Tarp daugiau nei šimto puikiai besimokančių, gabių, aktyvių ir laimėjimus įvairiuose konkursuose, olimpiadose bei varžybose pasiekusių Lietuvos moksleivių pateko ir Juozo Balčikonio gimnazijos mokiniai Dovydas Aleknavičius, Augustas Pažemys bei „Saulėtekio“ progimnazijos auklėtinis Ignas Cimnolonskas.
„Džiugu, kad Panevėžio pasirinkta strateginė Pramonė 4.0 kryptis, tam skiriamas įdirbis ir finansavimas jau duoda realius rezultatus. Sukurta inovatyvi ir patraukli mokslo bazė bei kompetentingi pedagogai sudaro sąlygas kurti jauniesiems išradėjams. Smagu matyti šaunius, jaunus žmones, savo gebėjimais stebinančius ir garsinančius ne tik savo mokyklas, robotikos centrą „RoboLabas“, bet ir mūsų miestą. Didžiuojamės, kad Panevėžyje auga toks gabus jaunimas, visa galvą pasineriantis į robotikos pasaulį. Linkiu ir toliau būti tokiems aktyviems, sumaniems ir lauksime daugiau jūsų sukurtų technologijos naujovių“, – sakė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.
Panevėžiečiai stipendijas pelnė inovacijų kategorijoje, tad jie nuo šio rugsėjo gaus metines „Lietuvos Maximalistų“ stipendijas.
Juozo Balčikonio gimnazijos mokinio D. Aleknavičiaus pavardė šiemet žiniasklaidoje plačiai skambėjo dėl neįtikėtino išradimo – striukės, kuri matuoja oro taršą. Būtent už ją vaikinas ir laimėjo „Maximalisto“ stipendiją inovacijų kategorijoje. Ši stipendija jam pirmoji.
I. Cimnolonskas pagrindinę inovacijų kategorijos stipendiją taip pat pelnė pirmąjį kartą. Labiausiai moksleivis didžiuojasi pagrindiniu savo sukurtu elektroniniu projektu „Simon game“. Tai smagus, atmintį lavinantis elektroninis žaidimas, kurio pagrindinė užduotis – įsiminti kuo ilgesnę seką. Su šiuo išradimu panevėžietis dalyvavo VGTU organizuotame Vilnius TECH projekte „Ateities inžinerija“ ir pelnė teisėjų komisijos simpatijas žaidimo kompaktiškumu. Įdomiausia, kad panašūs įrenginiai naudojami ruošiant astronautus. Jaunasis išradėjas jau trejus metus lanko „RoboLabą“ ir džiaugiasi įvairiais savo pasiekimais. Šiemet I. Cimnolonskas dalyvavo nacionalinėse robotikos varžybose „Automaton“, kur užėmė 2 vietą „antweight“ rungtyje ir laimėjo įdomiausio roboto konstrukcijos apdovanojimą, o Šiauliuose vykusiame „Saulės robotų mūšyje 2022“ pelnė 2 vietą „freestyle“ rungtyje.
A. Pažemys „Maximalistų“ stipendijos programoje dalyvavo pirmą kartą. Jis iš visų savo išradimų labiausiai džiaugiasi CNC frezavimo staklėmis, kurias kūrė kartu su jau minėtu robolabiečiu Dovydu. Robotikos centro „FabLabo“ dirbtuvėse ugdytiniai kompiuteriu valdomas frezavimo stakles patys projektavo, surinkinėjo ir programavo. Vaikinas „Robolabą“ taip pat lanko nuo pat įstaigos atidarymo dienos.
Į programavimo ir inžinerijos pasaulį Dovydą, Augustą ir Igną atvedė jų mokytoja Laura Kuchalskienė. Veikli pedagogė su vaikais dirba „Saulėtekio“ progimnazijoje, o robotikos centre „RoboLabas“ veda robotikos būrelius.
Mokytoja džiaugiasi, kad nuo jaunų dienų robotika, elektronika, programavimu besidomintys jaunuoliai savo sukurtais darbais geba nustebinti ne tik mokytojus, bet ir Lietuvos universiteto dėstytojus.