Kovo mėnesį po truputį prasideda pirmieji sodinimo darbai, tad jau dabar turėtumėte pagalvoti, kokias gėrybes šiais metais norėsite užsiauginti ir kiek vietos darže visoms joms skirsite. Net ir tuomet, jei šiuo procesu neužsiimsite artimiausiomis dienomis, pravartu iš anksto apsirūpinti reikalingomis sėklomis – tuomet sulaukus tinkamo meto, iš karto galėsite imtis darbo. Taip pavyks išvengti papildomų rūpesčių.
Jei Jūsų darže ar sode jau stovi šiltnamis, pats metas pradėti jo švarinimo darbus. Pirmiausia nuplaukite ir kruopščiai nuvalykite jo išorę – atsisveikinus su visais nešvarumais, naujieji augalai gaus kur kas daugiau šviesos. Taip pat kruopščiai reikėtų išvalyti bei dezinfekuoti jo vidų: žiemos speigų nebijantys kenkėjai gali būti apsigyvenę net ir mažiausiose šiltnamio kertelėse. Tuomet beliks pasirūpinti naujų sodinių organizavimo darbais – jei šiais metais galvojote apie pokyčius, dabar pats metas juos įgyvendinti.
Tiems, kurie šį statinį statys pirmą kartą, taip pat jau dabar reikėtų pradėti jo dairytis. Šiuo metu prekyboje itin populiarūs tvarumu garsėjantys polikarbonatiniai šiltnamiai, tačiau norintys pataupyti, gali rinktis ir PVC plėvele dengtus gaminius. Bet kuriuo atveju Jūsų lauks platus pasirinkimas – nedelskite priimti svarbių sprendimų.
Net ir tuomet, jei prieš žiemą sodą palikote tvarkingą, nutirpus visam sniegui ir ledui, čia galite rasti nemalonių staigmenų. Jų tvarkymui neprireiks ypatingų pastangų (ypač tuomet, jei sodas nėra itin didelis), tačiau atsikračius visų šiukšlių, kiemas iš karto taps tvarkingesnis. Tikėtina, kad tuomet kils didesnis įkvėpimas atlikti ir visus kitus pasiruošimo darbus.
Pirmiausia iš gėlyno reikėtų pašalinti negyvus užsilikusius augalus: jie jau nebeatsigaus, o jeigu kai kuriuos buvote palikę dėl savaiminio pasisėjimo, tokie augalai jau bus atlikę savo darbą. Kai jau praeis šalnų grėsmė, reikėtų pakirpti daugiamečių gėlių stiebus ir pasirūpinti sumedėjusiomis gėlėmis bei puskrūmiais – žiedų bus galima tikėtis tik iš naujų šakelių.
Vasario pabaigoje ar kovo pradžioje pradedamas ir šakų genėjimas – tuomet pravartu imtis obelų, kriaušių ir slyvų. Žinoma, vaismedžius galima genėti ir vėliau, net ir tuo metu, kai jie žydi, tačiau dažniausiai šiuos darbus rekomenduojama baigti maždaug iki balandžio vidurio. Tad jeigu sodo darbai dar pilnai „neįsivažiavo“, šia užduotimi galite užsiimti ir dabar.
Tam, kad pavasarį ir vasarą galėtumėte džiaugtis žaliuojančia vešlia pievute, taip pat reikės įdėti nemažai pastangų. Pirmiausia iš vejos reikėtų pašalinti nuo žiemos užsilikusias šiukšles, o tuomet – ją patręšti kompostu ar specifinėmis trąšomis. Rekomenduojama atlikti ir aeravimą – po šio proceso vanduo, maistinės medžiagos ir deguonis daug lengviau pasieks žolės šaknis, taigi teigiami rezultatai tikrai bus akivaizdūs. Šiam tikslui gali būti pasitelkiamas net ir paprasčiausias rankinis aeratorius, kurio įsigijimas tikrai nepareikalaus didelių investicijų.
Pirmiausia reikėtų patikrinti, ar tvoros konstrukcijos nėra sulūžusios ar kitaip apgadintos, o po to teks imtis ir jų valymo darbų. Konkrečios užduotys priklauso nuo tvoros tipo, tačiau bet kokiu atveju reikėtų atlikti bent minimalius valymo darbus. Įdėjus šiek tiek pastangų, daug estetiškiau atrodys ne tik pati tvora, bet ir visa sodo aplinka.
Ne paslaptis, kad sklandiems sodo priežiūros darbams reikalingi ir papildomi įrankiai, tačiau efektyviausias darbas su jais bus tik tuomet, kai šie prietaisai ir patys bus gerai prižiūrėti. Jei visą žiemą juos laikėte sandėliuke, dabar būtų tinkamiausias metas juos peržiūrėti, nuvalyti, sutepti ar pagaląsti – tuomet prireikus iš karto galėsite imtis darbo. Pravartu pagalvoti ir apie atsinaujinimą – jei nuspręsite įsigyti naują įrangą, dar turėsite pakankamai laiko jos paieškoms. Tiek sodo, tiek namų įrankius gera kaina siūlo Pigu.lt el. parduotuvė – jei norite apžiūrėti kompresorius, spauskite čia.
Tikėtina, kad atšilus orams daugiau laiko norėsis praleisti ne tik darže, bet ir kieme – pagalvokite, kaip šią aplinką galėtumėte paversti dar jaukesne. Apžiūrėkite ir nuvalykite pernykščius baldus, susipažinkite su naujausiomis tendencijomis ir apsvarstykite galimybę įsigyti naujų gaminių. Galbūt jau seniai svajojote apie sodo sūpynes, naują pavėsinę, o gal ketinote įsigyti lauko baldų komplektą? Dabar galite pagalvoti, kuriuos iš šių norų galima paversti realybe – turėsite pakankamai laiko ir paieškoms, ir idėjų įgyvendinimui.
Atlikę (ar bent jau susiplanavę) visus šiuos darbus, pavasarį pasitiksite visapusiškai pasiruošę. Atšilę orai ragina laisvalaikį leisti aktyviau – pasirūpinkite, kad pakankamai laiko liktų ir maloniems užsiėmimams!