„Per šį mėnesį mes įsipareigojame visus neteisėtus migrantus, kurie šiuo metu yra apgyvendinti pasienio užkardose, savivaldybių patalpose, jie bus tam tikrais etapais iškeldinti į šiltas patalpas arba apšiltintus modulinius namelius“, – žurnalistams Medininkuose sakė ministrė.
Anot jos, pirmiausia bus iškeliami pažeidžiami asmenys, vėliau – visi likusieji.
„Mūsų tikslas yra per rugsėjo mėnesį priimti tokius sprendimus, kad įvyktų visi procesai, kad nei savivaldybėse, nei užkardose nebeliktų asmenų, kurie gyvena palapinėse. Tarp jų yra ir Rūdininkai (…). Neliks nė vieno žmogaus, kurie gyvena palapinėse, visi bus iškelti į šiltas patalpas arba namelius“, – pridūrė ji.
Pasak jos, šiose vietose šiuo metu yra apie 1,4 tūkst. migrantų, o atlaisvinus šias patalpas pasienio pareigūnai galės įprastai dirbti savo darbą.
A. Bilotaitės teigimu, apgyvendinimu rūpinsis du centrai.
„Už pažeidžiamų asmenų apgyvendinimą bus atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, o už kitus asmenis – Valstybes sienos apsaugos tarnybos pavaldume esantis mega Užsieniečių registracijos centras“, – kalbėjo ji.
Pasak ministrės, pažeidžiami asmenys bus apgyvendinti Ruklos pabėgėlių priėmimo centre ir laikinuosiuose nakvynės namuose Vilniuje, Naujininkuose. Šiais asmenimis rūpinsis Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Viceministrės Justinos Jakštienės teigimu, sostinės nakvynės namuose bus apgyvendinta iki 400 migrantų, Rukloje, išplėtus Pabėgėlių priėmimo centrą, kur šiuo metu yra 300 asmenų, iš viso gyventų iki 800 užsieniečių.
„Žiūrime, kokie būtų kiti tinkami pažeidžiamiausiems asmenims apgyvendinti taškai“, – sakė J. Jakštienė.
Kiti asmenys bus įkurdinti Medininkuose, Užsieniečių registracijos centre Pabradėje, tuo metu vieniši vyrai gyvens buvusiuose Kybartų pataisos namuose. Medininkuose, kaip ir Kybartų pataisos namuose, turėtų būti apgyvendinta po ne daugiau nei 800 neteisėtų migrantų, Pabradėje išplėtus miestelį bus iš viso sukurta iki 1000 vietų.
„Rūdninkai, kur dabar turime apgyvendintus vienišus vyrus, jie bus perkelti į Kybartus. Rūdninkai bus pertvarkomi, ten bus statomi moduliniai nameliai“, – sakė ministrė.
A. Bilotaitė sako, kad reikia būti pasiruošus „įvairioms situacijoms“, todėl toliau bus ieškoma migrantų apgyvendinimo vietų, bus atnaujintas ir konkursas modulinių namelių nuomai bei įsigijimui.
„Mes žinome, kad Baltarusijos režimas yra neprognozuojamas ir mes nežinome, ko galime tikėtis. Žinoma, esame sustabdę ir suvaldę situaciją, dėliojamės planus ir ateičiai. Todėl mes esame numatę kitus objektus, skelbiamas ir naujas konkursas, siekiant turėti preliminarias sutartis“, – kalbėjo ministrė.
„Noriu pažymėti, kad tai yra preliminarios sutartys ir mes neįsipareigojame to viso kiekio paslaugų ir paimti. Bet jei situacija blogėtų, turėtume apsidraudimą ir būtumėme pasiruošę“, – akcentavo ji.
Valstybės sienos apsaugos vadas Rustamas Liubajevas sako, kad šiuo metu tarnyba turi dvi sutartis, pagal jas namelių užtenka visiems šiuo metu šalyje esantiems migrantams.
„Ką mes kalbame apie papildomą pirkimą, apie ką kalbėjo ir ministrė, mes kalbame apie pasirengimą krizinei situacijai, jeigu tokia būtų Lietuvoje. Kalbame apie pajėgumus iki 40 tūkst. žmonių apgyvendinimo. Tačiau, kaip ir minėjo ministrė, tai yra preliminarios sutartys, be jokių įsipareigojimų, kol kas tam net finansavimo nėra skirta“, – tvirtino jis.
Anot jo, vien Medininkų Pasieniečių mokyklos teritorijoje šiuo metu gyvena apie 600 migrantų, jų po kelių savaičių atsiras dar apie 200. Moduliniai nameliai su karštu maistu, po kelių savaičių ar mėnesio gyvenimo palapinėse, anot R. Liubajevo, teigiamai veikia migrantų situaciją ir nuotaikas.
„Aš manau, daugelis jų yra patenkinti. Aišku, yra tų žmonių, kurie kiek įmanoma greičiau nori išvykti iš Lietuvos, bet tai – jau kitas klausimas“, – kalbėjo tarnybos vadas.
Migrantai iki šiol buvo apgyvendinami visose minėtose vietose, išskyrus nakvynės namus sostinės Naujininkų mikrorajone.
A. Bilotaitė patikino, kad „tikrai buvo pokalbiai tiek su savivaldybe, tiek su bendruomene ir kitais atstovais“ informuojant apie valstybės planus.
Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet neteisėtai pateko 4,1 tūkst. migrantų. Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija, pasienyje statoma fizinė užtvara.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Arčiau sienos su Lenkija apgyvendinkite juos, kad mažiau reikėtų vargšams plūktis per visą Lietuvą.