Atnaujinant miesto Kultūros ir poilsio parką mąstyta ne vien apie panevėžiečių poilsį ir patogumą. Tikriausiai retas, matydamas parko pėsčiųjų takus nušviečiančius šviestuvus, suprato, kam jų stulpuose, primenančiuose apverstą L raidę, reikalinga skylė. Specialių angų paskirtis labai svarbi – tai yra į šviestuvus integruoti paukščių inkilai. Tad pavasarį vietoje varnų keliamo triukšmo galbūt labiau girdėsis mažųjų giesmininkų melodijos.
Panevėžio vicemero Valdemaro Jakšto teigimu, Kultūros ir poilsio parke tokių apšvietimo atramų su inkilėliais įrengta 220.
„Labai gražus dalykas. Ar paukščiukai apsigyvens, ar jiems čia patiks, pamatysime pavasarį“, – sako V. Jakštas.
Buvusio aplinkosaugininko manymu, paukščiams parkas yra tinkama vieta gyventi – ramu, stulpų spalva pritaikyta prie gamtos ir nėra blizgi, kad negąsdintų sparnuočių. Be to, paukščiams elektros laidai nebus pavojingi – šviestuvuose įrengti inkilai specialiai izoliuoti. Gamtininkai mano, kad naujuosiuose namuose turėtų apsigyventi mažesnieji paukščiai – zylės, žvirbliai, varnėnai. V. Jakštas tikina, kad varnos ten tikrai neįlįs – šioms per mažos angos.
Vicemerui neteko girdėti, kad dar kas Lietuvoje būtų sugalvojęs tokį dalyką.
Tinka ir metalo konstrukcijos
Apie specialią apšvietimo stulpų konstrukciją, pritaikytą paukščiams, sako negirdėjęs ir Lietuvos ornitologų draugijos tarybos pirmininkas Arūnas Čerkauskas.
Ornitologo manymu, paukščiai tikrai įvertins panevėžiečių pastangas ir naudosis moderniais inkilais. Mat jie sugalvoja lizdus susisukti ir senosiose apšvietimo konstrukcijose.
„Ir įvairių rūšių žvirbliai, o jeigu anga didesnė – ir varnėnai, kuo puikiausiai įsitaiso rastose nišose. Netgi didžiosios zylės užima tokias tradiciškai nebūdingas lizdavietes“, – pasakoja A. Čerkauskas.
Ar tokie inkilai saugesni paukščiams, nes netręšta kaip mediniai, sunku pasakyti. Pasak ornitologo, faktas, kad šie bus iš esmės ilgaamžiai. Kalbant apie lizdų tvarkymą, pasak ornitologo, varnėnai savo lizdavietes šiek tiek valo nuolat, o štai žvirbliai vieni iš kitų vagia statybines medžiagas.
Nors, pasak A. Čerkausko, paukščiams labiau patinka medis, visgi jie jau seniai prisitaikė perėti ir metalo konstrukcijose. Kaip sekasi perėti netradicinėse vietose, koks to produktyvumas, kol kas sunku atsakyti – tokių tyrimų Lietuvoje nėra atlikta.
Naujovė miestuose
Panevėžio kultūros ir poilsio parke apšvietimą įrengusios įmonės „Šiaulių Rymonta“ direktoriaus Algirdo Leiko teigimu, panašūs į parke pastatytas apšvietimo atramas siluetai šiuo metu Lietuvoje populiarūs. Anot jo, panašūs šviestuvai įrengti ir Šiauliuose, Kupiškio autobusų stotyje, įmonė netrukus pradės darbus ir Piniavoje, kur taip pat norima panašaus silueto. Tiesa, minėtose vietose apšvietimo atramose inkilai neįrengti. Pavyzdžiui, Šiauliuose panašaus dizaino stulpai stovi šalia judrios gatvės, ten paukščiams ne itin tiktų gyventi.
Tad Panevėžyje įmonė atramas su inkilais rengė pirmą kartą.
„Ar dar kur yra tokių atramų su inkilais, neteko domėtis ir negirdėjau. Bent jau Panevėžio apskrityje tokių nemačiau“, – sako A. Leikas.
Negalima atmesti tikimybės, kad Panevėžyje atsiras ir daugiau tokių vietų sparnuočiams. Pasak Savivaldybės projektų vadovo Tado Stanikūno, Skaistakalnio parke numatytos 57 panašaus dizaino atramos. Jo teigimu, konkretus šviestuvo modelis bus aptartas radus rangovą ir pradėjus vykdyti darbus. Tuomet ir paaiškės, ar ir tuose stulpuose bus įrengta inkilų.