Site icon sekunde.lt

Pelnus didinantiems bankams primena apie socialinę atsakomybę

Šių metų gruodis – paskutinis mėnuo, kai darbdavys darbo užmokestį darbuotojams galės išmokėti grynaisiais. Nuo ateinančių metų sausio 1-osios visi su darbo santykiais susiję mokėjimai turės būti išmokami į darbuotojų banko sąskaitas, įsigaliosiančią naują tvarką primena Valstybinė darbo inspekcija (VDI).

P. Židonio nuotr.

Didiesiems Lietuvos komerciniams bankams fiksuojant aukštus pelnus, centrinio banko vadovas Gediminas Šimkus sako, kad, esant aukštai infliacijai ir kylant palūkanų normoms, bankai turėtų būti ir solidaresni, ir socialiai atsakingesni.

„Šitame kontekste, man tai yra apie solidarumą, socialinę atsakomybę – itin aukšta infliacija, augančios palūkanų įmokos, augančios įmokos bankams už paslaugas, didžiuliai pelnai, didžiulis pelno padidėjimas. Ir dar branginami įkainiai. (…) Manau, kad čia būtent ir turėtų solidarumas pasireikšti“, – penktadienį žurnalistams sakė Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas.

Anot jo, didieji Lietuvos bankų rinkos dalyviai praėjusiais metais uždirbo „išskirtinį pelną“. Vis dėlto, teigė G. Šimkus, didžioji išaugusio pelno dalis kilo ne „iš jų natūralios veiklos“, o dėl tokių veiksnių kaip infliacija ar augančios palūkanų normos.

„Išaugęs paskolų portfelis, pabranginti įkainiai, be jokios abejonės, turėjo įtakos pelningumui. Bet reikšminga šito pelno augimo priežastis buvo ne išskirtinės bankų pastangos pagerinti paslaugų prieinamumą ar kokybę, bet labiau nuo to nepriklausantys išskirtiniai veiksniai, tokie kaip Rusijos karas Ukrainoje, infliacija ir palūkanų normų didinimas“, – kalbėjo G. Šimkus.

LB vadovas pažymėjo, kad Lietuvos bankų sistema pasižymi aukštu likvidumu, be to, šalyje dominuoja ne fiksuotos, o priklausomai nuo tarpbankinės palūkanų normos „Euribor“ kintančios palūkanų normos.

Jis teigė, kad galimybių gauti paskolą fiksuotomis palūkanomis Lietuvoje „beveik nėra“.

„Lietuvoje realiai paimti fiksuoti palūkanų normas galimybių yra nedaug arba tai bus tikrai brangus instrumentas“, – pabrėžė G. Šimkus.

Centrinio banko vadovas informavo, kad LB yra atlikęs Lietuvoje siūlomų palūkanų ir bankų veiklos tyrimą, kurį pirmadienį pristatys finansų ministrei Gintarei Skaistei, taip pat – viešai.

„Susiklosčiusi situacija yra išskirtinė, ji reikalauja išskirtinio dėmesio, išsamios analizės ir plačios reakcijos, ne tik LB. Matome, kad tai yra šiek tiek platesnis klausimas. (…) Ji reikalauja reakcijos iš įvairių institucijų“, – komentavo G. Šimkus.

Pagrindiniai Lietuvoje veikiantys bankai – „Swedbank“, „SEB“ ir „Luminor – 2022 m. fiksavo pelno augimą.

„Swedbank“ pelnas Lietuvoje 2022 m. siekė 143 mln. eurų ir buvo 64 proc. didesnis lyginant su 2021 m.

„Luminor“ pelnas visose Baltijos šalyse pernai siekė 124,7 mln. eurų ir buvo 67 proc. aukštesnis nei metais anksčiau.

„SEB“ pernai spalio pabaigoje skelbė, kad 2022 m. sausį–rugsėjį uždribo 113,8 mln. eurų grynojo pelno arba 26 proc. daugiau nei analogišku metu 2021 m.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Exit mobile version