Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Šiaulių departamentas, išnagrinėjęs Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus skundą dėl Kultūros paveldo departamento (KPD) Panevėžio skyriaus, vadovaujamo Arūno Umbraso, veiksmų, pripažino, jog paveldosaugininkai peržengė savo kompetencijos ribas.
Panevėžio savivaldybė dar nuo pavasario laukia A. Umbraso parašo, jog jis pritaria naujam miesto centrinės dalies detaliajam planui. Pagal jį teritorijoje, ribojamoje J. Basanavičiaus, Ukmergės gatvių, Laisvės ir Savanorių aikščių, būtų suformuoti sklypai būsimai autobusų stočiai, parkui greta jos, taip pat naujam daugiabučiui jaunoms šeimoms bei daugiaaukštei automobilių stovėjimo aikštelei.
Į inspekciją Panevėžio valdininkai kreipėsi, kai A. Umbrasas pareikalavo Savivaldybės neapsiriboti tik šia zona, o keisti kur kas didesnės miesto teritorijos detalųjį planą.
Visgi VTPSI pareiškė, kad ne paveldosaugininkai, o pati Savivaldybė turi teisę nuspręsti, kokią dalį miesto suplanuoti.
Inspekcija nurodo KPD Panevėžio skyriaus raštą panaikinti „kaip neteisėtai priimtą sprendimą“. Atsiimti savo reikalavimą paveldosaugininkai įpareigoti iki spalio 7-osios, o jei to nevykdys, VTPSI pati kreipsis į teismą dėl, kaip teigiama jos rašte, „neteisėtai priimto administracinio sprendimo panaikinimo“.
Tiesa, bylinėtis gali ryžtis ir paveldosaugininkai. Jie turi teisę inspekcijos sprendimą skųsti teismui.
Įvertintas kaip įlindęs ne į savo daržą KDP Panevėžio skyrius teigia sprendžiantis „dėl tolesnių veiksmų reaguojant į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos raštą“.
Tačiau, kaip teigiama KPD ryšių su visuomene specialistės Dovilės Bielevičiūtės atsiųstame rašte, bet kokiu atveju inspekcijos „pateikti reikalavimai neįtakoja KPD Panevėžio skyriaus pozicijos dėl Panevėžio miesto centrinės dalies detaliojo plano trūkumų ir būtinybės juos taisyti“.
Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyrius reikalauja koreguoti miesto centrinės dalies detalųjį planą, nes esą dabartinis planas ir planuojami pakeitimai nenumato galimybės formuoti kultūros paveldo objektų teritorijas apibrėžiančių sklypų.
„Susiklosčius tokiai teisinei situacijai, kyla tiesioginė grėsmė kultūros paveldo objektams ir nebūtų įmanoma jų apsaugoti“, – teigia paveldosaugininkai.
Anot jų, statyti ar rekonstruoti autobusų stotį nesą jokių kliūčių – tam, pasak KPD Panevėžio skyriaus, nereikalingas naujas detalusis planas.
Nepaisant to, kad inspekcija išaiškino, jog ne paveldosaugininkų, o tik pačios Savivaldybės rūpestis, kokios teritorijos detalųjį planą rengti, griežto kirčio sulaukęs KPD Panevėžio skyrius toliau bando laikytis savo.
„Svarbu tai, kad teismas įpareigojo Panevėžio miesto savivaldybę keisti miesto centrinės dalies detalųjį planą, tačiau ji iki šiol to nepadarė. Nesuprantamas Savivaldybės ketinimas rengti penkis detaliuosius planus vietoj vieno galiojančio plano pakeitimo, kaip tą nurodo įstatymas“, – teigiama KPD „Sekundei“ atsiųstame rašte.
Panevėžio savivaldybės vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė teigia esanti apstulbinta tokios KPD Panevėžio skyriaus pozicijos.
„Kyla pagrįstų abejonių, ar šiai institucijai galioja Teritorijų planavimo įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatos. Su visa pagarba Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyriui tenka pažymėti, kad painiojami skirtingi teritorijų planavimo dokumentai. Departamentas neturėtų klaidinti Panevėžio žmonių, nes niekada joks teismas nebuvo įpareigojęs Savivaldybę keisti Panevėžio miesto centrinės dalies detalųjį planą“, – teigė architektė.
Anot jos, inspekcijos išvados tik patvirtino, kad KPD Panevėžio skyriaus vedėjas A. Umbrasas veikė galimai neteisėtai.
„Architekte dirbu 21-erius metus. Per tiek laiko visko patyrusi ir mačiusi. Galima kartais suklysti ir tai žmogiška. Bet nuo neatmenamų laikų girdima, kad kažkas negerai su Panevėžiu. Net ir ne architektūros profesionalas mato centre nesutvarkytą teritoriją, išpliurusią, nesuvaldytą erdvę, pabirusią urbanistiką – visišką chaosą. Jei Savivaldybė turės normaliai suplanuotą miestą, galės ne tik dalyvauti konkursuose, teikti projektus, bet ir miesto biudžeto pinigus naudoti racionaliau“, – sako D. Gasiūnienė.
Į A. Umbrasui netinkantį parengtą detalųjį planą, pasak architektės, patenka tik maža dalis iš visos 147 ha užimančios miesto istorinės dalies. Tačiau visame šitame plote nėra nė vieno valstybės saugomo kultūros paveldo objekto. Nepaisant to, pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos, vietos paveldosaugininkų veiksmai yra esminis stabdys, kodėl nepajuda šios vietos atnaujinimo projektai.
„Inspekcijos išvados patvirtino, kad Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyriaus vadovas elgėsi neteisėtai ir viršijo savo įgaliojimus. To pasekmės miestui labai blogos: stringa kaip laukiamiausi panevėžiečių išrinkti projektai: autobusų stoties statybos, Laisvės aikštės prieigų sutvarkymo“, – piktinosi R. Pauža.
Anot jo, paveldo sargai kalba netiesą tvirtindami, kad stoties statybos gali prasidėti ir neturint jos sklypo detaliojo plano.
„Kol KPD Panevėžio skyrius nederina Savivaldybės užsakymu parengto detaliojo plano, mes net negalime suformuoti sklypo naujai stočiai. Jei ne jau kone pusmetį trunkantis ginčas, šiandien galėtume skelbti rangos darbų konkursą naujai stočiai statyti“, – sako R. Pauža.
Anot jo, dėl to, kad paveldo sargai iki šiol vieną paskui kitą siunčia reikalavimus, stringa ir dar viena nauja idėja. Savivaldybė planuoja gavusi europinę paramą miesto centre, tarp dabartinės autobusų stoties ir Laisvės aikštės, statyti daugiabutį jaunoms šeimoms. Neturint detaliojo plano, pasak R. Paužos, nėra galimybės suformuoti sklypo būsimajam namui.
R. Pauža teigia iš KPD Panevėžio skyriaus vedėjo A. Umbraso neišgirdęs svarių argumentų, kodėl parengtasis miesto centrinės dalies detalusis planas jam, kaip paveldosaugininkui, netinka.
„Nė vienu žodžiu savo sprendimuose jis nėra paminėjęs, kad mes būtume padarę kultūros paveldo išsaugojimo srities pažeidimų. Motyvuojama tik tuo, kad detalųjį planą parengėme per mažai teritorijai, neva reikėjo didesnei. Bet, kaip patvirtino inspekcija, Savivaldybė sprendžia, kokio dydžio teritoriją jai reikalinga planuoti“, – sako R. Pauža.
Direktorius stebisi, kad paveldosaugininkai Aukštaitijos sostinėje imasi reguliuoti tai, kas esą neįeina į jų kompetenciją.
„Profesionalų architektų atsakomybė, kaip formuoti miestą laikantis visų teisės aktuose numatytų kriterijų. Negali vienas kultūros paveldo specialistas spręsti tokių dalykų“, – piktinosi direktorius.
Laukia tarnybinio patikrinimo
Panevėžio savivaldybės nesutarimai su vietos paveldosaugininkais atsidūrę jau ir po Vyriausybės bei Kultūros ministerijos didinamuoju stiklu.
Kultūros ministrė Lijana Ruokytė-Jonsson dar rugpjūčio 17-ąją pasirašė įsakymą, kuriuo KPD laikinajam vadovui Algimantui Degučiui pavesta įvertinti, ar A. Umbraso veiksmuose „nėra galimų tarnybinio nusižengimo požymių dėl nepagrįsto vilkinimo derinant detalųjį planą Panevėžio mieste ir spręsti dėl jo tarnybinės atsakomybės“.
Atsakymo į klausimą, ar pradėtas A. Umbraso veiksmų tarnybinis patikrinimas, KPD ryšių su visuomene specialistė Dovilė Bielevičiūtė departamente ieškojo kone dvi dienas.
Komentarai
Tai kiek kraujo reikėjo, kad amžinosios savivalės tramdymas prasidėtų?
Toks jausmas kad vyksta tycinis istatymu menkinimas, uzdraude merui savivaldybeje rodytis,tai ne,vistiek braunasi i tarybos posedzius-ziurekite visi,as cia svarbiausias,man istatymai negalioja,prokuratura pasake nedarykite aferos su stotimi,taciau klounui tai negalioja,toliau ieskomos spragos aferai prastumti.
tau viskas tvarkoj? straipsni skaitei? ar taip bandai nukreipt demesi nuo svelniai tariant keistos umbrasu ir panasiu i juos veiklos?
Pagarba tiek Umbrasui,tiek tiek prokuraturai ginant viesaji interesa.Savivaldybes administracijai per sunku suprasti kad visu pirma turi buti laikomasi istatymu o ne kazkieno uzgaidu. Nepatinka-niekas netrukdo i teisma kreiptis.
Panašu, kad klientų antplūdis artėja, ruoškitės 🙂
Nuo kada gi sveikintina savivalė? A-ŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪ???? Čia ne džiunglės, čia įstatymais paremta valstybė dar vis gal?
kad tamsta skaityti nemoki, todėl pezi bele ką, bet ne į temą.
Žmonės tokius kaip tamsta vadina pilnatiniais,,,
išjungus jausmus valdininkai gal ims protauti?
vargšai pencininkai atgaus varganas pencijas šventoje žemeje kada nors kai saugo miesto saligatvius paveldo sargai ir baltai reikia taikos ant pasaulio su pencijomis
Bet tai čia jau nebe paveldo klausimas, čia panašiau į politinį kenkimą miestui! Kas labiausiai rėkia dėl naujos stoties? Konservatoriai ir Umbrasienė. Kas jį stabdo? Umbrasienės Umbrasas. Jie galvoja, kad mes akli?
Kam reikia amžinų stabdžių – ieškokite toje paveldo įstaigoje.
Umbrasienės Umbrasas – vieno balso duetas
Visus tuos stabdytojus į teismą! Kodėl prokuratūra negina viešojo intereso?
Ir prokuratūra ir STT kodėl miega ir tyli, nejaugi šeimyninės rangos korupcija legalu?????????
Gėda umbrasams, gėda konservams, pučiantiems į tą pačią dūdą. Ar jau padorumo dugną pramušėt? Ar keliausit dar žemiau?
UŽ(20)
Balčiūnas Arūnas
Čeponis Algis
Gaidžiūnaitė Janina
Josas Tomas
Kukuraitienė Zita
Kuzmienė Galina
Lukoševičius Kęstutis
Luomanas Petras
Masiliūnienė Loreta
Petrauskas Alfonsas
Račkauskas Rytis Mykolas
Sankauskas Rimantas
Simėnas Daumantas
Staugaitis Valdas
Vadopolas Povilas
Valkiūnienė Birutė
Varna Aleksas
Vasiliauskaitė Vitalija
Viržintas Virginijus
Viržonis Darius
SUSILAIKĖ (6)
Degenis Donatas
Ivonaitis Albinas
Leliukas Mantas
Ridikas Rimantas
Šileikis Gintaras
Umbrasienė Gema
Ką čia ta žurnalistė rašo nesamones, tegul keičia detalųjį planą ;), niekas niekam netrukdo. Ar čia vadinasi atidirbinėti reikia pinigėlius projektų “viešinimo” . Kažin ar nepaspringsite jais artimiausiu metu
o tai listi jums-konservams.prisivadovavote iki siol miestas negali atsigauti
Šita vizija yra parengta pagal verslininkų pageidavimą. idėja neracionali ir nepatogi miesto gyventojams. Turim juodą nesusipratimą SEB banką Vasario 16 g. dėl kurio visas miestas sako kad tai nesamonės. O čia turėsim baltą snarglį. Gal galima pamatyt kitokių variantų? Jei neturite ką pasakyti patylėkite patys.
Kas sakė, kad nepatogi gyventojams? Prašyčiau už mane nekalbėt. kiek kalbėjau, absoliučiai daugumai patinka ir nauja stotis, ir skverelis, kuris atsiras ir papuoš miestą. Taip kad ne visiems patinka tarybiniai paveldai ir paveldosaugininkai 🙂
O gal nustokite stabdyti stoties atnaujinima? Gal netyčia patiks ir pradėsit mylėt savo miestą?
Bet cia yra ne atnaujinimas, o perdarymas. Kam mes pinigus tam baltam snargliui?
Nezinau, apie kokius cia snarglius, bet jau tikrai ne umbrasui sprest, kas grazu ir urbanistiskai teisinga, o kas ne.
Per pilnatį patartina patylėti.
Gaila,kad neitikusiu asmenu sprendimus bandoma sumenkinti pasitelkus ziniasklaida. Toks veikimo budas labai primena tulpiniu valdymo laikus. Ne veltui turbut rackauskas yra itariamas kriminaliniu nusikaltimu padarymu.
kad į tulpinius čia kiti panašūs 😉 Bet čia jau darbas STT ir prokuratūrai, tikėkimes, kad imsis pagaliau
ir vėl tulpiniai rodosi? KAKA – 2 ?
vieninteliam objektyviam laikraščiui ,Sekundei“ mieste !
Būna žmonių, kurie nori būti matomi. Jei negeba to daryti gerai dirbdami, tai bando apie save priminti kenkdami. Pikta, kad dėl smulkių žmogystų užgaidų mes negalim turėt nirmalaus miesto
Čia vadinasi politikė ir valstybės tarnautojas? Kiek kitokie apibudinimai tiktu labiau. O konservams negeda tokiu paslaugom naudotis? Rinkimus dar tikites laimet, kai tokie galai lenda?
Iki šiol miestus kurdavo architektai, o ne melioratoriai. Kuo beje umbrasas ir tėra.
Rūpestingas melioratorius, rupinasi zmonos ir jos kompanijos karjera. Ir px jam, kad del to neturesim stoties. Svarbu, kad zmona turetu uzklasine veikla
opozicija ir vėl įklimpo…
Kiek dar tas Umbrasas dusins miestą? Niekaip nesuprantu kaip jis tiek metų kenkia miestui ir nieks negali jo sutramdyti
kad visi tylėjo ir kentėjo, didžiojo pono bijojo. ,,Baimė“ – tai gal akttuali šiandienos knyga ne apie Ameriką?
Kiek buvo galima kentėti miestui dėl tokio išsidirbinėjimo? Kaip jis elgdavosi su statytojais, investuotojais?
Dabar jau niekas netylės.
VERGOVEI GALAS ! !
Tai dar greit savivaldybe stumiasi i prieki, jei tiek bandanciu viska blokuot. Ne miestas, o karo zona, kur vienam fronte eiliniai zmones, kitam tik patys sau svarbios personos umbrasai, jukneviciene su vargonininku ir kiti panasus 😀
Tikrai nedaro garbės paveldosaugos sistemai tokie Umbraso kompetencijų niuansai. Šitiek metų dirbti ir nesigaudyti kur yra įgaliojimų ribos, o kur ambicijos arba kenkimas miestui, kad galėtų opozicija rėkti, kad stabdoma stoties rekonstrukcija (tą Umbrasienė beje ir daro).
Kas galėtų paneigti, kad tai šeimyninės rangos metodas kenkti dirbantiems. Ieškoti įstatymų, kuriuos gal būt gali pažeisti… O kad miestas „š…noj“ per tas paieškas nerūpi. Kokti šeimynėlė.
patvirtinu, kad šeimyninė ranga tik kenkia, tik kenkia, tik kenkia.
Prašau komentatoriai atidziau pasiskaitykit straipsnį. Iš jo galima suprasti, kad laukia teismai ir bylinėjimas ir pasaka be galo. O deja atnaujinta stotis jau galėjo veikti 2017 m. idomu būtų žinoti asmenų pavardes kas iki tokio absurdo nuvairavo miestą.
Kokia nauja stotis? Baik pudrint smegenis! Buvo kazkoks investicinis su papiesta pastoge. Viskas. Purskt tarakonus uz melagystes 😉
Nesijaudink dichlafose. Pamiršo ką darė tada, pamirš ir šitą. Palauk kitos savaitės.
Liūdna, kai geriausiai informuoti yra tarakonai.
NET iŠ BERIBIO KOSMOSO MATYTI PAVELDO ABSURDAS.
Ei,“garsiųjų architektų komnada“ ar nieko daugiau nesugebat suprojektuoti tik „grabus“ir“ dėžutes“ Jau pereiti per centrą darosi šlykštu, gana naikinti miestą.
??????????????????????????????????????
Kazkur ne ten su komentaru pataikei
Atsakymo į klausimą, ar pradėtas A. Umbraso veiksmų tarnybinis patikrinimas, KPD ryšių su visuomene specialistė Dovilė Bielevičiūtė departamente ieškojo kone dvi dienas.
Didelė tikimybė, kad gavo kažkokį „š“ popierėli iš inspekcijos, o po to užsakomasis straipsnis sekundėje prieš KPD.
Atsiprašant male šūdą su tom vizijom visus metus, o dabar verkšlena.
Tokiu būdu kaip Jūs plačiau žiūri tik sąmokslo teorijų kūrėjai. Nu tie, kur apie masonus ir žydų užvaldytą pasaulį 🙂 Kiek tuose žiūrėjimuose tiesos kiekvienas supranta 🙂
Kai uždusinsite paveldo saugotojus, gerbiamieji, pasijusite gyvenantys vien tarp tokių „šedevrų“ kaip juoda dėžė prie „Eglės“ ar naujas SEB pastatas. Dar medžius ūksmingus išpjaus (nes būtinai reikia sukeisti autobusų stovėjimo vietą su skveriuku) , prisodins menkaverčių, opių, vienodų medelių (juos nuolat atsodinti – irgi geras versliukas)… Pirmyn į modernėjimą!
Kokius uksmingus medzius? Tas bomzu nutuptas alyvas prie stoties! Lai tik pjauna, o tai vaikams baisu pro sali praeit!
KAD VISIEM VISKAS BLOGAI, KASKA PASTATO NAUJO VĖL BLOGAI, O PASKUI VERKIA KAD MIESTAS JAU NIKSTA AKYSE
Blogai tik dviem plius jų bendrų saujelei.