Prieš vidurdienį prie Aleksandro paminklo bangavo trispalvių jūra – panevėžiečiai į iškilmingą vėliavos pakėlimo ceremoniją atėjo nešini vėliavėlėmis, pasipuošę trispalvės spalvų šalikais ar papuošalais, netgi išsidažę veidus. Kai kurie į šventę tiesiog atbėgo – įveikė simbolinį ratą už laisvę. Tokius ratus prie Bendruomenių rūmų Panevėžio žmonės bėgo dar nuo antradienio 6 val. – ištisas 30 valandų.
Skambant valstybės himnui, iškilmingai pakelta trispalvė ne tik prie Aleksandro paminklo, bet ir ant J. Miltinio dramos teatro stogo. Laikinai Panevėžio mero pareigas einantis Deividas Labanavičius sveikino susirinkusius kviesdamas švęsti ir didžiuotis valstybe.
„Buvome nepalaužiami, nes turėjome aiškų tikslą“, – kalbėjo D. Labanavičius.
Lemta būti pirmiesiems
Šventinėje ceremonijoje dalyvavęs Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas pabrėžė Lietuvą turint kuo didžiuotis – 1990 metų kovo 11-ąją pirmoji pasitraukė iš Sovietų Sąjungos, kaip ir 1918 metų vasario 16-ąją pirmoji pasitraukė iš carinės Rusijos imperijos, o XV a. lietuviai pirmieji pasipriešino mongolams, kad neužkariautų Europos.
„Dėkokime Dievui ir didžiuokimės, kad ir toliau būtume pirmieji“, – linkėjo vyskupas emeritas.
Panevėžio jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ prezidentė Gabrielė Kučytė sako, kad jaunimas dažnai girdi, jog nesupras ir nepajaus, kas dėjosi prieš 30 metų. To ir neįmanoma padaryti, tačiau, anot jos, jaunoji karta yra nepriklausomybės vaikai, gimę ir augę jau laisvoje Lietuvoje, ir didžiuojasi, ką nuveikę jų tėvai ir seneliai.
Prieš pat iškilmingą vėliavos pakėlimo ceremoniją baigėsi antradienio ankstų rytą prie Bendruomenių rūmų prasidėjęs tradicinis estafečių bėgimas. Šiųmečiame 30 valandų trukusiame maratone bėgo net 1 001 dalyvis, vyriausiam – 76-eri, o jauniausiam – 3 metai. Dalyviai iš viso nubėgo 400 kilometrų ir 400 metrų, o tai reiškia, kad Panevėžyje pasiektas dar vienas rekordas.
Karaliaus Mindaugo husarų bataliono Civilių ir kariškių bendradarbiavimo skyriaus viršininko vyr. leitenanto Igno Bačiulio teigimu, šiais metais iš anksto nebuvo pasirūpinta oficialiu rekordo registravimu. Nepaisant to, jis pasiektas – kariai patys ilgiau nei parą fiksavo kiekvieną dalyvį.
Pasak I. Bačiulio, šįmet būta abejonių, ar tradicinis, karių organizuojamas bėgimas „Už laisvę“ iš viso įvyks. Baimintasi, kad žmonės privengs bėgti saugodamiesi viruso, negana to, dėl remonto darbų Laisvės aikštėje bėgimo trasą teko kelti į kitą vietą.
Visgi panevėžiečiai neatsisakė jau įpročiu tapusio Kovo 11-osios bėgimo, o ypač daug norinčiųjų įveikti 400 metrų ratą sulaukta naktį į trečiadienį.
Pirmą kartą bėgusi Dargužių šeima – Valda, Artūras ir vaikai Ignas bei Jonas – šiemetiniame bėgime buvo paskutiniai civiliai bėgikai. Po jų paskutinį ratą apsuko ir per Senvagę iki Aleksandro paminklo atbėgo bataliono kariai.
„Smagu, užvaldo emocijos, gražu žiūrėti“, – linksmos nuotaikos nestokojo V. Dargužienė.
Jos vyro A. Dargužio teigimu, net oras nesugadino nuotaikos. Šeima pasakojo, kad draugai kasmet bėgdavo, keldavo į socialinius tinklus nuotraukas, todėl ir patys panoro bėgti.
„Užkrečia ta emocija, ta bendryste. Išsimiegojome ir sakome vaikams – bėgame. Nors, atrodo, lietus, prastas oras, bet smagu, kad spėjome“, – džiaugėsi šeima.
Pasaulyje siaučiant koronavirusui, ir šventėje neapsieita be perspėjimų grįžus namo plautis rankas. Be to, nuo 16 valandos „Cido“ arenoje vyks miuziklas „Lituanica“. Organizatoriai prašo žmonių būti supratingų ir jaučiant negalavimo simptomus – čiaudint, kosint, turint temperatūros – į renginį neiti. Norintieji arenoje galės pasimatuoti temperatūrą. Taip pat nupirktos papildomos „Cido“ arenos dezinfekavimo paslaugos ir daugelyje arenos vietų bus dezinfekatorių.
Komentarai
nerekomendavo renginiu uzdarose patalpose, bet renginys nebuvo atsauktas, gaila
Su švente! Kai kas uždraustų LAISVĖS dieną visam šimtmečiui į priekį…