Parodontozė – viena labiausiai paplitusių žmonijos ligų. Ne išimtis ir Lietuva. Tačiau apie parodontozę, jos kilmę ir gydymą yra kalbama per mažai, todėl pacientai, išgirdę šią diagnozę iš savo odontologo, dažniausiai puola į paniką, nes iškart ima įsivaizduoti save be dantų. Periodontologė Aistė Navikienė, dirbanti Aukštaitijos implantologijos klinikoje ir kasdien susidurianti su šios ligos kamuojamais pacientais, šiandien mums pasakoja, kas tai per liga ir kodėl ji tokia paplitusi Lietuvoje.
– Gydytoja, papasakokite, kas yra ta parodontozė?
– Parodontozė yra dantenų ir gilesnių periodonto audinių uždegimas. Kai šiam uždegimui yra leidžiama plėstis ir žmogus nesiima jokių veiksmų, jis plinta gilyn link danties šaknų. Ligai progresuojant ir nesiimant gydymo, uždegimas apima žandikaulio kaulą ir galiausiai žmogus gali netekti dantų.
– Kodėl parodontozė yra tokia paplitusi?
– Parodontozė yra klastinga liga, nes ilgą laiką jai vystantis žmogus nejaučia jokio skausmo. Liga gali plisti, o jis jos tiesiog nepastebi. Dar sunkiau, jei pacientas yra rūkantis. Tuomet vienas pirminių parodontozės požymių – dantenų kraujavimas – būna mažiau pastebimas dėl nikotino poveikio kraujo ląstelėms. Taip ligos progresas dar labiau užsimaskuoja.
– O iš kur tuomet išvis atsiranda parodontozė? Kas ją sukelia?
– Ši dantenų liga pasireiškia ne dėl kokio nors netikėto staigaus išorės veiksnio, o dėl netinkamos ilgalaikės burnos priežiūros. Žmogaus burnoje gyvena gausybė bakterijų ir tai yra normalu. Tačiau, kai atsiranda palanki terpė šioms bakterijoms sparčiai daugintis ir plisti, tuomet ir prasideda problemos. Burnoje susikaupus dideliam apnašų ir bakterijų kiekiui, kuris nėra laiku ir tinkamai pašalinamas, pamažu vystosi dantenų uždegimas. Nesubalansuota mityba, gausus cukraus vartojimas, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, vitaminų trūkumas, prasti burnos higienos įpročiai – visi šie dirgikliai sukuria palankią terpę formuotis parodontozei.
Dėkojame periodontologei Aistei Navikienei už atsakymus. Kito pokalbio metu gydytojos teirausimės, kaip atpažinti prasidedančią parodontozę.