Mokslus dar kremtantiems jaunuoliams, ypač nepilnamečiams, vasarą gauti darbo – nemenkas iššūkis.
Panevėžio savivaldybė pinigais skatina darbdavius įdarbinti moksleivius ir studentus. Šįmet tokia parama pasinaudojo 26 miesto darbdaviai, įdarbinę 29 jaunuolius.
Subsidijoms numatyta išmokėti daugiau nei 20 tūkst. eurų, pernai ši suma buvo mažesnė – apie 16 tūkst. eurų.
Už vieną jaunuolį, turintį etatą ir dirbantį visą mėnesį, darbdaviui per mėnesį skiriama 300 eurų.
„Dauguma kreipėsi dėl jaunuolių įdarbinimo dviem mėnesiams, jiems ir numatyta skirti po 600 eurų. Pernykštė patirtis parodė, kad ne visi jaunuoliai išdirba planuotus du mėnesius, todėl sudarytas rezervo sąrašas. Jei liks pinigų, iš šio sąrašo į darbą įtrauksime ir daugiau norinčiųjų“, – teigė Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Toma Karosienė.
Šiemet tokių paraiškų Panevėžio savivaldybė sulaukė kone dvigubai daugiau nei pernai.
„Jaunuoliams reikia fizinio darbo, kad pajustų, ką reiškia dirbti ir užsidirbti.“
V. Vilutis
Saisto apribojimai
T. Karosienės teigimu, jaunuoliams dažniausiai siūlomi pagalbiniai, nekvalifikuoti darbai. Kavinės ir valgyklos įdarbina pagalbininkais virtuvėje, Panevėžio plėtros agentūroje dirba turizmo specialisto pagalbininkė, moksleiviai ir studentai darbuojasi padavėjais, rūbininkais, valytojais, auklėtojų ar socialinių darbuotojų padėjėjais.
Jaunimo reikalų koordinatorės teigimu, daugiausia įdarbintųjų – 16–18 metų moksleiviai.
Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidento Sigito Gailiūno teigimu, ne visi darbdaviai jaunus žmones, ypač nepilnamečius, nori įdarbinti dėl įvairių apribojimų.
Jo vadovaujamoje įmonėje „Lietkabelis“ kasmet įdarbinama bent keletas jaunų žmonių.
„Galėtume duoti daugiau tiesioginių darbų, jaunimą labiau įtraukti į gamybinius procesus, bet darbų saugos ir Darbo kodekso reikalavimai apriboja tokius mūsų norus. Mūsų, darbdavių, tikslas – jaunus žmones supažindinti su įmone, gamyba. Gal ateityje tie jaunuoliai norės pas mus įsidarbinti, paskleis žinią apie mūsų įmonę savo draugams ar pažįstamiems“, – teigė S. Gailiūnas.
Auklėja darbu
Panevėžio „Žemynos“ progimnazijoje vasarą darbuojasi keturiolikmetis Aidas. Pasak jaunimo reikalų koordinatorės, tokio amžiaus jaunuoliai labiausiai nori dirbti, tačiau jiems įsidarbinti sunkiausia.
Aidas padeda tvarkyti mokyklos koridorius, prireikus griebia šluotą, dažo ar glaisto sienas.
„Sekundei“ Aidas tvirtino, kad jam patinka dirbti, tačiau nuo sienų dažymo skauda rankas. Nepilnamečio darbo diena trumpesnė, bet dirbdamas visu etatu gautų minimalų darbo užmokestį.
„Mokom jaunąją kartą, kad reikia užsidirbti pinigus. Darbdaviui didelės naudos iš tokių darbuotojų nėra. Suaugęs žmogus galbūt kokybiškiau padarytų tą darbą nei nepilnametis, tačiau mokykla yra ugdymo įstaiga, todėl ir prisideda prie auklėjimo. Jaunuoliams reikia fizinio darbo, kad pajustų, ką reiškia dirbti ir užsidirbti“, – sako „Žemynos“ progimnazijos direktorius Vidmantas Vilutis.