Vasario mėnesį 67 Panevėžio miesto daugiabučiai išbandys galimybę rinkti ir maisto atliekas. Naujovė leis gyventojams sumažinti bendrą nerūšiuotų atliekų srautą, kas ateityje leis mažinti miesto atliekų surinkimo ir tvarkymo kaštus, o kartu ir atvers galimybes surinktas maisto atliekas vėl grąžinti į pirminį būvį. Tokio proceso metu bus įgyvendinami žiedinės ekonomikos principai.
Kaip pasakoja „Panevėžio specialusis autotransportas“ Klientų aptarnavimo ir pardavimų skyriaus vadovė Ernesta Lipskienė, gyventojams sausį bus išdalinti specialūs 7 litrų talpos kibirėliai skirti augalinės kilmės maisto atliekoms. Pilėnų mikrorajone 10 (dešimtyje) kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteinerių aikštelių papildomai, nuo š. m. vasario mėn., bus pastatyti maisto atliekų surinkimo konteineriai. Oficialus naujų atliekų surinkimo startas – 2022 m. vasario 1 diena, kada specialiai maisto atliekoms pritaikytas bendrovės transportas pradės reguliariai surinkti maisto atliekas. Planuojama, kad maisto atliekų konteineriai bus aptarnaujami kiekvieną dieną.
Surinktos maisto atliekos bus vežamos į bioskaidžių atliekų tvarkymo įrenginius, esančius Dvarininkų km. Juose maisto atliekos pateks į talpas, kuriose iš pradžių bus išgaunamos dujos, o likutis verčiamas natūraliomis trąšomis.
Bus pradėta nuo augalinės kilmės atliekų
Iš pradžių maisto atliekų surinkimas prasidės nuo augalinės kilmės maisto produktų. Maisto gamybos procese tokių susidaro didžiausia dalis – tai įvairios lupenos, daržovių ar vaisių skutimo liekanos (bananų ar apelsinų žievės), arbatos ar kavos tirščiai, daržovių paruošimo metu liekančios ar maistui netinkamos dalys, taip pat kambariniai augalai ar jų dalys.
Kartu su augalinės kilmės maisto atliekomis šalinami ir kavos tirščiai, kavos filtrai, arbatžolės ir arbatos maišeliai, seni prieskoniai.
Tie gyventojai, kurie maisto atliekas kaups maišeliuose, prieš išmesdami į konteinerį turės jį sandariai užrišti. Maisto atliekas renkant specialiai joms skirtame kibirėlyje, taip pat rekomenduojama naudoti maišelius. Geriausia naudoti kompostuojamuosius, biologiškai suyrančius ar popierinius, nes taip surinktos maisto atliekos paprasčiau tvarkomos, greičiau suyra.
Sėkmingai įveikus pirmąjį etapą planuojama sekti kitų Lietuvos miestų pavyzdžiu ir, kai regiono atliekų tvarkymo centras bus pasiruošęs reikalingą techninę įrangą, pradėti rinkti ir gyvulinės kilmės maisto atliekas. Tai įvairūs gyvulinės kilmės produktai – pieno produktai, kaulai, odelės, kremzlės, gyvulinės kilmės riebalai, aliejai, skysčiai ir kt.
Tikisi bendruomenių lyderių įsitraukimo
Pasak Klientų aptarnavimo ir pardavimų skyriaus vadovės E. Lipskienės, naujovės sėkmės didele dalimi priklausys nuo gyventojų bendruomenių įsitraukimo, todėl daug dėmesio bus skiriama informacijos sklaidai per daugiabučių namų gyventojų bendrijas, jų pirmininkus. Visi gyventojai gaus specialius kibirėlius maisto atliekoms, tačiau ne mažiau svarbu, kad visi suprastų, kad tik nuo jų pačių įsitraukimo ir kasdienių įpročių priklauso, ar naujovė prigis ir leis miestui siekti nusimatytų atliekų tvarkymo tikslų, mažinti susidarančių šiukšlių srautą, efektyviai perdirbti ir panaudoti atliekas.