Vienu iš pirmųjų priešiškai nusiteikusių jėgų taikiniu tapo įmonės „Pieno žvaigždės“ filialas „Panevėžio pienas“. Pirmadienio popietę priešiškoms jėgoms panaudojus chemines medžiagas, įmonės darbuotojams teko gelbėti savo gyvybes ir nedelsiant palikti patalpas.
Apie 13 valandą nežinomos pajėgos įmonės teritorijoje susprogdino amoniako statinę, taip paskleisdamos mirtį nešantį pavojų. Į nelaimės vietą netruko atvykti gausūs ugniagesių gelbėtojų, medikų, policijos pareigūnų ir kariškių būriai. Nedelsiant evakuoti įmonės darbuotojai. Apsaugoję žmones, kariškiai ėmėsi valyti visą įmonės teritoriją.
Praėjus grėsmingai situacijai, Karaliaus Mindaugo husarų bataliono štabo S3skyriaus operacijų planavimo karininkas vyresnysis leitenantas Edvinas Sriubas ramino, kad didesnės nelaimės šį kartą pavyko išvengti.
„Priešiškai nusiteikusios pajėgos susprogdino šioje įmonėje saugomo amoniako rezervuarą ir sukėlė pavojų visiems aplinkiniams. Išsiliejus amoniakui buvo užteršta visa teritorija, tačiau praėjus kiek daugiau nei valandai, pavojus neutralizuotas“, – „Sekundei“ teigė E. Sriubas.
Nepaisant greitos tarnybų reakcijos, sužeistųjų išvengti nepavyko. Keletas įmonės darbuotojų apsinuodijo pasklidusiu amoniaku. Medikams jų gyvybes pavyko išgelbėti.
Geležinkelio puolimas
Pavojų netrūko ir geležinkelio stotyje, dar sekmadienio vakarą ją užgrobti bandė paslaptingos šalies Udijos palaikytojai. Mėlynus raiščius ant abiejų rankų ryšintys ginkluoti vyrai tvirtino, kad laukia humanitarinės paramos iš savo valstybės, ir nesutiko nusileisti pareigūnų prašymui pasiduoti. Situacijai aštrėjant, pirmadienio popietę ginti geležinkelio stoties atvyko Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai, vos per 10 minučių jie nugalėjo į Lietuvos laisvę ir vienybę besikėsinusius priešus.
Atkovojus geležinkelio stotį, Karaliaus Mindaugo husarų bataliono vadas pulkininkas leitenantas Rolandas Putnikas pripažino, kad kova praėjo lengviau nei tikėtasi.
„Norėdami nukauti 10-ies priešų būrį, į įvykio vietą atsiuntėme apie 40 savo karių, kurie su užduotimi susidorojo gana greitai. Tiesa, įtempta situacija dar nesibaigė, o kariai liks saugoti objekto tol, kol būsime tikti, kad priešas negrįš“, – kalbėjo R. Putnikas.
Kovodami su priešu Lietuvos kariai buvo apsiginklavę automatiniais šautuvais G36, ant visureigių pritvirtinę sunkiuosius kulkosvaidžius. Kariai taip pat turėjo kulkosvaidžius ir granatsvaidžius, tačiau jų neprireikė.
Nepaisant puikios ginkluotės, aukų išvengti nepavyko. Priešo pajėgos nukovė ne vietą karį. Dėl sužeistųjų gyvybių kovojo medikai.
Gegužės 19–25 dienomis mieste vykstantys neramumai – tik gerai apgalvotos „Karaliaus kirtis 2017“ pratybos. Joms vykstant nežinomos pajėgos, kurias panevėžiečiai gali atskirti iš mėlynų raiščių ant abiejų rankų ar neįprastų uniformų, stengsis sudrumsti Lietuvos laisvę ir vienybę.
Kad pratybos vyktų kuo sklandžiau ir kiltų kuo mažiau nesusipratimų bei nepatogumų, visų prašoma pamačius judantį karinį transportą, karius ar pareigūnus, atliekančius pratybų veiksmus, nuo jų laikykis atokiau, rekomenduojamas saugus 30 m. atstumas. Įvertinkite, ar tai Lietuvos Respublikos kariai ir pareigūnai. Jei vyksta pratybų veiksmai naudojant imitacinius garsinius šovinius, garsines granatas ar dūminius užtaisus, gali tekti palaukti – klausykite policijos pareigūnų arba kariškių nurodymų. Radę karinės ekipuotės ar įrangos dalių, jas perduokite kariams arba policijos pareigūnams.
A. Repšio nuotr.