„Europos Komisija, paskelbusi, kad reikia pensinį amžių didinti iki 72 metų, pasielgė neatsakingai ir pelnytai sukėlė visuomenės pasipiktinimą, nes tai visai neatitinka realybės, skamba kaip žmonių išnaudojimo iki mirties planas“,- sako Seimo narė R. Tamašunienė.
Jos nuomone, socialinį modelį reikia konstruoti ne nustatant pensinio amžiaus ribas, o vertinant pasiektą būtinąjį darbo stažą ir didinti pensijas.
„Nustatytas būtinasis darbo stažas, kuris Lietuvoje sieks 35 metus, o ir pensinis amžius 65 metus, jau yra didelė ir, mano vertinimu, pakankama gyvenimo užduotis kiekvienam Lietuvos piliečiui.
Vėliau žmogui turime sudaryti sąlygas pasirinkti: tęsti darbą ir gauti pensiją (kas bent senatvėje kelis metus leistų pasijusti oriau) arba tiesiog išeiti į pensiją, nes daugelio sveikata, šeiminės aplinkybės neleidžia tęsti darbo. Juk dalis piliečių neatsitiktinai pasirenka išankstinę senatvės pensiją ir mažesnes pensijų išmokas, nes nepajėgia dirbti kaip iki šiol, o lankstesnių darbo sąlygų, trumpesnės darbo dienos ar savaitės dažniausia jiems nepasiūloma“, – Eltai sakė R. Tamašunienė.
Parlamentarė taip pat ragina įvertinti tai, kad šiuo metu priverstinai „vejame“ iš darbo, pavyzdžiui, valstybės tarnautojus, įstaigų vadovus, nes nustatyta konkreti amžiaus riba ar nustatytas kadencijų skaičius apriboja galimybę dirbti tiems, kas pajėgus, sveikas ir nori.
Seimo narė R. Tamašunienė apgailestauja, kad trūksta individualaus darbingumo lygio vertinimo, darbo pasiūlymų tiems senjorams, kurie nori ir gali būti aktyviais „sidabrinės ekonomikos“ dalyviais.
Seimo Lietuvos regionų frakcijos seniūnė mano, kad Europos Komisijos (EK) matematiniai skaičiavimai galėtų spręsti daug opesnį daugeliui europiečių klausimą, kaip didinti pensijas ir mažinti senjorų skurdą.
Europos Komisija (EK) yra rekomendavusi iki 2040 metų Lietuvoje prailginti darbingo amžiaus trukmę iki 72 metų, primena ELTA. Reaguodamas į diskusijas šia tema, EK atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega tvirtino, jog tokio reikalavimo ar pasiūlymo nėra. Pasak jo, tai neteisingos EK konsultacinio dokumento interpretacijos rezultatas.
Lietuvos valdžios atstovai yra sakę, kad mūsų šalyje pensinio amžiaus didinimo klausimo svarstyti neplanuojama.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.