Prieš beveik šešias dešimtis metų statytuose vadinamuosiuose sporto rūmuose bandoma atsikratyti sovietiniu paveldu.
Panevėžio savivaldybė planuoja atnaujinti „Aukštaitijos“ sporto komplekso A. Jakšto gatvėje didžiąją salę. O rangovo dalies šio komplekso grandiozinei rekonstrukcijai – naujojo baseino statyboms ieškoma skelbiant jau trečią viešųjų pirkimų konkursą.
Paraišką iš valstybės iždo gauti finansavimą, reikalingą sporto komplekso didžiajai salei atnaujinti, pateikusi Savivaldybė atsakymo laukia liepos mėnesį.
Sėkmės atveju Panevėžiui būtų atriekta 450 tūkst. eurų. Savo dalį tektų pridėti ir Savivaldybei –preliminariai skaičiuojama, kad salės remontas iš viso atsieitų daugiau nei 774 tūkst. eurų.
Jei pavyktų gauti finansavimą ir sėkmingai nupirkti rangos darbus, į atnaujintą salę sportininkai susirinktų ne vėliau nei po poros metų.
Tiktų aukšto lygio varžyboms
Savivaldybės Sporto skyriaus vedėjo Justino Jasiukaičio teigimu, rūmų didžioji salė kasmet šiek tiek patvarkoma, joje vyksta miesto, regionų, moksleivių lygų varžybos, treniruotės. Visgi kad atitiktų šiandienos reikalavimus, jai būtinas remontas.
Gavus finansavimą, būtų keičiama salės grindų danga, grindų konstrukcijos pakeltos į reikiamą aukštį, kad būtų pasiektas krepšinio standartus atitinkantis krepšinio aikštės plotas. Planuojama pakeisti apšvietimą, įrengti naujus persirengimo kambarius su tualetais ir dušais, pritaikyti juos žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Taip pat norima suremontuoti ir pritaikyti neįgaliesiems įėjimus į sporto salę.
Pasak J. Jasiukaičio, siekiama, kad po remonto ši salė atitiktų ir LKL varžybų lygį.
„Sutvarkius būtų visai jauki sporto salė. Kol mieste nebuvo arenos, joje ir vykdavo LKL varžybos“, – sako vedėjas.
Anot jo, tai būtų tik darbų pradžia. Kitu etapu planuojama tvarkyti šildymo, ventiliacijos sistemas ir pan.
„Pavargusios“ salės
Panevėžio sporto centro direktoriaus Sauliaus Raziūno teigimu, paskutinį kartą rūmų didžioji salė rimtesnio remonto sulaukė dar praėjusio šimtmečio pabaigoje. Pasak direktoriaus, ši salė, kaip ir visi sporto rūmai, smarkiai apkrauta – sportininkai čia treniruojasi nuo ryto iki nakties. Vyksta ir nemažai varžybų.
Pradėjus remontą tektų ieškoti, kur laikinai priglausti sportininkus. Pasak S. Raziūno, ir šiuo metu ne visiems pakanka vietos rūmuose – tenka nuomotis mokyklų sporto sales.
Pasak direktoriaus, gerokai „pavargusi“ ir mažoji sporto salė. Joje taip pat vyksta treniruotės ir įvairios varžybos.
Joje dar sovietmečiu įrengti grindų pastiprinimai, tad gali vykti ir sunkiosios atletikos varžybos.
Ieško baseino statytojų
Statybininkų tebelaukia ir kita „Aukštaitijos“ sporto komplekso dalis, kurioje yra baseinas.
Savivaldybė šiuo metu paskelbusi jau trečią konkursą jai rekonstruoti.
Nors Savivaldybė turi parengtą techninį projektą, yra gautas ir statybos leidimas, tačiau iki šiol skelbtieji konkursai neįvykdavo juose dalyvavusioms įmonės užsiprašius gerokai daugiau, nei tam yra numatyta lėšų.
Dabar konkurso sąlygose nurodoma, jog rangos darbų vertė negali viršyti 24,3 mln. eurų, į šią sumą įskaičiavus ir PVM.
„Aukštaitijos“ sporto kompleksas būtų rekonstruojamas iš esmės: keičiamas stogas, apšiltinamas fasadas, įrengiamos lifto šachtos, bet svarbiausia, kad numatyta įrengti FINA reikalavimus atitinkantį 50 m ilgio 10 takų modernų baseiną su žiūrovų tribūnomis, ramybės oaze, SPA poilsio zona, taip pat ir kavine, daugiau nei 100 vietų automobilių stovėjimo aikštele.
Ar trečiame konkurse bus išrinktas nugalėtojas, Savivaldybės atstovai nesiryžta prognozuoti.
„Sunku ko tikėtis, kai dabar tokia situacija“, – sako projekto vadovas Tadas Stanikūnas.
Jei vis dėlto atsirastų rangovas, baseino statybos galėtų prasidėti jau šią vasarą. Sutartis su rangovu būtų pasirašyta trejiems metams su galimybe pratęsti dvejus metus.
Pirmieji sovietinėje Lietuvoje
Vadinamieji sporto rūmai Panevėžyje iškilo 1965 metais, tačiau apie juos pradėta kalbėti keleriais metais anksčiau. Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vedėjo Leono Kaziukonio žiniomis, jie buvo antras tokio tipo objektas po tarpukariu statytos Kauno halės ir pirmasis – sovietinėje Lietuvoje. Panevėžio sporto rūmai net šešeriais metais aplenkė Vilniaus.
Panevėžio sporto rūmuose buvo numatyta 2 000 vietų didžioji ir mažoji salės, du plaukimo baseinai – 25 metrų didysis ir 12,5 metro mažasis, patalpos sunkiaatlečių užsiėmimams, konferencijoms, kabinetai darbuotojams, netgi viešbutis.
Sporto rūmų statytojai buvo įsipareigoję baigti darbus Panevėžyje ir pastatą atiduoti eksploatuoti iki 1965 metų liepos 21-osios – dienos, kai minėtos Sovietų Lietuvos 25-osios metinės.
Visko padaryti nespėta, tačiau išvakarėse sporto rūmus apžiūrėjusi valstybinė komisija vis dėlto leido juos naudoti – su sąlyga, jog likę darbai bus baigti iki rudens.
O šalia esantis stadionas įrengtas dar tarpukariu – 1934-aisiais – ir priklausė garsiam tuo laiku akcinės bendrovės „Maistas“ Panevėžio fabriko sporto klubui.
Kaip liudija Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filiale saugomi dokumentai, Panevėžio miesto vykdomasis komitetas mėsos kombinatui priklausiusį stadioną perėmė 1959 metais.
Jis buvo sutvarkytas ir kartu su naujais sporto rūmais kurį laiką sudarė vieną kompleksą.