1. Žemės ūkio ministerija primena, jog pasėlių deklaravimas prasideda balandžio 19 dieną ir jis truks iki birželio 14 dienos. Pavėluotai paraiškas dar bus galima teikti iki liepos 8 d., tačiau vėluojantiems ūkininkams bus taikoma nuoskaita po 1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną.
2.Šiemet valstybinę žemę deklaruoti galės tik tie pareiškėjai, kurių žemės nuomos sutartys, tiek ilgalaikės, tiek ir laikinos, yra įregistruotos Žemės ūkio valdų registre iki paraiškos patvirtinimo ir (ar) keitimo datos. Ūkininkams patiems tuo rūpintis nereikės, duomenis įkels Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT). Jeigu registre dokumentų nebus – įbraižyti šių valstybinės žemės plotų nepavyks.
Įbraižant valstybinės žemės plotus taikoma 10 proc., bet ne daugiau nei 1 ha paklaida laukui.
Svarbu, jog už paraiškoje pateiktų duomenų teisingumą ir tikslumą atsako pats paraiškos teikėjas, o ne seniūnijos specialistas, kuris padeda užpildyti ir patvirtinti paraišką.
Jei deklaruojant pasėlius paaiškėtų, kad valstybinėje žemėje įbraižyti lauko nepavyksta, reikėtų kreiptis į NŽT rajoninį skyrių – jie suras klaidą ir perduos duomenis Valstybės įmonei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui (ŽŪIKVC) – tai bus daroma bent kartą per mėnesį. Todėl, ūkininkai, dirbantys valstybinę žemę, neturėtų laukti paskutinių deklaravimo dienų.
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA), gavusi informacijos apie pareiškėją dėl netiksliai ar neteisėtai deklaruotų plotų, kuriuos pareiškėjas deklaravo neturėdamas šių plotų teisėto valdymo teisės ir (arba) šiuose plotuose nevykdo žemės ūkio veiklos, ją įvertina ir priima sprendimą dėl sankcijų. Nuostatos dėl neteisingo deklaravimo taikomos ne daugiau kaip už praėjusius ketverius metus.
3.Europos Komisija, sutelkusi dėmesį į apsirūpinimo maistu saugumą, leido šalims narėms taikyti išimtis, kad būtų efektyviau išnaudota ariama žemė ir ūkininkai neprarastų žalinimo išmokų.
Žemės ūkio ministerija priėmė sprendimą, kad šiais metais žaliajame pūdyme gali būti vykdoma žemės ūkio gamyba, tai yra – nuimamas einamaisiais metais pasėtų augalų derlius, ganomi gyvuliai, šienaujama žolė einamųjų metų produkcijai gauti. Derliui nuimti skirtame žaliajame pūdyme leidžiama naudoti augalų apsaugos priemones. Ši išimtis taikoma tik 2022 metais ir tik vasariniams augalams. Žalinimo išmokų ūkininkai dėl to nepraras.
Deklaruojant žaliąjį pūdymą kodu PDŽ ir tame plote gaminant produkciją nereikia žymėti jokio papildomo požymio. Šis plotas automatiškai bus įskaitomas, kaip atitinkantis žalinimo išmokai keliamus reikalavimus. Plotai, deklaruoti kodu PDŽ, nebus tinkami susietai paramai, pavyzdžiui, už baltyminių augalų auginimą.
Norintys deklaruoti žaliąjį pūdymą žaliajai trąšai, kaip ir ankstesniais metais, turės deklaruoti kodu PDŽ ir žymėti požymį PD – tokiame žaliajame pūdyme nebus galima naudoti augalų apsaugos priemonių, o žaliąją masę reikės įterpti į dirvą iki rugsėjo 1 d.
4.Deklaravimo taisyklėse Žemės ūkio ministerija palengvino pievų ir ganyklų tvarkymą tiems, kurie neturi gyvulių arba turi mažiau kaip 0,3 SG/ha, 10 proc. deklaruoto ploto leidžiama smulkinti ir paskleisti lauke (mulčiuoti) arba nušienauti ir palikti žolę lauke – išvežti nebūtina.
Papildoma išimtis dėl šienavimo taikoma ir bitininkams, kurie turi 5 ir daugiau registruotų bičių šeimų (1 šeima padengia 0,59 ha), – jiems taip pat leidžiama nušienauti ir smulkinti arba palikti žolę lauke.
5.Patikslinti daugiamečių pievų išlaikymo reikalavimai – nustatyta, kad pievų atnaujinimas naudojant bearimes technologijas nelaikomas suarimu. Naudmenų klasifikatoriuje įvedamas naujas kodas „AGP“, skirtas deklaruoti atstatomas daugiametes pievas ir ganyklas – jis bus naudojamas tik esant poreikiui daugiametes pievas atkurti (šių metų deklaravime kodas nebus aktyvus).
Žemės ūkio ministerijai po intensyvių derybų ir konsultacijų su Europos Komisija pavyko pakoreguoti daugiamečių pievų referencinius dydžius. Dėl to Lietuva neperžengė leistinos pievų plotų sumažėjimo ribos ir ūkininkams suartų pievų šiais metais atkurti nereikės.
6.Ūkininkai paraiškoje turės patvirtinti, jog yra informuoti apie deklaruojamų plotų ar jų dalių patekimą į paukščių apsaugai svarbių teritorijų ir (arba) Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos sluoksnį bei yra susipažinę su augalų sėjos ar sodinimo laiko, žemės ūkio augalų sėklos įterpimo gylio bei augalų sėklos normos svarba kenksmingųjų organizmų prevencijai užtikrinti.
7.Kad būtų patogiau, paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ūkininkams sukurti nauji erdvinių duomenų sluoksniai:
Žemės ūkio ministerijos informacija.