Prasidėjus vasarai darbdaviai norinčiųjų ir galinčiųjų dirbti laukia išskėstomis rankomis. Tačiau net ir norėdami negali jų įdarbinti iš karto – tam būtina sveikatos patikra. Bet kaip tai padaryti, kai prie gydytojų kabinetų reikia laukti kelias savaites ar net mėnesį?
Kaip „Sekundei“ pasakojo verslininkas Arvydas Rudys, surasti gerų specialistų – tikrai nelengva, tačiau net ir radus tokių tenka ilgai laukti, kol šie galės pradėti darbuotis. Deja, darbai nelaukia ir kiekviena diena neša nuostolius ne tik užsakymų nespėjančiai atlikti įmonei, bet ir būsimam darbuotojui. Mat per tas savaites, kol jis priverstas laukti vizito pas gydytoją, negali dirbti.
„Jeigu reikėtų laukti savaitę, dar suprantama, tačiau vienam potencialiam mūsų darbuotojui vizitas pas gydytoją paskirtas tik liepos pabaigoje, o kitam – net rugpjūtį. Tokie terminai tikrai nelogiški. Gerai, jeigu darbuotojas turi sveikatos pažymą iš buvusios darbovietės, bet daliai žmonių tai pirmas tokio pobūdžio darbas“, – teigė verslininkas.
Ne paslaptis, kad dalis darbdavių, jeigu darbo sąlygos nepriskiriamos prie pavojingų, rizikuoja ir naują žmogų darbina be sveikatos pažymos. Ją darbuotojas atneša vėliau.
Tačiau dažnu atveju, ypač statybų ar gamybos sektoriuose, daug rizikos veiksnių, tad darbdaviai tiesiog yra priversti gyventi laukimu arba siūlyti darbuotojui eiti į privačią kliniką. Ten sveikatos pažyma sutvarkoma per kelias dienas, tačiau tai gerokai paplonina piniginę. Ilgesnį laiką nedirbęs žmogus tiesiog neturi iš ko susimokėti.
Dirba viena gydytoja
Panevėžyje net kelios sveikatos priežiūros įstaigos tikrina darbuotojų sveikatą prieš įsidarbinant ir vėliau profilaktiškai. Panevėžio konsultacijų poliklinikoje artimiausia data, kada galima užsiregistruoti pasitikrinti sveikatos – rugpjūčio 14 d.
Kaip teigė poliklinikos vedėja Laima Sakalauskienė, taip yra todėl, kad darbo medicinos komisijoje dirba viena gydytoja ir ji pati vasarą eina atostogų. Be to, didžiąją medikės darbo dalį sudaro profilaktiniai sveikatos patikrinimai, kuriuos užsako nuolatiniai jų klientai – Panevėžio įmonės savo darbuotojams.
„Priimame ir tuos, kurie nori sveikatą pasitikrinti prieš įsidarbindami, tačiau dėl gydytojos darbo krūvių tokių laikų nėra daug. Suprantu, kad tenka ilgai laukti, bet mūsų prioritetas – profilaktiniai sveikatos tikrinimai. Tuo labiau kad prieš darbinantis sveikatą galima pasitikrinti ir pas šeimos gydytoją, jeigu šis yra išklausęs specialius kursus“, – „Sekundei“ aiškino L. Sakalauskienė.
Be to, tik pas einant šeimos gydytoją prieš įsidarbinant, jeigu žmogus socialiai draustas, už sveikatos tikrinimą nereikia mokėti – ši patikra apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Tikrinantis kitur jau teks mokėti nustatytą kainą, priklausomai nuo darbo pozicijos ir rizikos veiksnių. Tik nepilnamečiai atleidžiami nuo mokesčių.
„Esame ne vienintelė įstaiga, kur galima pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbinant. Tokias paslaugas teikia ir privačios klinikos. Aišku, skiriasi tik paslaugos kaina“, – sakė L. Sakalauskienė.
Laukiami tik savi pacientai
Bene trumpiausiai sveikatos patikros reikėtų laukti Panevėžio miesto poliklinikoje. Pasak įstaigos direktorės Irenos Čeilitkienės, jie suprantantys, kad įsidarbinti norintis žmogus negali laukti, tad užtenka registratūroje pasakyti, kokiu tikslu nori pasitikrinti sveikatą, ir dažniausiai tą pačią ar kitą dieną paskiriamas laikas. Šiems sveikatos tikrinimams yra atskira gydytoja. Tiesa, visais kitais atvejais, pavyzdžiui, tikrinantis profilaktiškai sveikatą darbe, norint išsiimti leidimą ginklui ar siekiant gauti vairuotojo pažymėjimą jau tenka laukti bendroje eilėje.
„Tik prieš darbinantis pirmą kartą suteikiamas pirmumas, paprastai pažyma sutvarkoma per tris dienas, bet jeigu reikia atlikti papildomus tyrimus ar siųsti pas specialistus, užtrunka gerokai ilgiau. O visi kiti privalo registruotis bendra tvarka, nes puikiai žino, kada baigia galioti sveikatos pažyma. Bet lietuviai tokie, kad viską atidėlioja paskutinei minutei“, – pažymi I. Čeilitkienė.
Tiesa, greitai pasitikrinti sveikatą gali tik prisirašiusieji prie poliklinikos. Kiti pacientai nėra priimami, net jeigu ir siūlosi sumokėti už paslaugas.
„Nepriimame nė vieno neprisirašiusiojo nei už pinigus, nei nemokamai. Tiesiog fiziškai nespėtume, nes visi gydytojai ir taip apkrauti“, – „Sekundei“ aiškino poliklinikos vadovė.
Tuo metu rajono poliklinikoje galima pasitikrinti sveikatą ir neprisirašiusiesiems. Pasak poliklinikos direktorės pavaduotojos pirminei asmens sveikatos priežiūrai Danutės Pajėdienės, pakanka turėti išrašą iš asmens sveikatos istorijos ir pažymą iš Psichikos sveikatos centro. Paprastai eilėje tenka laukti kelias dienas, tačiau vasarą, kai dalis medikų atostogauja – apie savaitę.
„Priimame visus, nes visi sveikatos tikrinimai yra mokami. Juos turėtų apmokėti darbdavys, bet nuo šios prievolės dažnas išsisuka ir tenka mokėti pačiam darbuotojui“, – sakė D. Pajėdienė.
Su sveikata nejuokaujama
Pagal dabar galiojančius įstatymus darbdavys negali įdarbinti sveikatos nepasitikrinusio darbuotojo, antraip gresia nemenkos baudos. Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vadovas Rimantas Trota teigė, kad į darbuotojų sveikatą žiūrima labai griežtai ir negali būti taikoma jokių išlygų. Darbuotojas dar prieš pradėdamas darbintis turi pasitikrinti sveikatą, ar jis apskritai gali dirbti tokį darbą.
„Darbdavys negali priimti darbuotojo, kuris nepasitikrinęs sveikatos, o gal jis net negali dirbti šio darbo. Neduok Dieve, darbe įvyks koks nelaimingas atsitikimas, visa atsakomybė teks darbdaviui. Su sveikata negalima žaisti“, – kategoriškas R. Trota.
Į sveikatos patikrinimą nereikėtų žiūrėti formaliai, kaip į niekam nereikalingą biurokratinį dalyką. Be abejo, ir pats žmogus turi rūpintis savo sveikata. Pastarųjų metų statistika rodo, kad į sveikatos patikrą žmonės žiūri vis dar atsainiai, todėl gerokai išaugo mirčių darbe statistika. Vien šiais metais iš dešimties mirčių darbe – šešios dėl ligos.
„Gaila, bet darbe vis daugiau miršta ne tik vyresnio amžiaus darbuotojų, krenta net keturiasdešimtmečiai. Kokios to priežastys, negaliu atsakyti – gal gydytojai nepastebėjo užslėptų ligų, o gal pats žmogus savimi nesirūpino. Bet mirčių statistika darbe verčia sunerimti“, – sakė R. Trota.