Partnerystės įteisinimo klausimus su prezidento Gitano Nausėdos patarėjais aptaręs Seimo Žmogaus teisių komiteto vadovas Tomas Vytautas Raskevičius susitikimą vadina dialogo pradžia.
Po valandą užtrukusio pokalbio Prezidentūroje komiteto vadovas teigė, jog „sąlyčio taškų yra daugiau nei skirtumų“, o prezidento patarėjas Povilas Mačiulis akcentavo, jog svarbu išgirsti visas puses, taip pat ir prieš įstatymą pasisakančių vyskupų.
„Šiandien įvykusį susitikimą pavadinčiau dialogo pradžia. Susitikimo metu buvo sutarta, kad reikia visuomenėj daugiau dialogo ir pokalbio šia tema, ir labai džiaugiuosi Prezidentūros siūlymu užimti tam tikro tarpininko vaidmenį, susodinant visas grupes prie stalo ir galbūt nuleidžiant tą įtampą visuomenėje, ieškant konstruktyvių sprendimų“, – po susitikimo žurnalistams sakė T. V. Raskevičius.
Jis pažymėjo, kad Partnerystės įstatymas reikalingas ne tik tos pačios, bet ir skirtingų lyčių poroms, nors tos pačios lytiems poroms tai būtų vienintelė galimybė teisiškai apsaugoti savo santykius.
„Įstatymas reikalingas ne tik tos pačios lyties poroms, bet ir skirtingos lyties poroms. Tos pačios lyties poroms tai būtų vienintelė galimybė savo santykius teisiškai apsaugoti, ir, reikia pripažinti, kad tos pačios lyties poros susiduria su labai praktinėmis problemomis“, – teigė Laisvės partijos atstovas.
Pasak T. V. Raskevičiaus, aptariant, kas galėtų būti keičiama dviejų balsų persvara Seime atmestame Partnerystės įstatymo projekte, kalbėta apie patį partnerystės apibrėžimą ir „partnerystės instituto poziciją pačioje teisinėje sistemoje“.
„Šis susitikimas neša pozityvią žinią ne tik LGBT bendruomenei, bet ir visai Lietuvos visuomenei, kad ir žmonės, turintys skirtingas pozicijas, gali ieškoti sąlyčio taškų. Manau, kad sąlyčio taškų yra daugiau nei skirtumų“, – reziumavo Laisvės partijos atstovas.
Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis po susitikimo teigė, jog „prezidentas nuosekliai laikosi pozicijos, kad šito (partnerystės) sureguliavimo reikia“, bet reikia siekti suderinti skirtingas pozicijas.
„Jis yra reikalingas net ik tos pačios lyties poroms, jis reikalingas kur kas didesnei visuomenės daliai, bet kokiu būdu tai padaryti, ar kuriant naują įstatymą, ar Civilinio kodekso rėmuose, čia yra diskusija dėl formos. Prezidentas yra išsakęs poziciją, kad Civilinio kodekso pakeitimai būtų teisingesnis kelias, bet viską reikia palikti diskusijoms, ir aš džiaugiuosi, kad tiek Seimo nariai, tiek kitos suinteresuotos pusės gali susėsti diskusijai ir, svarbiausia, girdėti vieni kitus“, – kalbėjo P. Mačiulis.
„Labai svarbu atsižvelgti į skirtingas suinteresuotas grupes ir girdėti, tiek mažumas, tiek nepabijokime išgirsti ir vyskupų nuomonės, tiek kitų grupių, tam, kad rastume bendrus vardiklius pasiekti, ko Lietuvai reikia“, – tvirtino patarėjas.
Jis taip pat teigė, jog po pateikimo nepritarus įstatymo projektui ir jį grąžinus iniciatoriams tobulinti „Seime įstatymas yra sustojęs, diskusija yra baigta“.
“Dėl to reikia iš naujo pažiūrėti šituo kampu į situaciją ir tarsi pradėti nuo balto popieriaus lapo“, – tvirtino patarėjas.
Seimas pavasarį atmetė įstatymą, kuriuo būtų įvesta lyčiai neutrali partnerystė. Iniciatoriai žada grąžintą tobulinti įstatymą vėl teikti rudenį.
Partnerystės įstatymo projektu siūlyta įteisinti tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę, ją apibrėžiant kaip oficialiai registruotą dviejų asmenų bendro gyvenimo faktą, siekiant sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius.
Prezidentas pastaruoju metu sulaukė liberaliųjų politinių jėgų, visuomenininkų kritikos dėl pozicijos LGBTQ bendruomenės atžvilgiu – sprendimo nepalaikyti keliolikos ES laiško kritikuojant Vengriją dėl LGBTQ bendruomenei nepalankaus įstatymo, dėl kreipimosi į Šeimų maršo dalyvius, jo patarėjo P. Mačiulio padėkos iniciatyvos organizatoriams.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės … bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.