Epidemiologams labiausiai nerimą kelia koronaviruso židiniai, siejami su įmonėmis ir viena gydymo įstaiga mieste. Nors ėminius tyrimams dėl koronaviruso imantis mobilusis punktas vėl dirba maksimaliu režimu, svarstoma sudaryti dar ir papildomą ketvirtą pamainą, mat plūsta ne tik artimą kontaktą su sergančiuoju turėję asmenys, bet ir profilaktiškai išsitirti norintys panevėžiečiai.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų skyriaus vadovės Dovilės Brajinskienės teigimu, iš antradienį tirtų pusantro šimto žmonių nustatyta dvylika naujų COVID-19 susirgimų. Šiuo metu šia pavojinga infekcija serga jau 29 panevėžiečiai ir trys Panevėžio rajono gyventojai. Artimiausiomis dienomis susirgimų skaičius gali dar šoktelėti – kasdien mobiliajame punkte atliekama apie 150 testų koronavirusinei infekcijai nustatyti.
Nors fiksuojama atvejų, kai sunku atsekti, kaip žmogus užsikrėtė, Aukštaitijos sostinėje rusena net keli židiniai, kur susirgusiųjų daugiau nei po vieną.
„Šiuo metu Panevėžyje fiksuojami trys židiniai. Kiti atvejai – pavieniai. Susirgimų skaičius sparčiai auga, nes vienam žmogui užsikrėtus darbo vietoje, paprastai suserga ir jo šeimos nariai. Antradienį vien Panevėžyje buvo 20 atvejų, o trečiadienį – jau 29. Šią savaitę bus tiriama daug žmonių, kurie turėjo artimą kontaktą su užsikrėtusiaisiais“, – teigė D. Brajinskienė.
Vienas iš židinių, kur suskaičiuojama net dešimt sergančiųjų koronavirusine infekcija – nedidelė individualioji įmonė, tačiau dėl asmens duomenų apsaugos epidemiologai atsisako ją įvardyti. Taip pat nustatyta, kad COVID-19 susirgo dar trys „Roquette Amilina“ darbuotojai, šeši atvejai siejami su „Linolito“ gamykla.
„Naują atvejį turime ir gydymo įstaigoje. Susirgus vienai masažuotojai, dabar tiriami artimą kontaktą su ja turėję darbuotojai bei pacientai“, – sakė D. Brajinskienė.
„Roquette Amilina“ atstovė spaudai Laima Čigriejūtė-Vitkauskienė patvirtino, kad šiuo metu trys jų darbuotojai užsikrėtę COVID-19. Anot jos, visi jaučiasi gerai, bendrovės atstovai su sergančiais žmonėmis nuolat palaiko ryšį. Tikimasi, kad virusas gamykloje buvo suvaldytas, mat tik sužinojus apie pirmąjį atvejį imtasi visų saugumo priemonių, dezinfekuotos patalpos, dar karantino metu darbuotojai suskirstyti pamainomis, kad vieni su kitais turėtų kuo mažiau kontaktų.
„Net ir atšaukus karantiną kaukės įmonėje liko privalomos. Dalis žmonių dirba nuotoliniu būdu, kita veikla organizuojama taip, kad būtų kuo mažiau kontaktų, patalpos nuolat dezinfekuojamos. Darbuotojų sveikatai skiriame didžiausią prioritetą“, – kalbėjo L. Čigriejūtė-Vitkauskienė.
Šeši susirgimų atvejai siejami su bendrove „Linolitas“. Tačiau įmonės direktorė Saulė Motiejūnienė teigė, jog jai kol kas žinoma tik apie du susirgusius darbuotojus. Mat jau nuo liepos 20-osios visa gamyklos veikla sustabdyta, o darbuotojai išleisti į prastovas.
„Esame gamintojai, susieti su pasaulinėmis rinkomis, šiuo metu neturime tiek užsakymų, kad galėtume dirbti visu pajėgumu, todėl iki pat rugpjūčio pabaigos gamyba sustabdyta. Apie tai, kad susirgo mūsų darbuotojai, išgirdome, kai jie jau nebedirbo“, – kalbėjo „Linolito“ direktorė.
Kaip darbuotojai galėjo užsikrėsti, ji dabar galinti tik spėlioti – gamykla užima apie penkiolika tūkstančių kvadratinių metrų ir visi reikalaujami atstumai yra išlaikomi. Prie įrenginių dirba nedaug žmonių, o ir patalpoms dezinfekuoti bei rankų higienai, pasak S. Motiejūnienės, buvo skiriamas ypatingas dėmesys.
Praėjusią savaitę vienas susirgimo atvejis fiksuotas ir vienoje didžiausių Panevėžio gamyklų „PKC Group“, tačiau daugiau sergančių šios įmonės darbuotojų nenustatyta.
Ypatingas dėmesys šiuo metu skiriamas ir Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centrui, nustačius, kad viena darbuotoja užsikrėtusi COVID-19. Šią savaitę bus patikrinti visi darbuotojai bei pacientai, kuriems susirgusioji teikė sveikatinimo paslaugas.
Pasak Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorės Rūtos Pranculienės, masažuotoja užsikrėtė namuose nuo artimo žmogaus. Kol ir jai buvo nustatytas virusas, moteris dar keturias dienas dirbo centre. Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui jau pateiktas sąrašas visų pacientų, kuriuos per tą laiką ji masažavo, taip pat sąrašas darbuotojų, su kuriais turėjo artimą kontaktą.
„Visi mūsų darbuotojai privalo naudotis asmens apsaugos priemonėmis – veido kaukėmis bei pirštinėmis, taip pat nuolat dezinfekuojamos patalpos. Testus koronavirusui nustatyti privalės atlikti visi artimą kontaktą turėjusieji, tačiau dėl savo pačių saugumo per šią savaitę planuojame profilaktiškai patikrinti visus darbuotojus“, – kalbėjo R. Pranculienė.
Jos teigimu, iki penktadienio turėtų būti gauti visų rezultatai. Tada ir bus sprendžiama, kokių priemonių toliau imtis. Bent kol kas įstaigos veiklos nutraukti ne- planuojama.
„Kol kas veiklos nestabdome. Gal pacientams teks kiek ilgiau palaukti, bet ir dabar nebuvo didelių eilių, registruodavome savaitei į priekį. Tolesnė eiga priklausys nuo to, kokius gausime atsakymų rezultatus“, – trečiadienio popietę sakė R. Pranculienė.
Dėl augančio sergamumo be pertraukų nuo aštuonių ryto iki aštuonių vakaro dirba ir mobilusis punktas. Savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba teigė, kad pastarosiomis dienomis atliekama apie 150 ėminių. Tiriami ne tik artimą kontaktą su sergančiuoju turėję asmenys, bet ir slaugos bei gydymo įstaigų darbuotojai. Panevėžys laikomas vienu karštųjų taškų Lietuvoje, tad nemokamai išsitirti gali ir visi norintys, kurių darbo specifika susijusi su klientų aptarnavimu. Tereikia paskambinus Koronos karštosios linijos telefonu 1808 nurodyti raktažodį „panevėžietis profilaktiškai“.
„Mobilusis punktas dirba maksimaliu krūviu. Žmonių skaičiaus padidėjimas jaučiamas ne tik dėl to, kad savo darbuotojus intensyviau siunčia slaugos ir gydymo įstaigos. Labai aktyviai registruojasi ir panevėžiečiai, kuriems darbe tenka susidurti su dideliais srautais klientų“, – teigė M. Burba.
Kokia dalis atvykusiųjų tiriasi profilaktiškai, anot Sveikatos poskyrio vedėjo, statistika nėra renkama. Mat toks popierinis darbas papildomai apkrautų ir taip vos suktis spėjančius mobiliojo punkto darbuotojus. Tačiau vėliau visus duomenis susisteminti turėtų Sveikatos apsaugos ministerija.
„Mobiliajame punkte dabar ir taip įtemptas metas, trys pamainos dirba maksimaliu tempu, svarstome sudaryti ir ketvirtą pamainą“, – sakė M. Burba.
Šiuo metu Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dėl koronaviruso gydomi keturi panevėžiečiai, vienas jų reanimacijos skyriuje, kitų trijų būklė lengvesnė.