Panevėžio santuokų rūmuose numatomas darbymetis. Šį mėnesį jaunavedžių poros viena kitą keis ne tik, kaip įprasta, savaitgaliais, bet net ir darbo dienomis.
Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė stebisi: tokio antplūdžio nebuvo net praėjusią vasarą, Vyriausybei atšaukus karantino suvaržymus pokyliams.
L. Guokė skaičiuoja, jog Panevėžyje birželį santuokos ceremoniją suplanavusios 75 poros. Vedėjos teigimu, aukso žiedus dažniausiai maino jau įpusėjusieji trečią dešimtį: vidutinis merginų amžius siekia 25 m., vaikinų – apie 30 m.
Daugiausia kartų Mendelsono maršas skambės pirmąjį šio mėnesio šeštadienį. Tuoktis numatė net 15 porų, keturiomis mažiau – birželio 11-ąją.
„Kiek šįmet per vieną mėnesį, pernai tiek porų sulaukėme per du: gegužę tuokėsi 39 poros, birželį – 36. Tarp jaunavedžių birželis niekada nebuvo toks populiarus mėnuo. Paprastai santuokų daugiausia registruodavome gegužę, liepą ir rugpjūtį“, – palygino L. Guokė.
Praėjusiais metais daugiausia santuokų Panevėžyje registruota liepą – amžiną meilę vienas kitam prižadėjo 70 porų.
Skyriaus vedėja neabejoja, kad ir šios vasaros vidurys Aukštaitijos sostinei turėtų būti derlingas santuokų.
Jau dabar prašymus tuoktis liepą yra pateikusios 57 poros ir šis sąrašas toliau pildosi.
Santuokų rūmų darbuotojos stebi ir kitą Panevėžyje neįprastą tendenciją – net trečdalis santuokų birželį bus registruotos penktadieniais.
Pasak L. Guokės, ši savaitės diena jau visą ateinantį mėnesį bus užimta.
Vedėja svarsto, jog penktadienius šventei dažniau pradėta rinktis dėl ekonominių išskaičiavimų, mat tądien pigiau atsieina ir fotografo paslaugos, ir pats pokylis.
„O mes visada patariame santuoką registruoti šeštadieniais. Tada ir iškilminga aplinka didžiojoje salėje, ir skamba gyva vargonų muzika. Penktadieniais ceremonija apsiriboja mažojoje salėje labai kamerinėje aplinkoje. Jei susirenka didesnis būrys svečių, vos telpa“, – sako L. Guokė.
Vis dėlto, anot jos, labiausiai ceremonijos iškilmingumas priklauso nuo pačių jaunavedžių nusiteikimo.
Vedėja neslepia, jog ne kartą pačiai buvo apmaudu matyti, kad tokią įsimintiną akimirką jaunieji prioritetą teikia ne vienas kitam ir duodamos priesaikos prasmei, o fotografavimuisi.
„Pradėjusi dirbti galvodavau, kodėl jaunavedžiai juokiasi, kai aš kalbu. Paskui supratau, kad taip yra dėl fotografijos. Ji pavagia tą ypatingą momentą, kai pasižadama vienas kitam. Jei duodami priesaiką galvoja ne apie jos prasmę ir savo jausmus, o kaip dabar atrodo, nebelieka ir tos prasmės“, – sako L. Guokė.
Nors Panevėžyje registruojamų santuokų skaičius šįmet rekordiškai šoktelėjo, Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai regi ir tokį patį skyrybų šuolį.
Vien šiais metais Aukštaitijos sostinėje susituokė 140 porų, tačiau ir išsiskyrė kone tiek pat – 120.
Pasak L. Guokės, skyrybų tradiciškai sumažėja tik vasaros mėnesiais. Tačiau ne todėl, kad šilti orai sugrąžintų darną į šeimas. Tiesiog vasarą atostogauja sprendimus dėl ištuokų priimantys teisėjai.
Panevėžyje jaunavedžių svitoms užplūdus Santuokų rūmus, rajone Civilinės metrikacijos skyriuje – ramybė.
Jame Mendelsono maršas nuskamba vos keliskart per mėnesį.
Rajono Savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus specialistė Zita Gasiūnienė skaičiuoja birželį sutuoksianti aštuonias poras.
Pusė jų santuoką įregistruoti pageidavo skyriuje, kitos iškilmingai ceremonijai rinkosi kaimo turizmo sodybas bei Bistrampolio dvarą.
Daugiau darbo, anot vedėjos, laukia liepą. Prašymus tuoktis tą mėnesį kol kas pateikė 12 porų.
Rajone vestuvės nėra dažnas reiškinys. Praėjusį šeštadienį rajono Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai sutuokė dar tik 32 porą šiais metais.
Užtat skirtingais keliais šįmet pasuko jau 19-iolika porų.