Po galimo psichologinio smurto darbe Panevėžio pataisos namus palikus visoms slaugytojoms, jas vaduoja medikai iš Pravieniškių.

Pataisos namus paliko visos slaugytojos

Pataisos namus paliko visos slaugytojos

Kaitriai tebeliepsnoja medikų uždegtos simbolinės žvakutės prieš psichologinį smurtą darbo aplinkoje. Šį kartą mobingo audra įsisiūbavo Panevėžio pataisos namuose. Keturios ilgametės, ne kartą skatintos slaugytojos kaltina kalinių gydytoją patyčiomis, terorizavimu.

 

Panevėžio pataisos namuose įsivyravo suirutė. Penktadienį į darbą neatėjo trys pasiligojusios slaugytojos, o viena jų kolegė pasiėmė atostogų. Tad nuteistųjų sveikata rūpintis liko viena šios įstaigos gydytoja Rima Šakėnienė.

Šią specialistę Pataisos namai įdarbino vos prieš porą mėnesių.

Gruodžio 10-ąją įkalinimo įstaigų medikams vadovaujančios Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovai bei Kalėjimo departamentas sulaukė oficialaus rašto iš Panevėžio pataisos namų. Kalinių slaugytojos skundėsi darbovietėje patiriančios psichologinį smurtą – mobingą.

„Šios moterys nuolat būdavo užgauliojamos, įžeidinėjamos, žeminamos baisiausiais žodžiais. Mūsų žiniomis, nuo spalio priimta gydytoja anksčiau niekur ilgai nepadirbdavo dėl savo charakterio ir elgesio“, – apie skriaudą patyrusių medikių santykius su naujoke pasakojo už slaugytojas kovą pradėjusios profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis.

Negana to, anot jo, gydytoja ėmė reikalauti iš slaugytojų to, ko jos negali daryti pagal savo pareigybių aprašymą.

„Po vasarą įvykusios reformos Lietuvos įkalinimo įstaigas paliko apie 40 procentų medikų, bet versti likusius imtis jiems nepriklausančių pareigų yra didžiulė rizika pačiam darbuotojui. Jei po neteisėtos procedūros ligonis patirtų komplikacijų, atsakyti greičiausiai tektų tam, kuris nusižengė tvarkai. Niekam nepaaiškinsi, kad taip liepė gydytoja“, – teigė pašnekovas.

Panašūs Lietuvos įstatymų nepaisymai, anot jo, didžiulė nuodėmė ne tik pataisos namuose, bet ir visoje šalies teisingumo sistemoje.

Balsas tyruose

Slaugytojos pirmąjį pagalbos signalą pasiuntė tiesiai į aukštesnes instancijas.

Gruodžio 16-ąją slaugytojų raštas išsiųstas pakartotinai ir tik sausio 15 dieną darbovietėje kilo šioks toks sujudimas. Panevėžio pataisos namuose surengtame posėdyje vadovai kartu su medicinos darbuotojais bandė išsiaiškinti susidariusią situaciją.

„Slaugytojų pasakojimu, per posėdį vadovybė aiškiai buvo jų kaltinamos gydytojos pusėje ir reikalavo šiai paklusti. Nukentėjusioms moterims kalbėti beveik neleista. Prašėmės ir mes į tą susirinkimą, bet nebuvome įleisti“, – tvirtino profesinės sąjungos generalinis sekretorius.

Po tokių veiksmų, anot jo, situacija Panevėžio pataisos namuose tik dar labiau paaštrėjo. O po dviejų dienų trims slaugytojoms pačioms prireikė medikų pagalbos.

„Penktadienį susiskambinus su viena tų moterų, ši negalėjo nė rišliai kalbėti dėl aukšto kraujospūdžio. Gavusi palaikymą iš aukštesnės valdžios, gydytoja R. Šakėnienė dar dažniau ėmė neleistinai elgtis su kolegėmis, dėl to trys jų po patirto streso bei įtampos dabar turi nedarbingumo pažymėjimus. Bėda ta, kad Pataisos namuose telefono darbuotojams atsinešti negalima. Juo moterys būtų galėjusios įrašyti, kaip yra terorizuojamos“, – apie situaciją Pataisos namuose pasakojo R. Garuolis.

Pirmadienį „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė oficialų raštą apie padėtį Panevėžyje išsiuntė pačiam teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui. Slaugytojas ginanti organizacija prašė Vyriausybės atstovo stabdyti mobingą įkalinimo įstaigoje ir įvertinti joje dirbančios gydytojos R. Šakėnienės elgesį bei jos vadovus, kurie esą vilkina spręsti rimtas problemas.

„Tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuje pasitaiko neprognozuojamų, elgesio sunkumų turinčių darbuotojų. Bet jeigu jie toleruojami, palaikomi ir dar skatinami, tai yra jau visos mūsų teisingumo sistemos problema“, – pabrėžia R. Garuolis.

Jo nuomone, jei niekas nesikeis, Pataisos namuose dirbančios ir ne kartą skatintos darbuotojos bus priverstos išeiti, o įstaigai – ieškoti naujo personalo.

Pasak R. Garuolio, tokia užduotis šalyje – sudėtinga misija: būriai medikų emigruoja į užsienį ieškoti geresnio darbo arba lieka didžiosiose klinikose, ligoninėse. Mažas įkalinimo įstaigų gydytojų ir slaugytojų atlyginimas, anot profesinės sąjungos atstovo, menkas masalas naujokams.

„Buvo ir į Panevėžio pataisos namus atėjusių darbintis naujų slaugytojų, bet atlyginimas mažas, o gydytoja – konfliktiška, ir likti ilgam nepanoro“, – konstatuoja R. Garuolis.

Dėkodavo už darbą

Su sergančiomis Panevėžio pataisos namų slaugytojomis telefonu susisiekti žurnalistams buvo sunku. Jų buvusi kolegė pasakojo, kad moterų sveikatos būklė tikrai prasta ir galbūt dėl to jos vengia viešumo.

„Pataisos namuose nedirbu nuo praeitų metų spalio. Tuomet dėl vykdomos reformos buvome atleistos penkios medikės. Apie dabartinę situaciją žinau iš ten dirbančių slaugytojų, su jomis dirbau 30 metų. Bet šiuo metu jos visos nedarbingas dėl patiriamo psichologinio smurto, moterys turi rimtų sveikatos sutrikimų. Manau, dabartinė situacija ir yra pasekmė skubotai vykdytos kalėjimų sistemos reformos“, – svarstė buvusi Panevėžio pataisos namų Sveikatos priežiūros tarnybos viršininkė Eugenija Marksienė.

Pasak pašnekovės, jai dirbant Pataisos namuose panašių problemų niekada nebuvo – kolektyvas buvo darni komanda.

„Buvom giriamos, turėjom padėkų už gerą darbą. Kaip buvusi skyriaus vadovė, negaliu nė vieno blogo žodžio pasakyt apie slaugytojas. Dabar jas apėmusi baimė, kad reiks vėl eit dirbti“, – dėl buvusių bendradarbių jaudinosi E. Marksienė.

Jos nuomone, pagrindinė problema šioje situacijoje – naujosios gydytojos R. Šakėnienės požiūris į slaugytojas.

„Užuot rašiusi įskaitomai, kaip tai nurodė daryti Laisvės atėmimo vietų ligonines komisija, gydytoja verčia sesutes rašyti už ją į ambulatorines korteles, pildyti vaistų paskyrimo lapus, rašyti siuntimus. O ji pati tik pasirašo ir dar nepamiršta pavadint kolegių psichinėmis ligonėmis. Tai pačios tikriausios patyčios“, – mano E. Marksienė.

Pusgalvė ir besmegenė

Viena iš nedarbingumo pažymėjimą turinčių slaugytojų Gitana Petrauskienė atvirai pasakojo gydytojos vadinta pusgalve, besmegene ir psichine ligone vien už tai, kad nesutiko skiepyti vaiko neišsiaiškinusi tokios procedūros tvarkos.

„Po reformos keitėsi tvarka, nes iki tol neskiepydavom, tad pirmiausia norėjau išsiaiškinti, ar galiu tai daryti pagal įstatymus, todėl ir buvau iškoneveikta. Nuolat sulaukdavome įžeidinėjimų, žeminimo. Ji sakydavo, kad mes nieko nemokam, esam nieko vertos. Be to, gydytojai nepatiko, kad nesėdėjome prie jos kabinete, nes liepdavo pildyti dokumentus už ją – mums reikėdavo dirbti procedūrinėse patalpose. Taip viskas užvirė, kol galutinai pakriko sveikata, žinau, kad ir kitoms kolegėms labai bloga, kyla kraujospūdis“, – pasakojo ir pati nekaip besijaučianti slaugytoja.

Ji sako iki šiol iš savo vadovų ir įstaigos steigėjų nesulaukusi palaikymo, paramą jaučia tik iš žiniasklaidos ir profesinės sąjungos. Moteris konflikto pabaigą mato tik pagal ultimatumo scenarijų – arba šeši medicinos darbuotojai, arba viena gydytoja.

„Ne tik mes keturios nebegalime toliau dirbti su R. Šakėnienė, su ja nesutaria ir įstaigos odontologė bei ginekologė, tad jei mūsų neišgirs, iš darbo išeis visi šeši darbuotojai“, – patikino G. Petrauskienė.

Vežioja iš Pravieniškių

Nuo penktadienio visas keturias slaugytojas Pataisos namuose vaduoja Laisvės atėmimo vietų ligoninės medikai iš Pravieniškių pataisos namų, veikiančių Kaišiadorių rajone. Logistikos sąnaudos dėl tokio sprendimo, pasak Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktoriaus Ramūno Šilobrito, išaugo, bet Panevėžyje nuteistųjų negalima palikti be medicinos pagalbos.

„Po vieną ar dvi slaugytojas kas dieną vežiojame į Panevėžį iš Pravieniškių“, – sakė ligoninės vadovas.

Nepaliktas, anot jo, ir gerokai įsismarkavęs Panevėžio slaugytojų ir gydytojos konfliktas – bendraujama tiek su viena, tiek su kita puse. Direktoriaus teigimu, įstaigoje vyko posėdžiai, pokalbiai ir kol kas dar nepriimtas galutinis sprendimas. R. Šilobritas tikisi, kad nereikės nieko atleidinėti ir niekas neišeis iš darbo.

„Situacija konfliktinė, bet dabar laukiame į darbą grįžtančių slaugytojų, kad dar kartą kartu paieškotume išeities. Viliuosi, kad ji nebus drastiška kuriai nors pusei ir sutaikysime kolektyvą. Labai nesinori ieškoti kaltų ir dar labiau kelti įtampą kolektyve“, – kalbėjo R. Šilobritas.

Direktorius teigė bendradarbiausiantis ir su profesine sąjunga „Solidarumas“, kuri rodo iniciatyvą ieškoti geriausio sprendimo.

Teisingumo ministerija teigia, kad visos instancijos irgi dirba šiuo klausimu ir ministerijai dar anksti priimti savo sprendimą.

„Raštas gautas ir bus išnagrinėtas. Tačiau šiuo klausimu atsakomybę turi prisiimti Kalėjimų departamentas. Mūsų žiniomis, jo atstovai ieško išeities. Jau sudarytas darbo planas ir lauksime rezultatų“, – „Sekundei“ teigė teisingumo ministro patarėja ryšiams su visuomene Rita Grumadaitė.

Ėmėsi veiksmų

Kalėjimo departamento atstovė spaudai Simona Banėnienė informavo, jog Laisvės atėmimo vietų ligoninės administracija ėmėsi aktyvių veiksmų dėl Panevėžio pataisos namuose kilusios konfliktinės situacijos ir siekia surasti kompromisinį sprendimą.
„Informuojame, kad medicinos paslaugų teikimas nuteistosioms yra užtikrinamas – Panevėžyje dirba iš Laisvės atėmimo vietų ligoninės atvykusios vyriausioji slaugos administratorė bei slaugytoja“, – teigė specialistė.
Artimiausiu metu, anot jos, slaugytojoms sugrįžus į darbą, numatytas darbo grupės vizitas į pataisos įstaigą. Darbo grupę sudarys Kalėjimų departamento, Laisvės atėmimo vietų, profesinės sąjungos atstovai, kurie analizuos Panevėžyje kilusios situacijos priežastis ir ieškos kompromisinių sprendimų. Šiandien Panevėžio pataisos namuose lankysis Laisvės atėmimo vietų ligoninės administracija ir Kalėjimų departamento atstovai.

Šioje situacijoje darbuotojoms, jei prireiks, bus siūloma ir mediacija. Dėl medicinos paslaugų, kurias gali teikti slaugytojos, spektro kreiptasi į Sveikatos apsaugos ministeriją – bus vertinama, kokias paslaugas gali teikti slaugytojos, ir priimami reikalingi sprendimai.
„Svarbu, kad bausmių vykdymo sistemos darbuotojai dirbtų emociškai saugioje aplinkoje, todėl siekiama, kad konfliktinė situacija būtų išspręsta objektyviai ir konstruktyviai. Darbuotojams akcentuojama, kad jų tarpusavio santykiai turi būti grindžiami pagarba, pasitikėjimu, taktiškumu“, – pabrėžia departamento atstovė spaudai.
Panevėžio pataisos namuose su naujomis slaugytojomis besidarbuojanti gydytoja R. Šakėnienė kalbėtis su žurnalistais atsisakė, teisindamasi, kad neturi laiko, reikia dirbti tiesioginį darbą, ir pasiūlė klausimus išdėstyti atsakingiems specialistams.

Laisvės atėmimo vietų ligoninės Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyriuje patvirtinta 131 pareigybė, užimtos 94,25.

Komentarai

  • Ne kas. Be to, ten dar ir turgaus bobutes, apsivogusios ir cigones ne maloniausias darbas……

  • Labai sveikintina, kad slaugytojos netyli. Pati daug metų išdirbau privačioje įmonėje, kur direktorei buvo natūralus dalykas prie visų, viešai apstaugti neįtikusį darbuotoją, pažeminti ir pasityčioti. Duok dieve, kad visi tokie vadovai sulauktų atpildo.

  • Gydytoja Šakėnienė pažįstama visiems Panevėžio medikams. Pati turinti didelių problemų. Niekur nereikalinga, nei vienai gydymo įstaigai. Kur nueina dirbt–ten sukelia problemas. O kitas dalykas–parodykit bent vieną vadovą be sovietizmo bacilos. Dirbti ir džiaugtis kad darbo turi. Ar ne? Atsibuskit. Tuoj patys vieni dirbsit viską ir už visus. Laikai ne be tie.

  • pati isdirbau slaugytoja 42 metus ir didesnių chamu, berasciu, skundiku(o man tai pati niekingiausia žmogaus savybė) už gydytojus nesu sutikusi

  • As taip pat dirbu slaugytoja jau daugiau kaip 30 metu ir galiu pasakyti, kad nedekingesnes specialybes dar labai reikia paieskoti, kaip ir turi issilavinima, zinias, dirbi darba nuo valytojos, kurjerio iki gydytojo (rasai receptus uz juos, isduodi nedarbingumo lapelius, registruoji epizodus), o kur dar tiesioginis darbas, kraujo tyrimu emimas, vaistu suleidimas, perrisimai, siulu isemimas, viso administracijos paslaugos. paprasiau savo pareigu apraso, tai isvadino gluse, siuksle…kaip, kad komentaras nuo siuksles!

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų