Site icon sekunde.lt

Parduotuvės kaimynystė apkarto

P. Židonio nuotr.

Noras gyventi gražiau gali būti lengvai sutryptas purve. Taip jaučiasi vieno daugiabučio Vilties gatvėje gyventojai. Pernai renovavę namą ir ėmęsi tvarkytis aplinką iš artimiausių savo kaimynų – prekybos centro „Maxima“ sulaukė nemalonaus akibrokšto.

Vilties g. 26-ojo namo gyventojai guodžiasi tapę savotiškais šalia esančio prekybos centro įkaitais.

Kasdien prekes atvežančios sunkiasvorės mašinos, rėpliojančios per daugiabučio žaliąją zoną, net nespėjusią sudygti žaliąją veją pavertė melioracijos grioviais.

Negana to, namui priskirtoje stovėjimo aikštelėje, už kurią bendrija moka žemės nuomos mokestį, gyventojų automobiliams dažniausiai nelieka vietos, mat joje savuosius išrikiuoja parduotuvės personalas.

Kaip pasakojo Vilties g. 26-ojo namo pirmininkė Virginija Timochina, jų daugiabutis baigtas renovuoti pernai spalį. Iš pagrindų atnaujinę namą, gyventojai panoro susitvarkyti ir aplinką. Bendrija išsinuomojo pagal detalųjį planą daugiabučiui priskirtą valstybinės žemės sklypą – tik tokiu atveju galima šeimininkauti kaip tinkami. Pernai dar spėjo išsilyginti žaliąsias vejas aplink daugiabutį, pasisėti žolę. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad dalis žaliųjų plotų pavasarį nesužaliuos.

„Įvažiavimas į daugiabučio kiemą ir prekybos centro rampą – bendras. Į parduotuvę atvykstančios sunkiasvorės mašinos dideliais ratais ropoja per mūsų žaliąją veją. Po renovacijos visa veja buvo išlyginta, užsėta. Žolė net nespėjo sudygti – vilkikai ją pavertė didžiule klampyne“, – piktinosi namo pirmininkė.

Savo kieme liko be vietos

Dar viena bėda, anot V. Timochinos, kad prekybos centro darbuotojai savo automobilius rikiuoja daugiabučio aikštelėje. Sovietmečiu projektuoti daugiabučių kiemai nebeatitinka šiandienos poreikių. Jų 32 butų namui numatyta vos penkių vietų aikštelė. Nors nuo pernai lapkričio patys gyventojai už ją moka žemės nuomos mokestį, naudotis kaip sava vis tiek negali. Pasak V. Timochinos, parduotuvė atidaroma aštuntą ryto, tad vos tik daugiabučio gyventojai išvažiuoja į darbus, į atsilaisvinusią aikštelę savo automobilius pastato kaimynai. Pirmininkės teigimu, niekas dėl to nesipiktintų, jei būtų įmanoma gražiuoju sutarti, kad jie vietas atlaisvins 17 val. Tačiau aikštelė ištuštėja tik po 22 val., kai parduotuvė baigia darbą.

„Parduotuvės darbuotojai toje aikštelėje automobilius stato kaip savo kieme, o mums nebelieka vietos. Pati ne kartą prašiau, kad bent jau prieš 17 val. darbuotojai patrauktų savo mašinas, kad gyventojai nakčiai turėtų kur palikti savąsias. Bet susitarti buvo neįmanoma“, – guodėsi V. Timochina.

Pasak pirmininkės, bendrija išsinuomojo valstybinę žemę norėdama padidinti dabartinę automobilių stovėjimo aikštelę, tačiau baiminasi, kad net ir investavę nuosavas lėšas ir toliau neturės joje vietos.

„Žmonės piktinasi, kad mokame žemės nuomos mokestį, bet negalime naudotis tuo, kas mums ir priklauso. Čia lygiai tas pats, kaip nuvažiuoti pas ką nors į privatų kiemą, išvažinėti žaliąją veją, įžūliai svetimam kieme pasistatyti savo automobilį, o šeimininkui sakyti, kad kur nori, ten ir statyk savąjį“, – palygino namo pirmininkė.

Apsaugotų dekoratyvinis akmuo

Nerasdami sutarimo su kaimynais, Vilties g. 26-ojo namo gyventojai pagalbos kreipėsi į Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyrių. Jam pateikė ir nuotraukas, kuriose užfiksuota išbjaurota veja. Jau gavo ir atsakymą, kad bus imtasi tyrimo.

V. Timochina netgi svarsto, ar neverta išvažinėtoje vejoje pastatyti dekoratyvinių didesnių akmenų ir taip užtverti namo teritoriją nuo ratuotų chuliganų. Ji neabejoja, kad dekoratyviniai augalai būtų per kelias dienas suniokoti, o atsiradus akmenims įvažiuoti į kiemą sunkiasvorėms transporto priemonėms būtų sudėtingiau, bet tuomet prekybos centras turėtų ieškoti išeičių.

„Kodėl „Maxima“ negali už savo lėšas prasiplatinti įvažiavimo, jeigu dabartiniu nepravažiuoja jų sunkiasvoris transportas. Bet ne mūsų namo sąskaita, o valstybinės žemės sklypo, kuris priskirtas jų namui. Kodėl dabar turime mes kentėti?“ – stebisi V. Timochina.

Praverstų kelio ženklas

Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė teigė, jog pagal gautą gyventojų skundą pradėtas tyrimas. Anot jos, bus aiškinamasi, kas išvažinėjo žaliąją veją. Namo bendrija teigia, jog galėsianti pateikti ne tik nuotraukas, bet ir šią vietą filmuojančios vaizdo kameros įrašus.

Pasak D. Svirelienės, valstybinės žemės sklypus išsinuomojusios daugiabučių namų bendrijos, savo lėšomis pasididinusios automobilių stovėjimo aikšteles, nuo svetimų dažniausiai saugosi įrengdamos kelio ženklus. Tokiu atveju, pasak vedėjo, svetimoje teritorijoje savavališkai pasistačiusieji automobilį gali sulaukti baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimą.

Nori gyventi draugiškai

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, kad bus ieškoma sprendimų, kurie tenkintų abi puses. Anot jos, iki šiol parduotuvei ir daugiabučiui pavykdavo rasti kompromisų.

„Panevėžyje, Liepų alėjoje, esanti „Maxima X“ parduotuvė ir minimas daugiabutis iš tiesų yra kaimynai, dėl to jau esame įvykdę ne vieną sprendimą, atsižvelgdami į gyventojų prašymus. Pavyzdžiui, įrengėme apšvietimą prie namo galo, pavėlinome prekių atvežimo laiką dėl triukšmo prevencijos, užrakinome atliekų konteinerius, užtikrinome, kad kasdien būtų išvežama tara“, – vardijo E. Dapkienė.
Jos žiniomis, darbuotojai ir šiuo metu nestato automobilių daugiabučiui priklausančioje aikštelėje, tačiau dar kartą jie dėl to bus informuojami.
„O dėl vejos jau perspėjome mums prekes vežančią įmonę, kad atidžiau manevruotų aikštelėje, atvežę prekes. Jei turėtume įrodymų, kad būtent mums prekes atvežantis transportas išvažinėja žaliąją veją, pasirūpintume jos atsodinimu. Tikrai nenorime pyktis su kaimynais ir, mūsų nuomone, iki šiol atlikti veiksmai yra to įrodymas“, – aiškino prekybos tinklo atstovė.

Geranoriškai spręsti problemą norėtų ir namo bendrija.

„Mes triukšmą keliame tik kraštutiniais atvejais, kai nebepavyksta susikalbėti gražiuoju. Prekių atvežimo laikas buvo pavėlintas irgi po to, kai šimtą kartų skundėmės dėl triukšmo“, – pamena V. Timochina.

Galerija

 

Exit mobile version