G. Kartano nuotr.

Parodoje – ikikariniai šių dienų kūrėjų darbai

Parodoje – ikikariniai šių dienų kūrėjų darbai

Panevėžio Dailės galerijoje atidaryta kas dvejus metus rengiama Aukštaitijos menininkų paroda „Atviras“. Joje – kad ir kaip neįprastai skambėtų tas žodis – ikikariniai šių dienų menininkų darbai.

„Neslėpsiu: ir prasidėjus karui, ir dabar, vis dar jaučiuosi sugniuždytas. Rusijos karas Ukrainoje atima ne tik kūrybinę energiją, bet apskritai žlugdo. Bandau, bet nesugebu suvokti brutalumo, žudančio žmogiškumą“, – dabartinę situaciją apibūdino garsus Panevėžio grafikas Povilas Šiaučiūnas.

Lietuvai artimoje Ukrainoje vykstant karui, kurti nebegalinti sako ir fotomenininkė Marija Šileikaitė-Čičirkienė.

„Ne tik kurti – ir normaliai gyventi nebegaliu, taip mane veikia tas karas. Baisu ne dėl savęs, bijau dėl vaikų ir anūkų“, – kalbėjo menininkė.

Tapytoja Irina Nosova savo namuose priglaudė nuo karo bėgančią ukrainietę su dukrele. Kūrėja pasidžiaugė, kad jos namiškiais tapusios ukrainietės praskaidrina kasdienybę ir suteikia prasmės gyventi.

O štai jauna fotomenininkė panevėžietė Rita Raziūnaitė neslėpė, kad dar iki prasidedant pandemijai, ją nuolat kankinusi kažkokia, sakytum, blogio nuojauta. Kaip parodė istorijos eiga, ji pasitvirtino.

Tradicinė, bet kitokia

Ši Aukštaitijos menininkų paroda – tradicinė, kas dveji metai rengiama nuo 2006-ųjų. Tačiau, kaip teigia jos kuratorė Rūta Povilaitytė, šįkart kitokia savo tema. Kūrinius jungia žodis „atviras“.

„O tai – nuoroda į menininko vidinio pasaulio būvį“, – teigė R. Povilaitytė.

Parodoje – net keturios dešimtys paties įvairiausio amžiaus dalyvių. Iš jų 16-ka Aukštaitijos krašto dailininkų parodoje kūrybą eksponuoja pirmą kartą. Menininkai pristato didžiulę darbų įvairovę: tapybą, grafiką, fotografiją, tekstilę, stiklo kūrinius, skulptūrą.

Į parodos atidarymą atvykusi Lietuvos dalininkų sąjungos pirmininkė Eglė Bogdanienė atkreipė dėmesį, jog abi pastarųjų metų jautriausios temos – kitaip gyventi privertusi pandemija ir karas – plėtojamos Aukštaitijos menininkų kūriniuose. Juose, be šiandienos aktualijų, dailininkų sąjungos pirmininkė taip pat įžvelgė laisvę, būties, savosios tapatybės paieškas.

Iškalbingi ir pavadinimai

Iškalbingi ne tik parodos eksponatai, bet ir jų pavadinimai. Štai keramikė Vilija Balčiūnienė pristato kūrinius: „Būsena savisauga“, „Būsena tyla“, „Būsena tuštuma“, „Būsena pastanga“. Aistė Kalvelytė sukūrė  „Naikinimo padargus“. Auksė Draugelienė pristato „Būsenas“, Darius Misiūnas – „Hamleto monologą“, Artūras Stančikas – „Beveidžius“.

Fotografas Valentinas Pečininas – ciklą iš ligoninės Covid-19 tema, dronu darytomis fotografijomis garsėjantis Andrius Repšys lankytojus intriguoja „Sušaudytu dangumi“.

„Gestų poetiką“ parodoje pristatęs garsus sostinės fotomenininkas Jonas Staselis, kuris yra ir Meno kūrėjų asociacijos vadovas, teigė su Panevėžiu irgi turintis sąsajų. Iš šio krašto kilusi jo močiutė, o pats prieš 50 metų pakrikštytas Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje.

„Parodoje pristatomi mano kūriniai taip pat gimė Aukštaitijoje“, – pasakojo J. Staselis.

Jis pasidžiaugė, kad menas, kurio paskirtis – jungti, burti, skleisti gėrį, Panevėžio dailės galerijoje subūrė ir tiek daug menininkų, ir meno gerbėjų.

Skamba išdidžiai

Respublikos gatvėje įsikūrusi Panevėžio dailės galerija švenčia 32-ąsiais metines. Tiek laiko joje vyksta meno šventės.

Jos direktorius Egidijus Žukauskas atkreipė dėmesį, kad dauguma šios meno šventovės darbuotojų ir patys yra menininkai.

„Kažkodėl mums bandoma įdiegti, kad visa tai, kas vertingiausia ir geriausia, vyksta Vilniuje, o regionuose gyvenimas tarsi prastesnis. Tačiau žvelgdami į šią Aukštaitijos menininkų parodą galime teigti, jog Aukštaitijos dailė – skamba išdidžiai. Mūsų visų vertumą įrodo mūsų menininkų darbai“, – pabrėžė E. Žukauskas.

Paroda Panevėžio dailės galerijoje veiks iki rugsėjo 3-osios. Po to ji keliaus po Aukštaitijos parodų sales.

Galerija

 

Komentarai

  • Įdomu, kai ant žmogiškų pečių užtupdomos ožių galvos.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų