Visos rajono mokyklos naudojasi daugiau nei trisdešimčia įvairaus dydžio ir rūšių autobusų: geltonaisiais devyniolikos vietų, gautais iš ministerijos, įvairaus dydžio, nupirktais rajono Savivaldybės, o tam tikriems maršrutams samdomi privačių įmonių autobusai. Be to, rajono Savivaldybė dar apmoka moksleiviams už bilietus, jei keliaujama maršrutiniu autobusu.
Šiemet rajono mokyklose mokosi 2 926 mokiniai ir 227 priešmokyklinio amžiaus vaikai. Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Algirdo Kęstučio Rimkaus teigimu, du trečdalius jų reikia atvežti į švietimo įstaigas. Kažkada vedėjas įdomumo dėlei skaičiavo, kiek per dieną nuvažiuoja mokinius vežiojantys autobusai. Paaiškėjo, kad per dieną prasukama per 2 000 kilometrų.
„Sudėjus pirmyn ir atgal būtų kaip nuvažiuoti iš Panevėžio į Romą“, – sako A. K. Rimkus.
Kai kurios rajono mokyklų pageidautų didesnių geltonųjų autobusų. Tokiu būdu jos išspręstų dalį problemų.
„Pernai Savivaldybė kreipėsi į švietimo ir mokslo ministeriją, prašydama ne 19-os vietų autobusų, o didesnių – 30–35, bet gautas neigiamas atsakymas“, – teigė vedėjas.
Šiemet Panevėžio rajono mokyklos gauna tris 19-os vietų geltonus autobusus, tačiau dar nežinoma, kiek jų sulauks kitais metais. Ministerijos prašoma didesnių.
„Pastaroji kaip ir sutinka taisyti programą – mažiau reisų būtų daroma, ekonomiškiau. Kvietė savivaldybes savo pinigais prisidėti ir nusipirkti, o kokios bus mūsų galimybės, dar diskutuojama“, – sako A. K. Rimkus.
Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazija turi vieną geltoną 19-os vietų autobusą.
„Mums to vieno yra per mažai. Reikia dar vieno tokio“, – teigė direktorius Vaidas Pocius.
Mokykla turi ir didelį, 43-ų vietų autobusą, kuris mokinius vežioja plačiu maršrutu. Pasak direktoriaus, į mokyklą vežiojama 50 procentų moksleivių – apie 140 vaikų. Tačiau vienu maršrutu veža ir privatus vežėjas, dalis vaikų atvažiuoja maršrutiniu autobusu, o kai kuriuos į mokyklą atveža ir namo parveža tėvai.
„Neišvengiamai kažkurio maršruto vaikams reikia keltis anksčiau, bet mūsų galimybės neleidžia turėti 10 autobusų visiems vaikams atvežti taip, kad nereikėtų anksti keltis. Tai nerealu turint tokias finansines galimybes“, – svarsto V. Pocius.
Raguvos gimnazijos direktorės Astos Sakalauskienės manymu, didesni geltonieji autobusai leistų optimaliau įgyvendinti pavėžėjimo funkciją. Šiuo metu Raguvos gimnazijos moksleiviai vežiojami 48 vietų rajono Savivaldybės nupirktu autobusu ir dviem geltonais 19-os vietų autobusais. Didysis autobusas skirtas vienam reisui viena kryptimi, tačiau kitomis dviem kryptimis mažiems autobusams tenka važiuoti po du kartus.
„Stovinčių vaikų vežti negalima, o, tarkime, iš vieno miestelio reikia atvežti 24 vaikus. Į 19-os vietų autobusą visi vienu metu netelpa, todėl tenka važiuoti du kartus“, – sako A. Sakalauskienė.
Gavusi 30 vietų autobusą, gimnazija galėtų iš karto paimti visus vaikus. Pasak direktorės, pavyzdžiui, Šilai nuo Raguvos nutolę aštuonis kilometrus, tačiau iš ten važiuoja kone trys dešimtys vaikų, tad kažkam neišvengiamai tenka į mokyklą keltis anksčiau.
Velžio gimnazija kol kas neturi nė vieno geltono ministerijos skirto autobusiuko – tokį gaus tik lapkritį.
„Mums labai reikia didesnių autobusų. Aš jau trejus metus atsisakinėju 19-os vietų geltonų autobusiukų. Mums neverta turėti mažų“, – neslepia mokyklos direktorius Rimtas Baltušis.
Pernai į gimnaziją buvo užsukusi Švietimo ir mokslo ministrė. Pedagogams pradėjus kalbėti apie mokinių pavėžėjimo problemą, paaiškėjo, kad ministrei tai staigmena.
R. Baltušis sako, kad vežiojama 340 Velžio gimnazijos mokinių, tai yra apie 60 procentų. Kone visomis kryptimis reikėtų didelių, 50 vietų, autobusų. Dabar mokykla turi vieną didelį 50 vietų autobusą, o kitus samdo iš privačios įmonės.
„Tie autobusai gana nesaugūs, seni. Reikia gerų, modernių, normalių autobusų vaikams vežti“, – sako R. Baltušis.
Jo teigimu, šį kartą mokykla gaus 19-os vietų autobusą. Jis važiuos kryptimi, kuria važiuoja mažiau vaikų – galbūt iš Liūdynės, Staniūnų.
„Imsime, nes įtariu, kad greitai dar nesulauksime didesnių, o jų – labai reikia“, – pripažįsta vadovas.
Pasak jo, dabar gimnazijos turimas autobusas važiuoja Raguvėlės, Nevėžio, Miežiškių kryptimi ir net iki Panevėžio. Paskui apsisukęs dar atveža vaikus iš Liūdynės. Abiejų reisų metu autobusas būna pilnas.
Tiesa, vaikams neprireikia labai anksti keltis. Pamokos gimnazijoje prasideda 8.15 val., o pirmieji moksleiviai į autobusą sulipa 7.40 val.
„Nesakyčiau, kad labai anksti reikia keltis, bet didesnį autobusą galėtume paleisti kitomis kryptimis. Pavyzdžiui, Katinų, Šilagalio, Dembavos. Ten tikrai gyvena daug vaikų“, – planuoja R. Baltušis.
Dabar iš šių kaimų vaikus veža privatus vežėjas. Tačiau jo autobusai – seni ir neatmetama, kad kažkada verslininkas atsisakys teikti mokyklai gyvybiškai būtiną paslaugą. Ką tektų daryti tokiu atveju, kol kas atsakymo nėra. Savivaldybei nepavyksta surasti privatininkų, sutinkančių vežioti mokinius.
Paįstrio J. Zikaro gimnazijos direktorė Gita Kubilienė patvirtino, kad ir jų mokyklos autobusai perpildyti. Mokykla turi vieną 39 vietų autobusą, du – devyniolikos vietų ir samdo vieną 50 vietų autobusą. Vieną iš devyniolikos vietų gimnazija gavo rugsėjį iš ministerijos. Su tokiu tenka važiuoti dviem reisais – į vieną vaikai netelpa.
„Jeigu būtų didesnis, užtektų vieno reiso ir visi tilptų, tačiau džiaugiamės tokiu, kokį turime“, – sako G. Kubilienė.
Naujuoju geltonuoju autobusiuku vežiojami Skaistgirių skyriaus moksleiviai, taip pat paimami sodininkų bendrijose gyvenantys vaikai.
J. Zikaro gimnazija vežioja didžiąją dalį vaikų. Gimnazijoje mokosi 277 moksleiviai, o pavėžėti reikia 208. Tolimiausia vieta yra Kaukliai, Pasvalio rajone. Šis maršrutas sudėliotas taip, kad į vieną pusę tenka sukarti 77 kilometrus. Pasak direktorės, pirmieji keturi vaikai sulipa apie septintą ryto ir iki mokyklos keliauja 45 minutes. Kitas autobusas prasuka 36 kilometrus – pirmieji vaikai į jį įlipa po septynių dešimt.
„Taip ir renka autobusas vaikus po kaimus. Pačiai buvo labai įdomu pasižiūrėti, esu kelis kartus kartu važiavusi. Išleidi vaiką ir dar miško takučiu eina – sodyba stovi miške“, – pasakojo G. Kubilienė.
Komentarai
aha negalima stovinciu vezti.. tai pasakykit Zikaro gimnazijos direktorei… nes autobusiuku nors ir daugeja, bet vaikai kaip desros vezami. Gviesiasi vaiku is kur tik gali.