Jau kurį laiką Panevėžyje ne tik tvarkomos gatvės – daugėja ir naujų gėlynų, nors nemažai augalų, ilgapirščiams neatsispyrus jų grožiui, paslapčia iškeliauja į privačias klombas.
Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Krivickienės teigimu, šiemet miesto želdynams skirta daugiau lėšų. Viešosiose erdvėse atsirado naujų tiek daugiamečių, tiek vienmečių augalų kompozicijų.
J. Basanavičiaus ir Beržų gatvių sankirtoje pastatyti nauji stovai su gėlėmis. Atnaujinta ir dalis vazonų – Nemuno gatvėje ant apšvietimo stulpų buvusieji pakeisti didesniais.
Pasak I. Krivickienės, žiemą įvyko viešasis pirkimas ir įsigyta daugiau nei 30 specialių vazonų. Jie brangūs, užtat atsparūs karščiui ir šalčiui, palaikantys drėgmę. Be to, didesniuose vazonuose telpa ir daugiau gėlių.
Naujas gėlynas įrengtas ir prie J. Basanavičiaus gatvės 3-ojo namo, greta pėsčiųjų perėjos. Kol čia buvo veja, žmonės, trumpindami kelią link perėjos, dalį jos sutrypdavo. Daugiamečių augalų gėlynas šią bėdą išsprendė.
Vietas rinko pagal ekologiją
Nedidelis alpinariumas įrengtas J. Tilvyčio gatvėje. Netoli Beržų gatvės sankirtos su Staniūnų gatve pasodinta daugiamečių augalų. Anksčiau ši vietą irgi buvusi probleminė: ten augęs beržas nudžiuvo, jį nukirtus ir atnaujinus veją toji atrodė labai tuščia.
Atnaujinti želdynai ir prie Muzikos mokyklos – daugeliui panevėžiečių įprasti tapę tenykščiai kadagiai paseno ir atrodė neestetiškai.
Dar du dideli nauji gėlynai įrengti gatvių skiriamosiose salelėse, vienas – Vilniaus gatvės gale, pakeliui į Dembavą, vietoje skiriamosios žaliosios juostos. Čia susodintos daugiausia vienmetės gėlės.
Šiemet želdynams mieste skirta 60 tūkst. eurų.
„Vien daugiamečių augalų nerizikavome sodinti, nes neaišku, kaip ten augs. Šioje vietoje labai daug išmetamųjų dujų – prie šviesoforų sustoja daug automobilių“, – aiškino I. Krivickienė.
Nemažas gėlynas iš vienmečių gėlių, hortenzijų ir pušaičių atsirado S. Kerbedžio ir Smėlynės gatvių sankirtoje.
„Čia buvo labai tuščia – tiesiog prašėsi daugiau žalumos“, – sako specialistė.
Planuojama gėlėmis pagyvinti ir dabar atnaujinamą Klaipėdos, taip pat J. Tilvyčio gatves.
„Gėlių reikėtų visur, kur tik yra žiedinės sankryžos, šviesoforai, kur sustoja automobilių srautai, labiau matomose vietose, – vardijo I. Krivickienė. – kai atnaujinamos vejos, pakeičiami šaligatvio borteliai, vaizdas jau būna kitoks ir prašosi kažko daugiau.“
Nepigus grožis
Užsukę į mažesnius miestelius, panevėžiečiai jau seniai su pavydu žvalgydavosi į išpuoselėtus gėlynus – o dar labiau jų gausą. I. Krivickienė mano, kad ir Panevėžyje gėlių nemažai, tik vaizdą iškreipia miesto dydis.
„Didesniame mieste vaizdas atrodo kitaip. Suburkime į vieną gatvę visus mūsų gėlynus – atrodys dar daugiau gėlių“, – sako specialistė ir pabrėžia, jog įrengti gėlyną nėra pigu, o jų Panevėžyje visgi daugėja.
Tokio grožio kaina priklauso ir nuo gėlyno dydžio, ir nuo jam parinktų augalų, įdėto darbo paruošiant dirvą. Nepigiai atsieina ir priežiūra – šiemet itin didelė išlaidų dalis teko želdynų laistymui. Neretai juos tenka ir atsodinti.
Šiemet želdynams mieste skirta 60 tūkst. eurų. Už tuos pinigus ne tik įsigyta augalų – už juos želdiniai ir prižiūrėti, atnaujinti. Beje, pinigai skirti ne vien gėlynams. Savivaldybė už tas pačias lėšas dar prižiūri ir žymių žmonių kapvietes – dabar jau ir senosiose miesto kapinėse šalia Apvaizdos tako.
Vagia, ką gali
Amžina Panevėžio gėlynų rykštė – juos lankantys vagys. Pasak I. Krivickienės, daugiausia vagysčių šiemet būta pavasarį, kai gėlės sodintos. Dabar ilgapirščiai kiek aprimę.
„Pavasarį tikrai daug dingdavo ir pačių sodinukų, ir daugiamečių krūmų. Matai, kad vieną rytą tiek nėra, kitą rytą – dar kažkiek“, – nuolatine būtinybe atsodinti pavogtus augalus guodėsi specialistė.
Surasti vagišių paprastai nepavyksta.
Pernai Povilo Plechavičiaus skvere buvo pasodinti keli šimtai miestui dovanotų olandiškų daugiamečių gėlių sodinukų: levandų, ežiuolių, rudbekijų, flioksų, šalavijų bei retų lelijų. Pastarosios iš gėlyno dingo pirmosios – šį sezoną jų žydėjo mažiau nei pusė.
Dar vienas gėlynas, iš kurio, pasak I. Krivickienės, vagiama nuolat, yra Elektros ir J. Basanavičiaus gatvių kampe. Problemą greičiausiai būtų galima išspręsti įrengus vaizdo stebėjimo kameras. Specialistės žiniomis, planuojama, kad Panevėžyje tokių kamerų padaugės. Ir nors dėl konkrečių vietų dar svarstoma, rekomendacija, kad stebėjimo kamerų atsirastų ir prie labiausiai ilgapirščius traukiančių gėlynų, jau yra.