuotr.

Įsivėlė į teismus

Teismas konstatavo, kad „Aukštaitijos vandenys“ „apsiribojo formaliu prašymu pagrįsti tokią kainą, o pateikti įrodymus, pagrindžiančius pasiūlymo ekonomiškumą ir jo mažą kainą, nepareikalavo“. Gi „Edrija“, kaip teigiama byloje, pateikė tik rašytinius paaiškinimus, tačiau „jokių objektyvių įrodymų, pagrindžiančių, kad perkamas paslaugas realiai turės galimybę atlikti už pasiūlyme nurodytą kainą, nepateikė“.

Teisėjų kolegija pripažino, jog „Edrija“, pasiūliusi neįprastai mažą kainą, negarantavo ir neįrodė jos realumo, tai yra kad už pasiūlytą pinigų sumą turės realią galimybę tinkamai įvykdyti sutartį.

Klaipėdiečių argumentus, esą turintys išskirtinai palankias sąlygas gauti dideles nuolaidas medžiagoms, paslaugoms ir darbams, Apeliacinis teismas įvertino kaip tiesiog deklaratyvius paaiškinimus.

„Aukštaitijos vandenims“ skirta 13 225 eurų bauda ir 1429 eurų sumokėti „Institai“ už jos patirtas bylinėjimosi išlaidas.

Tačiau „Aukštaitijos vandenys“ su klaipėdiškiais sutarties nenutraukė, o „Institos“ dvikova su vandentiekininkais teismuose iki šiol tęsiasi.

Nepriklausomai nuo to, kaip pasisuktų teisminiai procesai, Panevėžys jau turi didelių bėdų.

Rangovas – finansinėj duobėj

„Edrijos“ direktorius Edmondas Dargis gegužės pradžioje kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą dėl įmonės restruktūrizavimo. Tokį prašymą vadovas argumentavo bendrovę slegiančiais finansiniais sunkumais, apyvartinių lėšų stygiumi. Įmonės restruktūrizavimo byla šiuo metu tebėra teisme.

Sunkiai besikapstanti „Edrija“ pasitraukė iš Panevėžio, pradėtus rekonstruoti vamzdynus taip ir palikusi pusiau skustus, pusiau luptus. Savivaldybės vis žadamoje jau netrukus už Europos Sąjungos lėšas pradėti tvarkyti J. Janonio gatvėje tebežioji keičiant nuotekų ir vandentiekio vamzdžius paliktos neužlygintos duobės.

Projekto techninę priežiūrą vykdančio inžinieriaus Virginijaus Kriščiūno teigimu, atlikta apie 25 proc. darbų: iš numatytų 19,72 km rekonstruota 4,76 km.

„Šešios įmonės orientuojasi į panašius skaičius, o viena iššoka į priekį su visiška nesąmone. Bet „Aukštaitijos vandenims“ ja patikėti buvo dar didesnė nesąmonė.“

G. Račkauskas

„Aukštaitijos vandenų“ duomenimis, pagrindiniai vandentiekio tinklų rekonstrukcijos darbai užbaigti Stetiškių, Smėlynės gatvėse, nuotekų tinklų – Ramygalos, Kėdainių ir Staniūnų, Statybininkų, Kosmonautų gatvėse. Kiti darbai sustojo prieš mėnesį. Paskutinis techninio prižiūrėtojo susitikimas su „Edrijos“ atstovais vyko gegužės pabaigoje.

Dar ne taip seniai ignoravusiems teismo perspėjimą dėl didelės rizikos sukertant rankomis su „Edrija“ „Aukštaitijos vandenims“ dabar beliko sutartį nutraukti.

„Kartu su užsakovu atliksime atliktų darbų matavimus, atsiskaitysime su rangovu. „Aukštaitijos vandenys“ turėtų skelbti naują konkursą. Rangovo nesugebėjimas vykdyti sutartinių įsipareigojimų, be abejo, sukėlė problemų. Užsakovas turės jas išspręsti. Negalima palikti miesto su tomis duobėmis ir laukti kito rangovo, kuris atsiras gi ne šiandien ir ne rytoj. Duok Dieve, jei ta procedūra įvyktų dar šiemet“, – kalbėjo V. Kriščiūnas.

Įtaria gudravus

Konkurse dalyvavusios ir šeštoje vietoje likusios įmonės „Požeminės linijos“ direktorius Gediminas Račkauskas įtaria, kad geriausiu atveju „Edrija“ atliko vos penktadalį darbų.

„Vamzdžių paklota gal ir trečdalis, bet tas nereiškia, kad darbas užbaigtas. Kiek mums žinoma, „Edrija“ atliko lengviausius darbus, o sudėtingiausi neliesti“, – mano direktorius.

„Požeminės linijos“ siūlėsi panevėžiečiams nuotekų ir vandentiekio tinklus rekonstruoti už 2,8 mln. eurų. G. Račkauskas neranda jokio argumentuoto paaiškinimo, kaip „Aukštaitijos vandenų“ pasirinktoji „Edrija“ būtų sugebėjusi už vos 1,3 mln. eurų įvykdyti užsakymą nepatirdama nuostolio. Anot jo, vien tinklų rekonstrukcijai reikalingos medžiagos kainuoja beveik tiek pat, kiek visa „Edrijos“ nurodyta suma. Kaip už tuos pačius pinigus sugebėti dar ir parengti techninį projektą, atlikti rangos darbus, sumokėti darbuotojams atlyginimus – mistika bet kuriai statybų įmonei. Pasak G. Račkausko, „Edrijos“ pasiūlytoji kaina netgi mažesnė už savikainą – stebėtina, kad verslas imasi užsakymo, iš kurio ne uždirbtų, o pats dar primokėtų.

„Nustatydami tokią kainą žmonės galėjo nebent apsirikti. Bet teismui pareikalavus privalėjo ją pagrįsti ir dar kartą perskaičiuoti – skaičiai nepasikeitė. Gal norėta pagudrauti pasiimant avansą – toks atvejis yra buvęs ne su viena restruktūrizuojama įmone“, – svarsto G. Račkauskas.

Sumokės brangiau

Labiau nei savų interesų galimai turėjusios „Edrijos“ manevrai jį stebina užsakovės „Aukštaitijos vandenų“ pozicija užmerkti akis ir net nebandyti įžiūrėti, kas slepiasi už konkurso dalyvės pasiūlymo.

„Iš karto buvo galima suprasti, kad vamzdynų rekonstrukcija nebus atlikta. Nebūna pasaulyje stebuklų. Šešios įmonės orientuojasi į panašius skaičius, o viena iššoka į priekį su visiška nesąmone. Bet „Aukštaitijos vandenims“ ja patikėti buvo dar didesnė nesąmonė“, – stebisi G. Račkauskas.

Įmonės „Požeminės linijos“ vadovas neslepia, kad „Aukštaitijos vandenims“ paskelbus naują konkursą kaina dabar būtų jau didesnė nei apskaičiuotoji 2016-aisiais.

„Kasmet brangsta ir statybinės medžiagos, ir darbo jėga. Nereikia būti ekonomistu, kad tą pamatytum. Nueikit į parduotuvę, turgų, į kirpyklą – visur sumokėsit daugiau nei prieš porą metų“, – teigia direktorius.

Statybų kompanijas stebinęs „Aukštaitijos vandenų“ pasirinkimas paliko miesto vamzdynus pusiau skustus, pusiau luptus. Rangovė „Edrija“ iš Panevėžio pasitraukė kai kuriose gatvėse spėjusi juos pakeisti, kai kuriose ne iki galo, o kai kur nė nepradėjusi. V. BULAIČIO nuotr.

Statybų kompanijas stebinęs „Aukštaitijos vandenų“ pasirinkimas paliko miesto vamzdynus pusiau skustus, pusiau luptus. Rangovė „Edrija“ iš Panevėžio pasitraukė kai kuriose gatvėse spėjusi juos pakeisti, kai kuriose ne iki galo, o kai kur nė nepradėjusi. V. BULAIČIO nuotr.

Pasirinkimas kėlė nuostabą

Konkurse dėl „Aukštaitijos vandenų“ užsakymo penktojo likusio Panevėžio statybos tresto (PST) generalinis direktorius Dalius Gesevičius abejoja, ar įmonė teiks siūlymą užbaigti nuotekų ir vandentiekio vamzdynų rekonstrukciją.

„Negalėčiau garantuoti, kad mes toliau ryšimės dalyvauti šitoje košėje. Jei darbai buvo pradėti ir liko nebaigti, neaišku, kaip jie padaryti. Prisiimti atsakomybę už abejotiną kokybę? Kam mums to reikia?“ – sako D. Gesevičius.

Anot jo, akivaizdu, kad dabar Savivaldybės įmonei vamzdynų rekonstrukcija kainuos gerokai brangiau, nei būtų sumokėjusi prieš porą metų konkurse dalyvavusiai, bet nelaimėjusiai bet kuriai kitai įmonei.

„Dabar teks atlikti tyrimus ir nustatyti, ko ir kiek padaryta. Garantuoju, kad ką nors reikės taisyti. Jei bus paskelbtas konkursas ir  nuspręstume jame dalyvauti, tikrai nepasikliautume vien deklaracijomis, patys turėtume išsiaiškinti, kaip buvo dirbta“, – teigė PST vadovas.

Kodėl „Aukštaitijos vandenys“ patikėjo „Edrija“, D. Gesevičius sako nenorintis kelti prielaidų. Visgi jis neslepia, kad klaipėdiečių pasiūlytoji kaina kėlė nuostabą. Anot jo, už 1,3 mln. eurų įvykdyti, ko prašė vandentiekininkai, absoliučiai nerealu, nebent patiems primokėjus.

„Niekaip negalime patikėti, kad už tokią kainą galima atlikti šitokią rekonstrukciją. Turime patirties ir žinome, kiek kas kainuoja. Kai pasiūloma neįprastai maža kaina, galima įtarti, kad arba kažkas visiškai nesupranta, ką daro, arba yra kažkoks tikslas, kurio negalime nuspėti. Mes suskaičiavome teisingą kainą, „Aukštaitijos vandenys“ irgi turėjo savo, realius, skaičiavimus, net didesnius už mūsų. Todėl jų pasirinkimas kėlė nuostabą ne tik mums. Pasirodo, buvome teisūs“, – sako D. Gesevičius.

Vertintojas nebedirba

„Aukštaitijos vandenų“ prekių ir paslaugų pirkimo specialisto Gedimino Ambraškos teigimu, „Edrija“ kaip konkurso laimėtoja pasirinkta  esą vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintu mažiausios pasiūlytos kainos kriterijumi. Tokį pirkimą vykdžiusios komisijos pirmininkas buvo vėliau iš pareigų atleistas statybos direktorius Sigitas Činga.

„Edrija“ pateikė visus neįprastai mažos kainos pagrindimo įrodymus, kaip kad reikalauja Viešųjų pirkimų direktoriaus įsakymu patvirtintos  „Pasiūlyme nurodytos prekių, paslaugų ar darbų neįprastai mažos kainos pagrindimo rekomendacijos“. Pateiktas neįprastai mažos kainos pagrindimas buvo išsamus (8 lapai) ir atitinkantis visas VPT nurodytas rekomendacijas“, – aiškino G. Ambraška.

Anot jo, anksčiau laiko nutraukti sutartį nebuvo teisinio pagrindo, nes „teismas nekonstatavo, jog įmonės „Edrija“ kaina nepagrįsta“.

„Aukštaitijos vandenų“ stebėtojų tarybos pirmininkas, judėjimo „Kartu“ atstovas Savivaldybės taryboje Rimantas Ridikas teigė girdėjęs, jog konkurso rezultatai buvo apskųsti teismui ir šis „Aukštaitijos vandenims“ skyręs baudą.

Kad „Edrija“ jau mėnesį nebevykdo darbų, R. Ridikui – naujiena. Politikas teigė situacija esą pasidomėsiantis.

„Edrijos“ vadovo E. Dargio darbo vietoje Klaipėdoje surasti nepavyko. Įmonės telefonu atsiliepusi administratorė aiškino direktorių išvykus ir patarė skambinti vėliau, tačiau perskambinus jis ir vėl buvo išvykęs.

Komentarai

  • mokekit laiku mokescius-nes nesumokejus,sulauksite antstoliu !

    • kur stt ziuri kodel patikrinimus pardeda kai siuksiu konteineriai miestui nupirkti uz normalia o ne pigiausia kaina? Cia nepakloti vamzdziai ten per ziema surudytu. Gal Cinga atsikersijo zinojo kad is darbo eis?

      • kai pasirenka ne pigiausią – stt užpuola galvodami, kad buvo susitarta. Kai paima kas pigiausiai siūlo – vėl blogai, kam per pigiai. Tai ką daryti? Neapsisprendžia.

  • judejimo Kartu Ridikui ar jau ten nebuvo laiko dirbti kas reikia matyti galgi reikejo laiku, politikieriaus etikete prilimpa greit atlimpa sunkiai

  • Is tikro imanoma ir dar uz mazesne kaina padaryti, tegu tik neaiskina! Nes kainos ispustos nerealiai, pvz. Kokio sulinelio pasyatymas keli tukstamciai euru, projektavimo darbai vel koki 10 procentu verte!

    • Taip pigiai, kad prie bankroto prieina arba tik minimumą moka ir darbuotojų nesurenka.
      Aš ir batų ir pieno ir ledų pačių pigiausių neperku. Ir automabilį savo pirkau ne už tris šimtus eurų. Nors ir dar pigesnių yra. Kai sau, tai nesinori nusipiginti.

  • Deja, bet vertinime as jau nebedalyvavau, vertinime dalyvavo S. Venckus, Gediminas Ambraska ir kiti komisijos nariai. Gerbemi A.V . Vadovai pasikelkit komisijos protokolus, susirasynejimus per cvp is ir prisiminsit visa pirkimu eiga. Statynos direktoriaus etatas nereikalingas, nes pats maziausias kruvis. (Kaina planavau 160-170 eur/m). Valdybos sprendimas naikinti etata 2016 04 29. Nesusitvarkot taip ir pripazinkit.

    • Atsakyti
    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų