Šias institucijos veiklos tendencijas teigiamai įvertino Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK), pritaręs 2017 m. VTEK veiklos ataskaitai.
Pernai VTEK dažniausiai tyrė politikų ir kitų asmenų elgesį, kuriems taikomos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatos. Iš visų (185) pabaigtų tyrimų 75 proc. sudarė konstatuoti pažeidimai, 19 proc. tyrimų buvo nutraukta, o 6 proc. pažeidimų nenustatyta. Kaip ir užpernai, tyrimus VTEK dažniausiai pradėdavo fizinių ar juridinių asmenų atsiųstų pranešimų pagrindu, tačiau, skirtingai nei ankstesniais metais, daugiau nei 20-čia kartų išaugo pačios VTEK iniciatyva atliktų tyrimų skaičius. Pagausėjo ir tyrimų, atliktų pagal žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją bei anoniminius pranešimus.
Pernai VTEK taip pat aktyviai naudojosi jai suteikta teise pavesti tyrimus atlikti kitoms institucijoms. Jos VTEK nurodymu atliko virš 600 tyrimų. Šiais atvejais didžiausios tirtų asmenų grupės – viešajame sektoriuje dirbantys gydytojai, statutiniai tarnautojai bei politikai. Dauguma šių tyrimų baigėsi konstatuotais pažeidimais.
Prevencijai VTEK taip pat skyrė daug dėmesio. Pernai buvo apmokyta 1230 valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų viešųjų ir privačių interesų derinimo klausimais (palyginimui – 2016 m. šis skaičius nesiekė 500). Be kita ko, valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims VTEK pateikė 275 rekomendacijas, kaip elgtis nepažeidžiant Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų – tai beveik 15 kartų daugiau nei užpernai.
2017 m. įvyko pokyčių ir teisinio reguliavimo srityje: birželį Seimas pakoregavo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatyme numatytą VTEK narių skyrimo procedūrą, o rugsėjį įsigaliojo naujas Lobistinės veiklos įstatymas. Pakitus pastarajam, pernai pusantro karto išaugo registruotų lobistų skaičius. Šiai dienai jų yra 61. Lobistų sąrašas ir jų teikiamos deklaracijos yra matomos internete, adresu www.lobistai.lt.
VTEK taip pat pasirengė steigti Privačių interesų registrą (PINREG), kuris yra įtrauktas į Nacionalinės kovos su korupcija priemonių planą. Šis 2019 m. pabaigoje turintis pradėti veikti registras leis užtikrinti geresnę interesų derinimo kontrolę.
Ataskaitiniais metais VTEK laikinai vadovavo VTEK narys, teisės mokslų daktaras Virginijus Kanapinskas. VTEK yra Seimo įsteigta ir jam atskaitinga kolegiali institucija, vykdanti valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų ir lobistų veiklos priežiūrą bei korupcijos prevenciją.