L. Varanausko nuotr.

Panevėžys švenčia Valstybės dieną

Panevėžys švenčia Valstybės dieną

Šiandien vidurdienį šventiškai nusiteikę panevėžiečiai rinkosi Laisvės aikštėje. Valstybės dienos minėjimas prasidėjo iškilminga vėliavos kėlimo ceremonija.

Šventės proga susirinkusiuosius sveikino miesto valdžios atstovai, karių tradiciškai iššauta salvė – už lietuvius, už valstybę, už Lietuvą.

Šventę panevėžiečiai ir miesto svečiai galės tęsti nuo 20 valandos Skaistakalnio parke. Čia ruošiamas gyventojų pamėgtas piknikas „Mes esame Lietuva“.

21 val. visoje Lietuvoje ir pasaulyje lietuviai giedos Tautišką giesmę.

21.30 val. panevėžiečiai kviečiami į šokio ir dramos spektaklį Justino Marcinkevičiaus „Mindaugas“.

Valstybės dieną švęs ir Panevėžio rajono gyventojai. Jie rinksis ant Upytės, kitaip dar vadinamo Čičinsko piliakalnio.

Liepos 6 – ąją švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę. 1990 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas įstatymu „Dėl švenčių dienų“ liepos 6-ąją paskelbė Valstybės švente.

Ta proga norėtųsi atsigręžti į prieštaringus istorijos vingius ir prisiminti pirmąjį ir vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą – asmenybę, pranokusią savo epochą politine strategija, mentalitetu, dvasine jėga.

Istorikai spėja, kad Lietuvos valstybė jau buvo sukurta ir vieno valdovo sujungta dar prieš pirmąjį Lietuvos karalių Mindaugą. Deja, tik apie jį turima nedaug tikslių istorijos duomenų.

Istorijos šaltiniuose vienintelis Lietuvos karalius vadinamas Mindaugu Išmintinguoju. Nesunku atspėti kodėl lietuviai jam suteikė tokį garbingą vardą – jis tuo metu (XIII a. pradžioje) sugebėjo vykdyti tokią lanksčią politiką, niekais pavertusią begales Kryžiuočių ordino planų.

Labai reikšmingas Mindaugo politikos žingsnis – krikščionių tikėjimo priėmimas 1251 m. Tada Livonijos ordino magistras iškilmingai pakrikštijo Mindaugą su žmona Morta ir dviem sūnumis Rukliu ir Rupeikiu bei daugelį karių.

Valdovui priėmus krikštą, 1251 metai, kai kurių istorikų nuomone, laikytini Lietuvos krikšto pradžia. Taigi Mindaugas yra ne tik valstybės suvienytojas, bet ir krikštytojas. Apsikrikštijęs Mindaugas pastatė savo valstybės sostinėje Vilniuje pirmąją Katedrą, kurios liekanų prieš keletą metų surasta dabartinės Vilniaus Arkikatedros požemiuose.

Galerija

Komentarai

  • Kokios gražios mūsų merginos, kokie šaunūs kareivėliai, koks tvirtas gynėjų stotas!
    Su Valstybės diena!

  • Labai gera, kad išmokome švęsti be virkavimų, pagraudenimų, o oriai ir iš širdies.

  • Šventė gerai ir reikia jas švęsti, Bet kodėl Panevėžiečiai nėjo į šventę? Ogi todėl, kad buvo pasityčiota iš Mero. Kiek dar konservatoriai kels mieste suirutę. Ir mes atėjome prieš 12val., pasižiūrėjome, kad aikštė tuščia ir išėjome, nes žinojome, kad Meras su švente nepasveikins.

    • ziauriai truksta Mero. Budavo kiekviena savaite gali i priemima uzsirasyti nueiti issakyti ka galvoji, pasitarti, o paklauso eilinio zmogaus nuomones ir balso pirma karta sitaip savo mieste pasijutau zmogumi. Taigine eme ir nueme zmogu kuris pagrinde eme keisti ir tvarkyti. Nebeisiu balsuoti kad tokia neteisybe ant lietuvos. As gerbiu Radzkauska.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų